قاسمی: اقدامات اخیر آمریكا در منطقه پاسخ به مشكلات داخلی این كشور است

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دیدار یكی از مقامات كنگره آمریكا با سركرده منافقین گفت: این كار خطایی بوده كه باید دولت آمریكا مانند دیگر خطاهایش كه در منطقه انجام داده تاوان آن را پس دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه با رسانه ها ادامه داد: این نوع تماس ها تماس جدیدی نیست و عمدتا مقامات آمریكایی نشان داده اند كه در دهه های اخیر نتوانسته اند از رفتارهای خود عبرت بگیرند و با سیاست های غلط و رفتارهای ناپسند در توسعه و گسترش تروریسم در منطقه تلاش كرده اند كه این تماس هم در راستای همین زمینه است.
وی ادامه داد: حتی با تغییر حاكمیت در آمریكا نیز نشان داده شد كه نگاه توسعه تروریسم در منطقه وجود داشته و این خطایی است كه باید دولت آمریكا مانند دیگر خطاها تاوان آن را پس دهد.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره گفت وگوی وزیر امورخارجه با وزیر امورخارجه مصر بعد از عملیات تروریستی در این كشور گفت: در موضع گیری كه ما داشتیم و در تماس ظریف با همتای مصری مراتب تسلیت مردم ایران را ابلاغ كردیم و پیرامون مسائل مورد علاقه دو كشور نیز صحبت شد.
قاسمی تصریح كرد: حادثه مصر حادثه تلخی بود و باید سریع محكوم می شد چون تروریست ها این بار با هدف قراردادن مراكز دینی و كلیساها برای ایجاد فاصله و تضادهای دینی و مذهبی اقدام كرده اند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح كرد: ضرورت ایجاب می كرد كه اقدام جدی و فوری برای مبارزه با تروریسم بیش از گذشته انجام شود و تماس ظریف با همتای مصری نیز به سرعت انجام شد.

**انگلیس به تعهدات خود در برجام عمل كند
قاسمی در پاسخ به این سوال كه ایران و كشورهای 1+5، پنجم اردیبهشت در وین جلسه خواهند داشت و یكی از بحث های مطرح مخالفت انگلستان با برنامه خرید 950 تن كیك زرد توسط ایران از قزاقستان است، دستگاه دیپلماسی چه تدابیری برای این موضوع اندیشیده اید؟ گفت: كمیسیون مشترك مرجع طرح مسائل و اقداماتی است كه در حوزه برجام خواهد بود.
وی ادامه داد: انگلیس در این خصوص بدعهدی و بداخلاقی خود را داشته و مذاكرات ادامه دارد و امیدواریم دولت انگلیس به تعهدات خود در برجام توجه داشته، بتواند برگردد و تعهدات خود را در این خصوص این محموله اجرا كند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: آن ها باید متوجه شوند خلاف برجام حركت می كنند و باید به تفاهمات و توافقات مجموعه كشورها بازگردند و این مشكل را از سر راه بردارند.

**تبلیغات رسانه های خارجی علیه انتخابات ایران زحمتی بیهوده است
خبرنگاری پرسید: با توجه به قرار داشتن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، برخی رسانه های خارجی سیاست القای قطبی شدن انتخابات را در پیش گرفته اند و به دنبال كم رنگ كردن حضور مردم هستند. دستگاه دیپلماسی این القائات سیاسی خارجی را چگونه ارزیابی می كند؟
قاسمی گفت: ملت ایران نشان داده اند طی دهه های گذشته در بزنگاه تاریخی و لحظات حساس و انتخابات آنچه را به نفع كشور می دانند، پیروی و دنبال می كنند و فضا سازی رسانه های بیگانه و دولت های خارجی در كمرنگ كردن حضور مردم تاثیر نداشته است.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: تبلیغات آن ها تاثیری نخواهد داشت و نوعی زحمت بیهوده است. مردم آنچه صلاح خود می دانند پیروی كرده و به راه خود در پویشی در توسعه و سازندگی كشور ادامه خواهند داد.

