۲۹ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۴۹
کد خبر: 82497102
۰ نفر
موتلفه حزب تاثیر گذار راست سنتی

تهران- ایرنا- حزب موتلفه یكی از با سابقه ترین حزب های سیاسی كنونی در ایران است كه می توان آن را یكی از ستون های اصلی جریان راست سنتی دانست. این حزب همواره در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نقش فعالی داشته‌ است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری، جریان شناسی سیاسی ایران را می توان بر اساس تقسیم بندی های متفاوتی دسته بندی كرد. از این رو می توان جریان ها را بر اساس نگرش های اقتصادی، مبانی تئوریك، نگاه سیاسی، ارزشگذاری ها وغیره مورد بررسی و واكاوی قرار دارد.
خاستگاه دو اصطلاح چپ و راست و همچنین واژه‌های هم‌ردیف آن، مثل چپ ‌روی و راست‌ روی، جناح چپ و جناح راست، ریشه در انقلاب فرانسه و جانبی كه نمایندگان مجلس در پارلمان می نشستند، داشت. نشستن در چپ و راست نشانگر رویكرد و نگرش آن ها بود.
هر چند به نظر می رسد در ایران و در برهه هایی واژه ها و اصطلاحاتی همچون چپ و راست با نگرش ها و رویكردهای برخی از جریان های سیاسی كه با این عنوان شناخته می شدند چندان همساز نبود و نمی ساخت.
با این حال در یك نگرش كلی می توان گفت كه دوگانه «چپ و راست» در سراسر دهه 60 پس از یك دوره رقابت در نیمه دوم دهه 70 و آغاز دهه 80 تبدیل به دوگانه «محافظه كار و اصلاح طلب» شد. در اواسط دهه 80 این دوگانه جای خود را به «اصولگرا و اصلاح طلب» داد. با این حال این تمام ماجرا نبود چرا كه در اوایل دهه 90 جریانی با عنوان اعتدال قدرت گرفت كه خود را میانه رو نامید.
با این حال چرخش ها، ریزش ها و رویش هایی را می توان در جریان ها و گروه های سیاسی مشاهده كرد، از این رو بررسی آن ها می تواند چشم اندازی را ارائه كند.

**تاریخچه حزب موتلفه
در دهه 60 جریان های سیاسی، دوگانه راست و چپ را شكل دادند. جریان های راست و چپ كه خاستگاه جریان های امروزه را به نوعی شكل می دهند را در آن دوره می توان چپ ها و راست های سنتی نامید. در این میان راست سنتی از جریان های سیاسی بود كه اگر چه ریشه در دوره پیش از انقلاب داشت اما پس از انقلاب تشكل و انسجام یافت. گروه هایی مانند هیات های موتلفه اسلامی، جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ستون فقرات جریان راست سنتی هستند.
جمعیت هیات های موتلفه اسلامی در سال 1342 از ائتلاف گروه هایی از میان بازاریان و مكان های مذهبی سر برآورد. بنابر نظر فعالان اصلی این جمعیت، اعضای هیات های موتلفه بدون این عنوان از مهر سال 1341 در ارتباط نزدیك با امام خمینی(ره) بودند و فعالیت های گوناگون خود را در سه دسته عمده گروه مسجد امین الدوله، هیات مسجد شیخ‌علی و هیات اصفهانی‌ها پی گرفتند.
اعضای موتلفه را بیشتر بازاری های متوسط و خرده پا كه دارای سوابق مبارزاتی بودند، تشكیل می دادند. اعضا و هواداران این جمعیت پیش از انقلاب در طول دوره مبارزه نقش موثری در چاپ اعلامیه ها و نوارهای امام خمینی(ره) و سازماندهی اعتراض های بازاریان اصناف داشتند و در ماه های پایانی رژیم نیز سهم به سزایی در تدارك راهپیمایی و اعتصابات داشتند.
با انحلال حزب جمهوری اسلامی، اعضای موتلفه در سال 1367 تمهیدات لازم را برای تشكیلاتی با سازوكار نوین فراهم ساختند كه با تصویب مرام نامه در سال 1369 جمعیت موتلفه اسلامی با هیات موسس آن شكل گرفت.

