روحانی: دولت یازدهم در تامین تجهیزات نظامی به اندازه 10 سال گذشته كار 
كرده است/وسوسه های اقتصادی، نیروهای مسلح را از ماموریت اصلی دور می كند

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی امنیت ملی، ارتش جمهوری اسلامی ایران را یادآور نظم، انضباط، ایمان، دفاع مشروع از سرزمین مقدس ایران و حركت در چارچوب قانون و منافع و مصالح ملی توصیف كرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در آئین گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران این مطلب را بیان كرد.
رئیس جمهوری ضمن گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت : این روز را به همه پرسنل ارتش، امیران، افسران، درجه داران، كارمندان، خانواده های گرامی شان، خانواده های ایثارگران ارتش و همچنین به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، بسیج قهرمان و به وی‍ژه به فرماندهی معظم كل قوا تبریك عرض می كنم .
وی افزود: روز ارتش به معنای یادآوری ایثار و فداكاری دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول هشت سال دفاع مقدس و پاسداری آن ها از مرز و بوم این كشور در قریب به 30 سال بعد از دوران دفاع مقدس است.
رئیس جمهوری ادامه داد: از ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره بعد از انقلاب اسلامی، در تاریخ ایران، جهان و در منطقه ما با نیكی و عظمت یاد می شود.
روحانی اضافه كرد: نام برخی از ارتش های دنیا یادآور دخالت در امور داخلی كشورهای دیگر، نسل كشی، حمایت از تروریسم، كودتا، بی اعتنایی به نظرات ملت و قانون است.
وی تاكید كرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران آزمون خود را در هشت سال دفاع مقدس پس داد، هیچ عملیات بزرگی در هشت سال دفاع مقدس نمی یابید كه از حركت پرواز هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای رساندن مهمات، تجهیزات، سلاح از مناطق دور دست جهان قرین نباشد.
رئیس دولت یازدهم اظهارداشت: هیچ عملیات بزرگی را در دفاع مقدس نمی بینید مگر آنكه قبل از عملیات وهفته ها قبل از عملیات پرواز اف 4 را در آن منطقه شاهد بودیم.
روحانی افزود: با تحلیل عكس های این نوع هواپیما بود كه طراحی نظامی و عملیاتی ما تكمیل می شد و هیچ عملیاتی در دفاع مقدس نمی بینید مگر آنكه پشتیبانی هواپیماهای نیروی هوایی، توپخانه نیروی زمینی، زرهی نیروی زمینی و هوانیروز را در كنار رزمندگان می دیدیم.
وی اضافه كرد: هیچ عملیات نظامی را در هشت سال دفاع مقدس نمی بینیم مگر آن كه وحدت ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی را در كنار یكدیگر مشاهده می كنیم .
رئیس جمهوری ادامه داد: ارتش جمهوری اسلامی ایران با فداكاری و ایثار به وظایف خود در قانون اساسی به خوبی عمل كرد و طبق قانون اساسی، ارتش، پاسداری از استقلال كشور، تمامیت ارضی كشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد .
روحانی گفت: حفظ نظام و حراست از تمامیت ارضی ایران عزیز و استقلال كشور به صراحت در قانون اساسی بردوش ارتش جمهوری اسلامی ایران است .
وی افزود: امروز توان نیروی زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی ارتش در كنار سپاه پاسداران قدرتمند، بسیج دلاور و نیروی انتظامی و قدرت نظامی هوشمند ما با دوران هشت سال دفاع مقدس قابل مقایسه نیست .
وی ادامه داد: روزی نمی گذرد مگر آنكه ابتكار نیروهای مسلح و صنعت دفاعی، در میدان و شرایطی جدید با تجهیزات و ابتكاری نو، ما را قدرتمندتر از روز گذشته می سازد.

**رشد 145 درصدی بودجه بنیه دفاعی در دولت یازدهم
روحانی یادآور شد: دولت یازدهم مفتخر است كه از روز اول یكی از اهداف بلندش تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران بوده است. آمار و ارقام نشان می دهد كه در دولت یازدهم بودجه بنیه دفاعی نسبت به آغاز این دولت 145 درصد رشد داشته است و این به آن معناست كه در شرایط سخت اقتصادی كشور، اهتمام دولت به تقویت بیشتر نیروهای مسلح بوده است.
وی اضافه كرد: دولت یازدهم افتخار دارد كه بعد از فراز و نشیب سالها یكی از تجهیزات مهم دفاع هوایی كشور را در این دوران به داخل كشور و در اختیار نیروهای مسلح ما قرار داد.
رئیس دولت تدبیر و امید اظهار كرد: دولت یازدهم افتخار دارد كه از لحاظ تجهیزات و امكانات راهبردی نیروهای مسلح در سه و سال و نیم به اندازه 10 سال گذشته آن گام برداشته است.

