تقويت همكاري ايران و عراق براي مقابله با گرد و غبار

تهران - ايرنا- در حاشيه همايش بين المللي بهبود و ارتقاي محيط زيست عراق در كربلا، هيات ايراني با مقامات محيط زيست عراق ديدار كرد و در اين مذاكرات مقرر شد يك مركز آموزشي پژوهشي مبارزه با پديده ريزگردها و گرد و غبار در كربلا در فضايي بيش از 200 هكتار احداث شود.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، مجيد شفيع پور رييس مركز بين الملل و امور كنوانسيون هاي سازمان حفاظت محيط زيست در دومين همايش بين المللي ارتقاي وضعيت محيط زيستي عراق در كربلا با اشاره به رخداد اخير گرد و غبار در محدوده كربلا و نجف و بخش هاي نزديك مرز جمهوري اسلامي ايران، گفت: ايران مطالبات خود در ارتباط با اقداماتي كه وزارت محيط زيست و بهداشت عراق انجام داده دنبال مي كند.
وي ادامه داد: در همين ارتباط از طريق مذاكرات ديپلماتيك در شنبه و يكشنبه هفته جاري با مسئولان محلي در كربلا جلساتي برگزار و مقرر شد كه چگونگي مبارزه با پديده ريزگردها جدا از ابعاد هوا شناختي و رخدادهايي كه بادهاي سطحي و وزش هاي گوناگون منتهي به آن مي شود؛ تلاش هاي دو جانبه اي براي ايجاد ظرفيت سازي و تحرك لازم در عرصه علمي به وجود آيد.

*** مركز آموزشي پژوهشي مبارزه با پديده ريزگرد ها و گرد و غبار در كربلا احداث مي شود
شفيع پور تصريح كرد: در اين مذاكرات مقرر شد يك مركز آموزشي پژوهشي مبارزه با پديده ريزگردها و گرد و غبار در فضايي بيش از 200 هكتار در كربلا احداث شود.
رييس مركز اموربين الملل و كنوانسيون ها افزود: همچنين مقرر شد طرح اجرايي اين كار در بازه زماني دو ماه آينده بين دو طرف مبادله شود كه بتواند گام هاي عملي توانمند سازي و ظرفيت سازي كنترل انتشار ريزگرد ها و كانون گرد و خاك در محدوده خاك جمهوري عراق به سرعت آغاز شود.
شفيع پور با اشاره به ابراز تمايل شديد و اعلام توانايي لازم علمي و كاربردي در عراق به ويژه در استان كربلا و حوالي آن به اندازه كافي وجود ندارد، اظهاركرد: در اين مذاكرات مقرر شد براي مقابله بهتر و موثرتر اين مركز آموزشي و پژوهشي هم بر روي گياهان و هم بر روي نوع سيستم هاي تثبيت دهنده خاك كار كند تا بتواند در بازه زماني كوتاهي كانون هاي انتشار ريزگرد را به كانون هاي حاشيه اي كه مستقيم از عراق وارد خوزستان مي شود، مديريت و كنترل كند.
شفيع پور گفت: انتظار مي رود، در 2 ماه آينده اسناد اين كار كه يكي از بزرگترين الگوهاي كار مشترك اين كشور براي مقابله و كنترل انتشار ريزگردها است، در زمينه مديريت منابع آب در دجله و فرات و تثبيت خاك و رويش رستني ها محقق شود و انتشار ريزگردها در محدوده خاك عراق در كنترل قرار گيرد.
به گفته وي، بخشي از دغدغه هايي كه در مديريت منابع، برآوردها و روش هاي علمي تخمين تبخير و همچنين مقابله با پديده گرد و غبار وجود دارد از سوي هيات ايراني ارائه شد كه مورد استقبال جامعه علمي عراق قرار گرفت.
دومين همايش بين المللي ارتقاي وضعيت محيط زيستي عراق با حضور مسوولان و متخصصان چند كشور همسايه از جمله ايران شنبه 26 فروردين در كربلا برگزار شد كه سيد محمد مجابي معاون پارلماني و مجيد شفيع پور رييس مركز بين الملل و امور كنوانسيون هاي سازمان حفاظت محيط زيست از ايران در اين همايش حضور داشتند.
علمي 9014**1440
دريافت كننده: كيميا عبداله پور ** انتشار: عبدالحميد راجي

سرخط اخبار استان‌ها