بدهی 20 هزار و 495 میلیارد تومانی شهرداری تهران به بانك ها و پیمانكاران

تهران - ایرنا - رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری تهران 20 هزار و 495 میلیارد تومان به بانك ها و پیمانكاران بدهكار است.

به گزارش ایرنا علیرضا دبیر روز سه شنبه در سیصد و چهل و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران با ارائه عملكرد كمیسیون برنامه و بودجه شورا در این دوره افزود: بدهی شهرداری تهران به اشخاص حقیقی و حقوقی و مؤسسات مالی و بانك‌ها برای اولین بار تا پایان خرداد ماه سال 95 محاسبه شد كه بر این اساس دیون به پیمانكاران (اشخاص حقیقی و حقوقی) پنج هزار و 182 میلیارد تومان و دیون حاصل از تملك یك هزار و 713 میلیارد تومان بوده است.
وی گفت: 481 میلیون تومان سپرده حسن انجام كار و سپرده تامین اجتماعی یك هزار و 138 میلیارد تومان بوده و میزان بدهی به موسسات و بانك ها 11 هزار و 981 میلیارد تومان است.
دبیر گفت: برهمین اساس مجموع بدهی شهرداری تهران حدود 20 هزار و 495 میلیارد تومان است.
رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران اظهار كرد: فعالیت ‌های انجام شده در كمیسیون برنامه و بودجه با محوریت برنامه، بودجه، كنترل پروژه، منابع انسانی، حسابرسی و مالی و ذیحسابی بوده است.
وی بررسی و تصویب برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران و الزام شهرداری تهران به تنظیم بودجه‌های سنواتی در چارچوب تحقق احكام و اهداف كمی برنامه عملیاتی پنج ساله را از مهمترین فعالیت های این كمیسیون یاد كرد.
دبیر یادآور شد: طبقه‌بندی هزینه‌ها مبتنی بر نظام هفت فصل هزینه به جای نظام مواد بیست‌گانه، تعیین و تصویب سیاست‌های كلی و الزامات تدوین بودجه سنواتی در شورای اسلامی شهر تهران، تنظیم بودجه مربوط به هزینه‌های نگهداشت شامل آسفالت، جداول، در سال 1396و تهیه و تدوین بودجه شهرداری تهران و سازمان‌ها و شركت‌های وابسته از قالب اكسل به سیستم جامع تحت وب در سال 1394 از دیگر اقدامات كمیسیون برنامه و بودجه در دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران بوده است.
وی كاهش مبلغ اصلاحیه‌هایی بودجه كه شهرداری تهران در پایان هر سال به شورا ارائه می‌كرد را از افتخارات شورای چهارم برشمرد و گفت: در سال 1392 بودجه مصوب شهرداری 13هزار و 897 میلیارد تومان بود كه در پایان سال شهرداری 4 هزار و 726 میلیارد تومان اصلاحیه به شورای شهر آورد و در سال 1393 بودجه مصوب شهردای 15 هزار و 845 میلیارد تومان بود كه در پایان سال سه هزار 415 میلیارد تومان اصلاحیه به شورا شهر ارائه شد.
وی ادامه داد: در سال 1394 بودجه مصوب 17 هزار و 219 میلیارد تومان بود كه اصلاحیه‌ای كه در پایان سال ارائه شد به یك هزار و 50 میلیارد تومان كاهش یافت.
عضو شورای اسلامی شهر تهران تاكید كرد: در سال آخر شورا یعنی سال 95 بودجه مصوب شهرداری تهران 17 هزار و 880 میلیارد تومان بود كه اصلاحیه‌ای بودجه به 595 میلیون تومان كاهش یافت.
دبیر در ادامه با بیان كاهش بودجه معاونت حمل و نقل ترافیك شهرداری تهران گفت: ابتدای كار شورای چهارم در سال 92 بودجه معاونت حمل و نقل در بخش خصوصی كه شامل ساخت اتوبان، بزرگراه و پل برای ماشین‌ها می‌شود یك هزار و 65 میلیارد تومان بود كه با توجه به اینكه نگاه شورا، بود حمل و نقل عمومی است این مبلغ در سال‌های بعدی كاهش پیدا كرد.
دبیر در ادامه با اشاره به اهمیت حمل و نقل عمومی گفت: در چهار سال شورای چهارم سعی كردیم در بودجه نگاه ویژه‌ای به حمل و نقل عمومی به ویژه مترو داشته باشیم در مجموع چهار سال مبلغ 9 هزار و 64 میلیارد تومان را به مترو اختصاص دادیم كه این مبلغ از سال 92 تا 96 روند رو به رشدی را داشته است.
رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به مطالبات شهرداری پایتخت از موسسات دولتی اشاره كرد و گفت: مجموع مطالبات شهرداری از دولت‌های گذشته تا كنون حدود 14 هزار میلیارد تومان است.
خبرنگار: معصومه آقا امینی - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/7244**1625

سرخط اخبار اقتصاد