درآمدهاي تخت جمشيد با شكل گيري هيات امنا در اين مجموعه جهاني هزينه مي شود

شيراز- ايرنا- معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: هيات امناي مجموعه ميراث جهاني تخت جمشيد با اختيارات كامل در زمينه تصميم گيري درباره اين مجموعه در بهار امسال شكل مي گيرد و پس از آن، درآمدهاي بازديد گردشگران از اين آثار تاريخي در همين مجموعه هزينه مي شود.

زهرا احمدي پور عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در حاشيه بازديد از مجموعه ميراث جهاني تخت جمشيد افزود: اين اقدام بر اساس مصوبه برنامه ششم توسعه مبني بر هيات امنايي شدن مجموعه هاي جهاني و شاخص ملي صورت مي گيرد.
معاون رئيس جمهوري گفت: علاوه بر درآمدهاي بازديد گردشگران، مجموعه جهاني تخت جمشيد ازمنابع دولتي و ساير درآمدها نيز برخوردار خواهد شد.
احمدي پور ادامه داد: برخي از دوستداران ميراث فرهنگي، خيران و واقفان تمايل به كمك ها و حمايت هاي مالي به آثار تاريخي و فرهنگي دارند كه با هيات امنايي شدن اين مجموعه ها، اين كمك ها صرف حفاظت و حراست از اين آثار مي شود.
معاون رئيس جمهوري با اشاره به ثبت آثار تاريخي تخت جمشيد در ميراث جهاني يونسكو اظهار كرد: اولويت گردشگران خارجي بازديد از آثاري است كه در فهرست جهاني به ثبت رسيده اند و وجود اين آثار در كشور يك فرصت براي توسعه گردشگري است.
احمدي پور در ادامه با اشاره به سفرهاي استاني و بازديد از مجموعه هاي فرهنگي،تاريخي و گردشگري شهرستان ها عنوان داشت: در اين سفرها با محدوديتها و ظرفيت هاي موجود شهرستان ها آشنا مي شويم و با ارزيابي ها و شناخت بيشتر برنامه ريزي هاي مناسب تري انجام مي شود.
معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرنگي، صنايع دستي و گردشگري عصر چهارشنبه در آغاز سفري 2 روزه وارد شيراز شد.
احمدي پور در اين سفر پس از زيارت حرم مطهر حضرت احمد بن موسي شاهچراغ(ع)، از مجموعه جهاني تخت جمشيد، نقش رستم، محور زنديه، مجموعه فرهنگي- تاريخي حافظيه، اقامتگاه سنتي سو و شون و نمايشگاه صنايع دستي بازديد و با فعالان حوزه گردشگري و مديران سازمان هاي مردم نهاد حوزه ميراث فرهنگي استان فارس ديدار مي كند.
معاون رئيس جمهوري همچنين روز پنجشنبه رئيس جمهوري را در آيين يادروز شيخ اجل سعدي شيرازي و جلسه شوراي اداري استان همراهي مي كند.
حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري روز پنجشنبه در سفر به استان فارس ضمن شركت در آيين يادروزسعدي، افزون بر 400 طرح در حوزه هاي مختلف صنعتي، درماني، راه و شهرسازي، آبرساني و ... را افتتاح مي كند.
آثار تاريخي تخت جمشيد به يادگار مانده از دوران هخامنشيان در 55 كيلومتري شمال شيراز در محدوده شهرستان مرودشت واقع است.
3002/ 2027
خبرنگار:فاطمه هاشمي نيك ** انتشاردهنده: سيداحمد نجفي