**نیروهای مسلح ما تهدیدی برای دیگران نخواهند بود
روحانی تاكید كرد: امروز آمادگی نیروهای مسلح ما از هر زمان دیگر بیشتر است. نیروهای مسلح ما تهدیدی برای دیگران نخواهند بود. اولین گام نیروهای مسلح ما تشویق برخورد نظامی با هیچ كشور دیگری نیست. حركت ما دوری از برخوردها و تنش ها است اما در عین حال همواره باید هوشیاری خود را در برابر توطئه دیگران حفظ كنیم و قدرت بازدارندگی خود را روز به روز افزایش دهیم.
وی خاطرنشان كرد: همسایگان ما می توانند مطمئن باشند كه نیروهای مسلح به عنوان دفاع از قدرت كل منطقه مهم و حساس خاورمیانه هستند. كشورهای دیگر می توانند به نیروهای مسلح ما اطمینان داشته باشند كه قدرت دفاعی كشور ما یك قدرت تدافعی و بازدارنده است و قدرت تهاجمی نیست.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: در عین حال نشان داده ایم كه در برابر تجاوز متجاوزین تا چه حد سخت و قاطعانه از ملت و كشورمان دفاع خواهیم كرد.

**ویژگی های ارتش جمهوری اسلامی ایران
روحانی با بیان این كه ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح ما دارای ویژگی هایی هستند كه در كمتر كشوری امروز سراغ داریم، گفت: اولین ویژگی آن ایمان و انگیزه الهی است كه در قلوب نیروهای مسلح و از جمله پرسنل فداكار ارتش همواره این نیرو را آماده برای ایثار، جانبازی و فداكاری نشان داده است.
وی افزود: هیچ قدرت، تجهیزات و امكاناتی جای ایمان و انگیزه نیروی مسلح و قدرت پرسنلی نیروی مسلح را نمی گیرد.
رئیس دولت یازدهم اضافه كرد: دومین ویژگی نیروهای مسلح ما ارتباط آنها با ملت است. ملت در كنار نیروهای مسلح و نیروهای مسلح در كنار ملت بزرگ ما هستند. هر جا منافع ملی است، نیروهای مسلح ما در خط منافع ملی هستند.
روحانی با بیان این كه هر جا كه رنج و سختی ملت را ببینند، نیروهای مسلح در كنار مردم هستند، تصریح كرد: هر كجا آلام طبیعی و مشكلات طبیعی باشد، نیروهای مسلح در كنار مردم هستند. این ارتباط وسیع میان نیروهای مسلح و ملت یكی از ویژگی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.
وی تاكید كرد: ویژگی دیگر نیروهای مسلح ما داشتن فرمانده كل قوا است كه این فرماندهی از اسلام، فقه، ولایت،عدل و اعتدال نشات می گیرد. فرماندهی نیروهای مسلحی كه از طریق جایگاه دینی و قانونی این شان و مرتبه را به دست آورده است.
رئیس جمهوری گفت: عشق، اعتماد و احساس تكلیف شرعی نیروها در برابر فرماندهی كل قوا از ویژگی های ممتاز نیروهای مسلح است.

**پرهیز نیروهای مسلح از ورود به بازی های سیاسی و وسوسه های اقتصادی
روحانی تاكید كرد: صلاح وصداق نیروهای مسلح ما اجرای توصیه و وصیت امام راحل و تاكیدات مقام معظم رهبری است كه نیروهای مسلح ما باید از بازی های سیاسی به دور باشند و هر مقدار فاصله نیروهای مسلح كه طبق تاكید امام راحل از سیاست بازی دورتر باشد، آن نیروی مسلح قدرتمند تر و ملت در كنار آن نیروی مسلح خواهد بود.
وی اضافه كرد: ارتش در طول 30 سال بعد از دفاع مقدس و همچنین سایر نیروهای مسلح به این وصیت امام(ره) و تاكید مقام معظم رهبری عمل كرده اند و این برای ما مهم است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: گرچه نیروهای مسلح و از جمله ارتش طبق اصل 147 قانون در زمان صلح باید به دولت در زمینه امدادی، آموزش، تولیدی وجهادسازندگی كمك كنند ولی این كمك نباید به قدرت دفاعی آنها لطمه وارد كند .
روحانی افزود: همواره نیروهای مسلح دركنار دولت بوده اند ولی ورود نیروهای مسلح در وسوسه های اقتصادی می تواند آنها را ازهدفهای بلند دور كند. وسوسه های اقتصادی می تواند افكار فرماندهان و نیروهای مسلح را از وظیفه اصلی خود دور كند .
وی ابراز امیدواری كرد با وحدت و اتحاد نیروهای مسلح و اجرای دستورات دینی و فرماندهی كل قوا، هر روز شاهد وحدت اقتدار بیشتر نیروهای مسلح باشیم و در همه جا مردم می توانند در كنار نیروهای مسلح احساس امنیت و آرامش كنند.
سیام**1053**1058**1429
خبرنگاران:حمید شریفی كیا و محمد افضلی**انتشار:محسن طاهرزاده