«راضيه تجار» داستان نويس ايراني از استعداد قصه نويسي جوانان افغان ستايش كرد

كابل - ايرنا - «راضيه تجار» داستان نويس سرشناس ايراني در پايان برگزاري سه دوره كارگاه آموزش قصه نويسي همزمان با برپائي نمايشگاه كتاب بزرگ ايران در كابل گفت كه در اين گارگاه هاي آموزشي شاهد جوانان صادق و مستعدي براي داستان نويسي بوده است كه در صورت توجه به آنان، آينده درخشاني خواهند داشت.

به گزارش ايرنا، تجار كه بيش از 30 سال در داستان نويسي سابقه دارد و برخي از آثار وي حائز جايزه هاي ادبي در ايران شده است، روز چهارشنبه در باره اين كارگاه هاي آموزشي گفت كه اين كلاس ها در مدت يك هفته و هر روز 4 ساعت برگزار مي شد كه به دليل علاقه وافر شركت كنندگان، برخي از روزها به درازا مي كشيد و 6 ساعت به طول مي انجاميد.
نمايشگاه علمي، فرهنگي و كتاب ايران روز 23 فروردين در دبيرستان «غازي» كابل، پايتخت افغانستان با حضور 60 ناشر ايراني و 30 ناشر افغان و نزديك به 30 هزار عنوان كتاب با حضور «عبدالله عبدالله» رئيس اجرائي دولت افغانستان و «محمدرضا بهرامي» سفير ايران در كابل گشايش يافت و شامگاه سه شنيه به كار خود پايان داد.
اين داستان نويس مشهور ايران گفت كه جوانان با استعداد و علاقه زياد در اين كارگاه ها شركت كردند، اما برخي گرايش هاي سياسي، اذهان صادق آن را به سمت و سوي ديگري مي برد و حيف است كه اين استعدادها در مسير ديگري قرار بگيرند.
خانم تجار، نكته قابل توجه را در كلاس هاي آموزشي، علاقه شركت كنندگان به استفاده از گوشي همراه و «لپ تاپ» براي يادداشت برداري و كنار نهادن قلم و كاغذ دانست و افزود كه اين حركت آنان نشان مي دهد كه تمايل به كارهاي نو و مدرن دارند و اين اقدام آنان براي وي قابل اهميت بوده است.
وي گفت كه برخي گزايش هاي جوانان افغان متاثر از محيط هاي ديگر است و شماري از افرادي كه در ايران هم آموزش ديده و سپس به افغانستان بازگشته اند، محيط بر آنان اثر گذاشته است.
خانم تجار گفت كه وقتي جوانان با استعداد را در اين آموزشگاه ها مشاهده كرده و دريافته كه شماري از اين جوانان، متاثر از فرهنگ ديگران، سياست زده شده اند، غمگين شده است.
وي افزود كه كلاس هاي آموزشي وي اثرات بسيار مثبتي داشته و انتظاري كه از بابت برگزاري آن داشته، برآورده شده و شماري زيادي از شركت كنندگان خواستار تداوم مستمر اين كلاس ها در آينده شدند.
اين نويسنده ايراني، از رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در كابل قدرداني كرد گفت كه به نظر وي ضرورت دارد اين برنامه ها در آينده هم در كابل و هم در تهران برگزار شود و جوانان افغان به تهران نيز دعوت شوند تا مبادلات فكري و فرهنگي بيشتر ميان دو كشور صورت گيرد؛ زيرا زيرساخت هاي فرهنگي ايران و افغانستان مشترك است و دو ملت بايد ارتباط عميق و خوبي داشته باشند.
وي، نمايشگاه بزرگ علمي، فرهنگي و كتاب ايران در كابل را در شرايط سخت و دشوار اين شهر تحسين برانگيز دانست و گفت كه مردم كابل علاقه خوبي به اين نمايشگاه ها دارند و از شركت گرم آنان در مراسم افتتاحيه و روزهاي بعد اين امر كاملا آشكار بود.
خانم تجار افزود كه جمعيت حاضر در برنامه هاي جانبي از جمله سخنراني وي در باره ادبيات داستاني و نيز اجراي موسيقي و نمايشنامه هاي كودكان، براي وي جالب بوده است.
وي، در عين حال گفت كه بسياري از اقشار مردم، باوجود علاقه به خريد كتاب به دليل وضعيت اقتصادي توان خريد كتاب را نداشتند و به نظر من شايسته است كه مسئولان فرهنگي ايران همزمان با برگزاري اين نمايشگاه ها «بن» هاي كتاب را به آنان اختصاص دهند تا اين كتاب ها به جاي اينكه بار ديگر به ايران بازگردد، مهمان خانه هاي علاقه مندان به كتاب در افغانستان شود.
آساق*291*1610