راشاتودی: استاكس نت ممكن است توسط آمریكا طراحی و اجرا شده باشد

تهران- ایرنا- خبرگزاری راشاتودی نوشت:محققان از طریق آخرین اطلاعات درز یافته توسط یك گروه هك سامانه های رایانه ای به نام شَدو بروكرز (دلالان سایه) دریافته اند، بدافزار رایانه ای استاكس نت، كه باعث آسیب جدی به برنامه هسته ای ایران شد، ممكن است توسط آژانس امنیت ملی آمریكا طراحی و اجرا شده باشد.

این خبرگزاری روسی در گزارشی افزود: كد نرم افزاری كه جمعه هفته گذشته معرفی شد با همانی كه در بدافزار استاكس نت استفاده شده كاملا مطابقت دارد. ادوارد اسنودن (مامور سابق اطلاعاتی آمریكا) در سال 2013 طی یك مصاحبه ای نیز اذعان داشت كه این بدافزار برای اولین بار در سال 2010 شناسایی شده و همگان بر این باورند كه این بدافزار كاری مشترك از دولت های آمریكا و اسرائیل است.
این نرم افزار برای كنترل سیستم های صنعتی موجود در امكانات زیر بنایی استفاده می شود. بدافزار مذكور با تغییر اطلاعات بر نرم افزار، بر فرآیندهای خودكار آنها تاثیر می گذارد.
كد رایانه ای كه هفته گذشته توسط گروه دلالان سایه منتشر شد و بنا بر ادعای آن ها از آژانس امنیت ملی آمریكا (NSA) ربوده شده بود، با همانی كه در بدافزار استاكس نت استفاده شده بود، یكسان است.
گزارش راشاتودی ادامه می دهد: مقامات رسمی كه خواستند نامشان فاش شود، به واشنگتن پست در این باره گفتند كه این نرم افزار تحت نظارت دولت بوش توسعه داده شده و در دوره باراك اوباما این روند رشد یافت، در اصل برای آسیب رساندن به امكانات هسته ای ایران طراحی شده بود.
این بدافزار توانست بعد از نفوذ به تاسیسات نطنز به 50 سانتریفیوژ آسیب زده و كنترل آنها را از حالت عادی خارج سازد.
گفته می شود كه نسخه درز یافته در جمعه هفته گذشته، در تاریخ 9 سپتامبر 2010 (19 شهریور 1389) سه ماه بعد از اینكه استاكس نت برای اولین شناسایی شد و بلافاصله بعد از اینكه جز ابزارهای هك رایانه ای به حساب بیاید، آخرین مجموعه گرد آورده از این بدافزار منتشر شده از این نسخه است.
یك طراح امنیتی با نام 'كوین بیمونت' نیز در توییتی نوشت كه با یك برنامه آنتی ویروس توانسته این نسخه درز یافته از طرف دلالان سایه را كه روز جمعه ارائه شده، استاكس نت تشخیص دهد.
اروپام**س.ك**1479
ناشر:حسن سالك رضائی