**ویژگی و شاخصه های موتلفه
حزب موتلفه را می توان باسابقه ترین حزب سیاسی كنونی در ایران دانست. یكی از ویژگی های این حزب پرسابقه را می توان داشتن دفتر و شعبه در همه استان ها و شهرستان های كشور دانست.این حزب ارتباط گسترده و دائمی با روحانیت دارد.
همچنین حزب موتلفه در مجموعه كنونی جریان اصولگرا از جایگاه مهمی برخوردار است و در نقش هماهنگ كننده بیش از 10 حزب و تشكل سیاسی كه با عنوان جبهه پیروان خط امام و رهبری فعالیت می كنند، ایفای نقش می كند.
برخی از انگاره های گفتمانی حزب موتلفه را می توان ولایت پذیری، حمایت از اقتصاد بازار و سنت گرایی دانست. هفته نامه «شما» ارگان رسمی آن است. در حال حاضر نیز «محمدنبی حبیبی» دبیر كل و «اسدالله بادامچیان» قائم مقام حزب هستند.
از افراد سرشناس این حزب می‌توان به حبیب‌الله عسگراولادی، حسن عباسپور، اسدالله بادامچیان، محمد نبی حبیبی، سیدعلا میرمحمد صادقی، مصطفی میرسلیم، جعفر شجونی، حسن غفوری فرد، محسن رفیقدوست، محمدكاظم انبارلویی و امیر محبیان اشاره كرد.

**موتلفه و انتخابات ریاست جمهوری
حزب موتلفه اسلامی همواره در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نقش فعالی داشته‌ است. این مشاركت فعال را می توان در دوره های مختلف دید. در واقع حزب موتلفه در بیشتر دوره های انتخابات دارای نامزدی برآمده از حزب بوده یا این كه از نامزدی حمایت كرده است.
برای نمونه این حزب در انتخابات ۱۳۷۶ از «علی‌اكبر ناطق نوری»، سال 1380 از «حسن غفوری فرد»، سال 1384 از «علی لاریجانی» حمایت كرد. همچنین در انتخابات ۱۳۸۸ این حزب از « محمود احمدی‌نژاد» حمایت كرد اما بلافاصله پس از انتصاب «اسفندیار رحیم‌ مشایی» به سمت معاون اولی به صف منتقدان دولت دهم پیوست.
حزب موتلفه در انتخابات ۱۳۹۲، از «علی‌اكبر ولایتی» حمایت كرد.
در انتخابات سال 1396، سید مصطفی میرسلیم نامزد مورد حمایت این حزب است. در رسانه ها خبرهایی مبنی بر خروج میرسلیم از روند سازوكارهای جمنا به گوش می رسید و در روز رای گیری نیز او جز 10 نفر منتخب نبود. تا این كه وی به عنوان نامزد حزب موتلفه در انتخابات ثبت نام كرد.
میرسلیم در نخستین روز ثبت نام اتنخابات ریاست جمهوری با پوشیدن لباس كارگران دروزارت كشور حضور یافت. او در هنگام ثبت نام عنوان كرد تا آخر انتخابات در صحنه حضور خواهد داشت و افزود: جمنا را به لحاظ اخلاقی و نه سازو كار قبول دارد .
از این رو به نظر می رسد حزب موتلفه در انتخابات امسال نیز با نامزدی برخاسته از حزب خود، به طور جدی وارد كارزار انتخاباتی شده است.
برخی در نگاهی منتقدانه بر این باورند كه راست سنتی به طور معمول در عرصه سیاست از چهره های حمایت می كند كه میانگین سنی بالایی داشته اند.
پژوهشم**458**1601**خبرنگار: محمدستاری** انتشاردهنده : شهناز حسنی