**اقدامات آمریكا در منطقه، پاسخ به مشكلات داخلی آمریكاست
قاسمی در پاسخ به اینكه در هفته های اخیر شاهد برخی تحركات آمریكا در اطراف كشورمان بودیم و رییس سازمان سیا اعلام كرده این اقدامات گوشه ای از حملات ایران است، آیا باید نگران باشیم یا احتمال رودرویی وجود دارد؟ اظهار كرد: به نظر می رسد اقدامات آمریكا بیش از آنكه معنای نظامی داشته یا آثار نظامی آن اثر بخش باشد، نوعی سردرگمی و پاسخ به مشكلات داخلی آمریكا است.
وی اضافه كرد: این قبیل اقدامات به دلیل ناكامی درون كشور آمریكا است كه ناچار بودند برای ایجاد اجماع حداقلی و پیام به همپیمانانشان در منطقه برخی اقدامات غلط را در شكل نظامی سامان دهند و نهایتا این اقدامات در ادامه به ضرر امریكا تمام خواهد شد ولی آثار نظامی نخواهد داشت.
این مقام دستگاه دیپلماسی افزود: چه اقدامی كه غیرقانونی در سوریه اتفاق افتاد و هم آن چه كه در افغانستان صورت پذیرفت، تناسبی با مسائل ندارد. انداختن بمب 10 تنی معنای نظامی ندارد چرا كه شبكه القاعده و داعش در افغانستان در حدی نیست كه نیازمند این بمب باشد.
قاسمی ادامه داد: از دیدگاه دیگر می توان چنین بیان كرد كه این قبیل اقدامات در واكنش به افكار عمومی جهان و حمایت آمریكا از تروریسم در سوریه بود كه باعث تغییر بالانس و توازنی شد كه در سوریه وجود داشت. در افغانستان نیز برای مقابله با تروریسم دست به اقدامی زد كه توجیهی ندارد.
وی در پاسخ به این كه آیا این قبیل اقدامات معناسی سیاسی دارد یا خیر؟ اضافه كرد: فكر می كنم می شود تعبیر كرد كه اهداف سیاسی این بحث طراحی شده باشد ولی عملا وضعیت منطقه سوریه و افغانستان در طول سالیان گذشته نشان داده كه نه در سوریه و در افغانستان نیازمند راهكار نظامی نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار كرد: بحران سوریه كمتر از افغانستان است. افغانستان بعد از این همه حضور نظامی نشان داد كه راه حل نظامی پاسخگو نیست و این كشورها نیازمند راهكارهای اساسی هستند. باید در چارچوب اجماع جهانی و مشاركت همسایگان و دولت های منطقه و مردم كشورها راهكار و نتایج لازم حاصل شود.
قاسمی تصریح كرد: در نهایت این قبیل اقدامات را بیشتر یك ژست می دانیم كه شاید به خاطر برخی مسائل داخلی آمریكا و برخی نشان دادن حضور آمریكا در منطقه به هپیمانانشان باشد. نمی توان پذیرفت كه علائم سیاسی جدی در منطقه برای سوریه یا حتی افغانستان داشته باشد.
** تبادل زندانیان بین ایران و تركمنستان
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به دلایل اجرایی نشدن استرداد زندانیان بین ایران و تركمنستان گفت: به هر حال مصوبات جای خود را دارد و اجرا در حوزه روابط خارجی جای خود را دارد. موضوع روی میز كنسولی وزارت امور خارجه است.
قاسمی افزود: امیدواریم در سفر آقای دكتر ظریف به تركمنستان بتوانند گره ای از مشكل را باز كنند و شاهد باشیم كه این روند پیچیده كه تا حدی طولانی هم شده در كوتاه مدت به نتیجه برسد.

**روابط سازنده و متوازن به همسایگان
وی در پاسخ به اینكه سه ماه پیش وزیر خارجه كویت پیام امیر این كشور را به ایران آورد و سفری نیز رییس جمهوری كشورمان به كویت داشتند ولی آنچنان شاهد مناسبات منطقه ای و تحولی در خصوص روابط ایران با كشورهای شورای همكاری خلیج فارس نبودیم؛ گفت: نگاه ما به همسایگان، روابط سازنده و متوازن است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه كرد: ما روابط خود را با همه كشورها داریم و مذاكره می كنیم، تنها با یكی دو كشور مشكلات بیشتری داریم كه امیدواریم با واقع نگری كه در آن ها پیدا می شود، وضعیت بین ایران و كشورهای حوزه خلیج فارس در مسیر بهتر و مثبت تری قرار گیرد تا بتوانیم مجموعا در صلح و ثبات منطقه به صورت مشترك تلاش جدی و كافی داشته باشیم.

**دولت در منطقه شوشای آذربایجان حضور ندارد
وی درباره مسایل پیش آمده در موضوع مرمت مسجد شوشا در قره باغ و خبر احضار سفیر ایران گفت: موضع كشور ما و دولت روشن است و در منطقه شوشا حضور ندارد و اقدامی را انجام نداده است، شاید شركت هایی به اسم ایران در آنجا كار می كنند. بنابراین نظر خاصی ندارم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح كرد: درباره احضار سفیرمان در باكو چنین خبری را دریافت نكرده ام.

** پارس جنوبی بزرگترین پروژه در تاریخ ایران
قاسمی در پاسخ به اینكه روز گذشته شاهد حضور وزیر خارجه در افتتاح پروژه های پارس جنوبی بودیم كه برخی رسانه ها مدعی تبلیغاتی بودن آن شدند، نظر وزارت خارجه چیست؟ گفت: این بستگی به نگاه رسانه ها دارد كه هر سازندگی، تولید و اقدامی كه در هر جای دنیا صورت می گیرد به آن تبلیغاتی گفته شود.
وی اضافه كرد: واقعیت این است كه روز گذشته اقدام مثبت و بزرگی در كشور اتفاق اقتاد و یكی از بزرگترین پروژه ها در تاریخ ایران به بهره برداری رسید كه امیدواریم آثار پربركتی برای مردم آن منطقه و كل ایران داشته باشد و ما را در حوزه اقتصادی در جایگاه بلندتری قرار دهد.

**حادثه سوریه مشكوك است/كمیته حقیقت یاب را ما مطرح كردیم
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اینكه پس از حادثه حمله شیمیایی در سوریه جمهوری اسلامی ایران واكنش نشان داد ولی بیشتر این واكنش به حمله یك جانبه آمریكا بود كه باعث شد در برخی رسانه های اروپایی گفته شود كه ایران مواضعش مشخص نیست كه دولت سوریه این كار را كرده است یا خیر، بهتر نبود واكنش كشورمان مستقیم صورت می گرفت، گفت: ما سخنگوی هیچ دولتی نیستیم و روابط خوبی با سوریه داریم.
قاسمی افزود: ما مواضع خود را درباره حادثه ای كه در سوریه اتفاق افتاد به طور شفاف اعلام كردیم؛ آن را با شدت محكوم كردیم و برای نخستین بار مساله كمیته حقیقت یاب بین المللی را مطرح كردیم.
وی ادامه داد: این موضوع را با جدیت تمام در سطح كشورهای دیگر مطرح كردیم و با همسایگان و سوریه در این زمینه به تفاهم رسیدیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: حادثه سوریه مشكوك است چرا كه از سالیان پیش دولت و كشور سوریه توسط سازمان ملل از داشتن سلاح های شیمیایی منع شده بودند و در آن كشور خلع سلاح اتفاق افتاده بود و این موضوع بقدری روشن بود كه شاید به صراحت بیان نیازی نداشت.
قاسمی گفت: آنچه مشهود بود این است كه اگر چه دولت سوریه خلع سلاح شده بود ولی دسترسی گروه های تروریستی به این منابع از طریق برخی كشورهای منطقه از قبل وجود داشت كه بتوانند سلاح های خاصی را وارد سوریه كنند.
وی افزود: لذا به جای اینكه یك طرفه موضع گیری كنیم این مسئله را به كمیته حقیقت یاب احاله كردیم و روشن بود كه سوریه خلع سلاح شده و تحت نظارت سازمان ملل است. اگر چیزی وجود داشته باید در منابع دیگر و نزد دیگران جستجو كرد.
سیام ** 9103**1053**1553**1429
خبرنگار: حمید شهریاری**حمید شریفی كیا**انتشار: كتایون لامع زاده