ترافیك افزایش همكاری مراكز علمی جهان با دانشگاه های ایران در دولت یازدهم

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل از ایجاد ترافیك افزایش همكاری های علمی دانشگاه های سایر كشورهای با مراكز علمی كشورمان در دولت یازدهم خبر داد.

حسین سالارآملی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: بدون شك طی چهار سال گذشته روند توسعه علمی كشور سال به سال افزایش مشهود و ملموسی داشته است.
وی گفت: این روند شتاب توسعه علمی، غیر قابل كتمان بوده و در تمامی رده های علمی و دانشگاهی صورت گرفته است.
رییس مركز همكاری های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: طی سال 92 وزیر علوم دولت یازدهم با سه وزیر همتای خود دیدار و گفت وگو كرد و این رقم در سال 95 به 16 وزیر رسید.
وی ادامه داد: این رایزنی وزیر علوم با همتایان خارجی، در راستای سیاستگذاری های كلان كشور و خط و مشی های نظام برای توسعه رشد علمی بوده و در همین راستا نیز چندین تفاهمنامه مشترك به امضا رسید و عملیاتی شده است.
سالارآملی خاطرنشان كرد: امروزه در اثر این ارتباطات در سطح وزرا با اغلب كشورهای هدف همچون آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، كره جنوبی، چین، و روسیه ارتباطات علمی منطقی و مناسبی صورت پذیرفته است.
وی اظهار كرد: طی سال گذشته 105 نفر از روسای دانشگاه های خارج از كشور به جمهوری اسلامی ایران سفر كردند و در عالی ترین سطوح به بحث و تبادل نظر پرداختند.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل گفت: تمامی این گفت و گوها با روسای دانشگاه های خارجی منجر به افزایش همكاری ها و توسعه فعالیت های علمی شده است.
وی افزود: همچنین برای نخستین بار آمار حضور دانشمندان و نخبگان و سیاستگذاران علمی به جمهوری اسلامی ایران از رقم 2 هزار نفر عبور كرد.
سالارآملی ادامه داد: در سال 93 این رقم 760 نفر بوده اما در سال گذشته به 2 هزار و 56 نفر رسید كه برای دوره های كوتاه مدت و یا برگزاری سمینارهای علمی و غیره به ایران سفر كردند.
وی خاطرنشان كرد: اكنون شاهد ترافیك در سطح بین المللی برای ارتباط علمی با دانشگاه های ایران هستیم كه عمده دلیل آن نیز به سبب رشد علمی و پتانسیل و ظرفیت های بسیار بالای دانشگاهیان ایران اسلامی است.
رییس مركز همكاری های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: همچنین برای نخستین بار در سال 95 تعداد 54 كرسی زبان و ادبیات فارسی در 32 كشور مختلف جهان با حضور چندین هزار دانشجوی خارجی برگزار شد.
وی گفت: معتقدم در دوران دولت یازدهم در تمامی ابعاد و شاخص های كلان علمی و دانشگاهی رشد چشمگیری داشته ایم، بگونه ای كه جامعه علمی و فناوری ایران برای نخستین بار در دو سال اخیر با طرح های بزرگ علمی بالای یك میلیون یورو همكاری كرده است.
سالارآملی افزود: امروزه در 9 طرح دانشگاهی بالای یك میلیون یورو با دانشگاه های برتر دنیا همكاری داریم كه مجموع آنها به میزان بالای 15 میلیون یورو می رسد.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل خاطرنشان كرد: همچنین تعداد پروژه های مشترك علمی با اساتید دانشگاه های خارج از كشور در سال 95 به رقم 235 مورد رسید.
فراهنگ ** 9187 ** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوند