تشريح دستاوردهاي سفر اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس به منطقه آزاد اروند

آبادان - ايرنا - نماينده مردم آبادان در مجلس شوراي اسلامي و عضو كميسيون اقتصادي، دستآوردهاي سفر اخير اعضاي كميسيون اقتصادي به آبادان و خرمشهر را تشريح كرد.

عامر كعبي روز سه‌شنبه در گفت‌ و گوي اختصاصي با ايرنا با اشاره به انجام سفر اعضاي اين كميسيون به منطقه آزاد اروند و بازديدهاي اعضا از توانمندي ها و زيرساخت هاي آبادان و خرمشهر افزود:بيشتر هدف بازديدهاي كميسيون، رصد فني اوضاع‌ منطقه با موضوع اقتصاد مقاومتي و برنام ريزي اعضاي كميسيون براي كاهش محروميت‌ها و موانع پيش روي فعالان اقتصادي در آبادان و خرمشهر بود.
وي اظهار داشت:گزارش مشروحي از اين بازديد در اختيار رئيس مجلس شوراي اسلامي قرار داده شد تا مردم و فعالان اقتصادي منطقه بدانند كه عزم نمايندگان آنان براي توسعه پايدار اقتصادي كه مستقيما با معيشت آنان ارتباط دارد، جدي و هدفمند است.
عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت:در اين سفر موارد زير به‌عنوان برنامه‌هاي آينده نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ويژه نمايندگان آبادان و خرمشهر نشانه‌گذاري شد.
كعبي پيگيري الحاق منطقه اروندكنار و چوئبده به منطقه آزاد اروند از سوي مديران استان از طريق شوراي عالي مناطق آزاد، پيگيري لغو مصوبه اخير هيات وزيران در خصوص واگذاري بخشي از پالايشگاه آبادان به سهام عدالت، پيگيري سرعت بخشي استقرار گمرك در مبادي خروجي منطقه آزاد اروند طي سه ماه آينده را از اولويت‌هاي برنامه‌هاي كميسيون اقتصادي مجلس عنوان كرد.
وي پيگيري حل مشكلات مالياتي و بانكي واحدهاي توليدي منطقه تا پايان خردادماه ، حل مشكل سرمايه در گردش واحدهاي توليدي منطقه از سوي استاندار خوزستان، لايروبي اروندرود به منظور سرعت بخشي تجارت بين‌المللي را از ديگر مشكلات قابل‌پيگيري از سوي كميسيون اقتصادي مجلس برشمرد.
نماينده مردم آبادان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد:استفاده از سواحل اروندرود براي بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي دامپروري، صيادي، گردشگري و دسترسي مالكان به نخلستان‌هاي حاشيه اروند از سوي استاندار خوزستان و اجرايي شدن طرح بهينه‌سازي و تثبيت توليد پالايشگاه آبادان و اجراي سريع فازهاي 2 و 4 نيز در دستور پيگيري جدي قرار گرفت.
وي به حل مشكلات بدهي و ماليات پتروشيمي آبادان و پرونده قضايي مديران قبلي، پتروشيمي از طريق كميسيون اصل 90 و توسط نمايندگان آبادان در مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد و گفت:حل مشكلات پالايشگاه خوزستان از قبيل مجوز تخصيص خوراك و سرمايه‌گذاري در دست پيگيري است.
عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش به بازديد اعضاي كميسيون اقتصادي از برخي از تاسيسات اقتصادي در منطقه آزاد اروند اشاره كرد و گفت:پيگيري حل مشكلات شركت تاسيسات دريايي ايران كه در دو سال اخير بيش از سه هزار نفر از كاركنان آن تعديل‌شده‌اند نيز از سوي نمايندگان آبادان در مجلس شوراي اسلامي در دستور كار قرار دارد.
وي افزود:با توجه به محوريت شهرهاي اروندكنار و چوئبده صدور مجوز ترخيص كالاهاي تجاري از دو گمرك اين دو شهر نيز از سوي نمايندگان آبادان در مجلس شوراي اسلامي در حال پيگيري است.
كعبي گفت:بخش بزرگي از مشكلات موجود در منطقه با همفكري و تعامل و همدلي مسئولان محلي و استاني قابل حل مي‌باشند كه براي دست يافتن به اين تعامل، هر چهار نماينده آبادان و خرمشهر تلاش فراواني را انجام داده و باز هم صورت خواهيم داد.
وي اظهار داشت:مشكلاتي نظير ماليات، بيمه، گردشگري، امور بانكي و حتي گمرك در شهرستان و استان قابل حل شدن هستند.
نماينده مردم آبادان در مجلس شوراي اسلامي افزود:ساير مشكلات نيز در سطوح بالاتر از استان در حال پيگيري است.
به گزارش ايرنا جمعي از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي 17 و 18 فروردين‌ماه جاري، با حضور در آبادان و خرمشهرمشكلات اقتصادي اين دو شهر را بررسي كردند.
در سفر اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، برنامه هاي مختلفي اعم از تشكيل جلسات و بازديدهاي ميداني از نقاط مختلف گنجانده شده بود.
بر اساس برنامه، برگزاري نشست شوراي اداري شهرستانهاي آبادان و خرمشهر، بازديدها از يادمان شهداي شلمچه، بارانداز گمرك شلمچه، بندر خرمشهر، محل استقرار گمرك جمهوري اسلامي ايران در دروازه هاي منطقه آزاد اروند و پالايشگاه در برنامه پنجشنبه هيات اقتصادي مجلس گنجانده شده بود.
جمعه 18 فرودين ماه نيز اين هيات از يادمان شهداي منطقه عملياتي والفجر 8در اروندكنار، رودخانه اروند با هدف بررسي آثار اقتصادي لايروبي نشدن آن و خشك شدن نخلستان هاي حاشيه رودخانه، بندر آبادان بازديد كردند.
همچنين اين هيات عصر جمعه در نشست بررسي مسائل اقتصادي منطقه آزاد اروند كه با حضور استاندار خوزستان در محل فرمانداري ويژه آبادان برگزار شد شركت كردند.
7104/3015/6125 خبرنگار: مسعود گادار**تنظيم: عدنان جواهري** انتشار:سيد بهادر حسيني

سرخط اخبار استان‌ها