ظریف با رئیس جمهوری و رئیس پارلمان گرجستان دیدار می كند

تفلیس- ایرنا - محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران كه پس از مذاكرات در تركمنستان، شامگاه دوشنبه برای ادامه گفت وگوها با مقام های گرجستان وارد تفلیس شد، افزون بر دیدار با همتای خود با رئیس جمهوری، نخست وزیر، رئیس پارلمان و وزیر اقتصاد این كشور دیدار و مذاكره می كند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، ظریف امروز (سه شنبه) با میخائیل جانلیدزه وزیر امور خارجه گرجستان دیدار و گفت وگو می كند.
وزیر خارجه ایران همچنین با ایراكلی كوباخیدزه رییس پارلمان این كشور در محل مجلس قانونگذاری این كشور مذاكره خواهد كرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران سپس با امضای دفتر میهمانان افتخاری پارلمان گرجستان در میدان قهرمان همراه با اجرای سرود ملی این كشور، تاج گل نثار كرده و در ادامه ظریف با گیورگی گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار مذاكره می كند.
حضور و سخنرانی در همایش اقتصادی با شركت فعالان اقتصادی دو كشور از دیگر برنامه های وزیر خارجه ایران در تفلیس است.
بر اساس برنامه اعلام شده، ظریف در ادامه برنامه های خود با گیورگی كویریكاشویلی نخست وزیر و گیورگی مارگولاشویلی رییس جمهوری گرجستان نیز دیدار و مذاكره می كند.
شركت در ضیافت ناهار به میزبانی وزیر خارجه گرجستان و دیدار از آرشیو ملی گرجستان از دیگر برنامه های ظریف اعلام شده است و سپس از این كشور راهی قرقیزستان سومین مقصد سفر منطقه ای خود خواهد شد.
گُرجِستان به پایتختی تفلیس در منطقهٔ قفقاز و اوراسیا مانند دیگر جمهوری سابق شوروی استقلال یافته پس از فروپاشی با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با تركیه و ارمنستان و از جنوب‌شرق هم با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.
گرجستان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی یكی از كشورهایی است كه از روابطی خوب با اتحادیه اروپا برخوردار است و همچنین تمایل دارد وارد این اتحادیه شود كه در برگیرنده فرصت های گسترده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد بود.
ظریف به دعوت همتایان خود و به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال سه كشور از جمهوری های سابق شوروی به منطقه آسیای میانه و قفقاز سفر كرده است.
یك هیات اقتصادی و صنعتی از بخش های دولتی و خصوصی نیز وزیر امور خارجه ایران را در این سفر همراهی می كنند.
ظریف دیروز نیز نیز در تركمنستان با قربانقلی بردی اف رئیس جمهوری این كشور دیدار و درباره توسعه مناسبات دوجانبه گفت و گو كرد كه حدود دو ساعت طول كشید.
سخنرانی در نشست مشترك تجاری ایران و تركمنستان با شركت وزیر خارجه دو كشور و همچنین اعضای هیات همراه ظریف و فعالان اقتصادی دو كشور از دیگر برنامه های امروز این سفر بود.
همچنین در دیدار ظریف و رشید مرداف وزیران خارجه ایران و تركمنستان در ساختمان وزارت خارجه این كشور، راهبرد توسعه هر چه بیشتر روابط به ویژه در بخش های اقتصادی و همكاری های تهران در صنعتی سازی تركمنستان بررسی شد.
سخنرانی ظریف در جمع اساتید و دانشجویان انستیتو روابط بین الملل وزارت امور خارجه تركمنستان درباره اهمیت همكاری های دوجانبه برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات از جمله سیاسی و اقتصادی و همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه، پایان بخش برنامه سفر یك روزه وزیر خارجه و هیات ایرانی به عشق آباد بود.
همچنین در جریان دیدارها و مذاكرات انجام شده، بیست و پنجمین سالگرد استقلال تركمنستان پس از فروپاشی شوروی و 25 ساله شدن برقراری روابط دو كشور گرامی داشته شد.
در چارچوب این مناسبت دوجانبه نیز نمایشگاه عكسی برپا شده كه وزیر خارجه ایران و هیات همراه با میزبانان تركمنستانی از آن بازدید كردند.
سیام 2021** اروپام ** خبرنگار داود مرادپور** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا