«جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی» در گذر زمان

تهران- ایرنا- جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی یكی از گروه‌های اصلی و پایه‌ گذاران جبهه متحد اصولگرایان است. این جمعیت در طی سال های فعالیت خود، در انتخابات مختلف نقش و حضوری فعال داشته است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، جریان شناسی سیاسی ایران را می توان براساس تقسیم بندی های متفاوتی دسته بندی كرد. از این رو می توان جریان ها را بر اساس نگرش های اقتصادی، مبانی تئوریك، نگاه سیاسی، ارزشگذاری ها و ... مورد بررسی و واكاوی قرار دارد.
خاستگاه دو اصطلاح چپ و راست و همچنین واژه‌های هم‌ردیف آن، مثل چپ ‌روی و راست‌ روی، جناح چپ و جناح راست، ریشه در انقلاب فرانسه و جانبی كه نمایندگان مجلس در پارلمان می نشستند، داشت.
هر چند به نظر می رسد در ایران و در برهه هایی واژه ها و اصطلاحاتی همچون چپ و راست با نگرش ها و رویكردهای برخی از جریان های سیاسی كه با این عنوان شناخته می شدند چندان همساز نبود و نمی ساخت.
با این حال در یك نگرش كلی می توان گفت كه دوگانه «چپ و راست» در سراسر دهه 60 پس از یك دوره رقابت در نیمه دوم دهه 70 و آغاز دهه 80 تبدیل به دوگانه «محافظه كار و اصلاح طلب» شد. در اواسط دهه 80 این دوگانه جای خود را به «اصولگرا و اصلاح طلب» داد. با این حال این تمام ماجرا نبود چرا كه در اوایل دهه 90 جریانی با عنوان اعتدال قدرت گرفت كه خود را میانه رو نامید.
با این حال چرخش ها، ریزش ها و رویش هایی را می توان در جریان ها و گروه های سیاسی مشاهده كرد، از این رو بررسی آن ها می تواند چشم اندازی را ارائه كند.

**تاریخچه جمعیت ایثارگران
در اواخر دوره سازندگی، جمعی از نیروهای انقلاب و دفاع مقدس كه مایل به انجام كار تشكیلاتی و سیاسی بودند اما چندان تمایلی به قرار گرفتن در دسته بندی های رایج سیاسی چپ و راست نداشتند.با توجه به سابقه حضور و خدمت در دفاع مقدس و جهاد سازندگی، جمعیتی را در سال 1375 تشكیل دادند و وارد كار تشكیلاتی و سیاسی شدند.
جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی از زمانی كه وارد عرصه سیاسی شد، چند اصل را به‌ عنوان مزیت نسبی تشكل سیاسی خود قرار داد؛ نخست آن‌ كه با حفظ احترام به سایر تشكل‌های سیاسی همواره استقلال خود را حفظ و در انتخابات با سایر تشكل‌های سیاسی ائتلاف نكرده و به صورت مستقل لیست انتخاباتی ارائه دهند.
اصل دوم، تلاش در راستای ایجاد هم‌گرایی و وفاق میان تشكل‌های سیاسی در درون نظام فارغ از گرایش مصطلح چپ و راست بود كه فضای دهه‌ی 60 و 70 كشور را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار داده بودند. اصل سوم نیز این بود كه به كار گفتمان‌سازی، نظریه‌پردازی و ارائه‌ تحلیل‌های نو بپردازد.

**ویژگی و شاخصه های جمعیت ایثارگران
جمعیت ایثارگران همواره به عنوان یكی از گروه‌های اصلی و پایه‌گذران جبهه متحد اصولگرایان مطرح بوده است.از مهمترین شاخصه ها و مبانی فكری جمعیت ایثارگران می توان به التزام به ولایت فقیه، حركت در مسیر قانون، همت برای نهادینه كردن مشاركت مردمی و تلاش برای تحكیم حكومت دینی اشاره كرد.
جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی معتقد به اقتصادی پویا با نیروی محركه ای درون زا است. به اعتقاد این جمعیت اقتصاد ایران برای تحقق اهداف اقتصادی دارای زمینه‌ها و پتانسیل‌های لازم است.
دهه نخست حضور و فعالیت سیاسی ایثارگران در سال های 1385-1375 را می توان دوره تاسیس، تثبیت، تحكیم و گسترش آن نامید. چرا كه در این دوره جمعیت ایثارگران توانست در راستای اهداف خود جمع زیادی از نیروهای سیاسی در سراسر كشور را شناسایی و برای كادرسازی جذب كند. این اقدام نقش مهمی در حضور نیروهای تشكیلاتی این جمعیت در دوره هفتم مجلس داشت.
البته جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در دهه های پس از دهه نخست فعالیت خود، نیز در میان اصولگرایان از وزنه قابل قبولی برخوردار بوده و جایگاه ویژه ای میان اصولگرایان دارد. از اعضای این جمعیت می توان به «حسین فدایی»، «علی دارابی»، «الیاس نادران» و «مجتبی شاكری» اشاره كرد. در حال حاضر «حسین فدایی » دبیركل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی است.

** انتخابات 96 و جمعیت ایثارگران
جمعیت ایثارگران در انتخابات های مختلف نقش و حضوری فعال داشته است. این جمعیت در انتخابات سال 1376 در جریان هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به حمایت از «علی اكبرناطق نوری» پرداخت. در انتخابات سال 1380 از «علی شمخانی» و «احمد توكلی» حمایت كرد. همچنین در انتخابات سال 1384 از «محمدباقر قالیباف»(مرحله اول انتخابات) و «محمود احمدی نژاد»(مرحله دوم) حمایت كرد. این جمعیت در سال 1388 باردیگر از احمدی نژاد حمایت كرد. در انتخابات سال 1392 از «سعید جلیلی» حمایت كرد.
به نظر می رسد جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در انتخابات سال 1396 از نامزدهای مورد حمایت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) حمایت كند.
پژوهشم**458**1601**خبرنگار: محمدستاری** انتشاردهنده: شهناز حسنی