بیمارستانهای جدید باید مجوز پدافند غیرعامل بگیرند/آغاز ساماندهی بیمارستانهای سیار

تهران - ایرنا - مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: اگر قرار باشد بیمارستان جدیدی ساخته شود حتما باید مجوز سازمان پدافند غیرعامل را بگیرد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، دكتر پیرحسین كولیوند روز یكشنبه در نخستین سمپوزیوم پدافند غیرعامل در نظام سلامت در سالن همایش های رازی افزود: این مجوز برای آن است تا از وقوع مشكلات آتی جلوگیری شود و بعدا نخواهیم دیواری را تخریب یا اینكه تیغه ای را جدا كنیم.

**آغاز ساماندهی بیمارستان های سیار
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت اظهار داشت: توسعه زیرساخت های فیزیكی ، آمایش مراكز درمانی متناسب با تهدیدات و راه اندازی بیمارستان های سیار در حوزه تشخیصی و زیستی در دستور كار قرار گرفته است.
كولیوند با اشاره به راه اندازی آزمایشگاه سطح 3 ایمنی زیستی سیار، افزود: ساماندهی بیمارستان های سیار را آغاز كردیم؛ باید تكلیف بیمارستان های سیار را روشن می كردیم تا هر كسی در هر جایی كه مایل است بتواند خدمات بهداشتی و درمانی ارائه دهد بطورمثال در مواقع حاد در مناطق محروم بتوان این خدمات را ارائه داد بنابراین آیین نامه بیمارستان های سیار را طراحی كردیم.
وی خاطرنشان كرد: به بیمارستان های سیار نیز پروانه می دهیم تا براساس پروانه فعالیت كنند .
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، گفت: طبق بررسی ها وزارت بهداشت 19 بیمارستان سیار دارد كه فقط دو مركز از این بیمارستان های سیار در قالب مانور استفاده كرده اند و بطورمثال در یكی از موارد زلزله به دلیل ندانستن نحوه بازكردن و استفاده از این بیمارستان ها ، آنها بدون استفاده مانده بودند.
كولیوند تاكید كرد: بنابراین باید آموزش های لازم در این زمینه ارائه شود و به طور جدی به دنبال این هستیم كه از بیمارستانهای سیار استفاده كنیم و اغلب دانشگاه های علوم پزشكی آن را داشته باشند.
وی گفت: در بازدید از بیمارستان مونیخ آلمان آنها تمام امكانات لازم را برای سی . بی . آر. ان. ای (تهدیدات شیمیایی، میكروبی، پرتوزاینده، هسته‌ای و زیستی CBRNE) داشتند و امید است بتوانیم بیمارستان های سیار خوب در شان مردم داشته باشیم.
وی یادآور شد: در بحث آمایش مراكز درمانی ، ساخت، ارتقا و تجهیز زیرساخت های بیمارستان های ارجاعی مد نظر قرار گرفته است.

**شناسایی مخاطرات كشور
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت گفت: نقشه تهدیدات شیمیایی، میكروبی، پرتوزاینده، هسته‌ای و زیستی در دانشگاه های علوم پزشكی كرمان و قزوین انجام شده و در سازمان اورژانس نیز مخاطرات كشور شناسایی شده و امید است به زودی در قالب نرم افزار ارائه شود.
كولیوند افزود: در بحث آمایش مراكز درمانی نیز سطح بندی حوزه های هسته ای ، شیمیایی و تروما را انجام داده ایم.

**اتصال مستقیم رمپ های مترو به بیمارستان های تهران
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، گفت: می خواهیم از ظرفیت های دستگاه های مختلف استفاده كنیم بطور مثال شركت مترو می تواند خیلی به ما كمك كند چراكه بسیاری از ایستگاه های مترو در تهران نزدیك بیمارستان های ما -از جمله بیمارستان های شریعتی ، امام خمینی (ره) و سینا- است و با پیگیری های انجام شده قرار است رمپ های مستقیمی از مترو به این بیمارستان ها داشته باشیم.
كولیوند خاطرنشان كرد: اگر این رمپ ها به بیمارستان ها متصل شود می توانیم خدمات بهتری ارائه دهیم.
وی اضافه كرد: همچنین از شركت مترو خواسته ایم كه فضاهایی برای حضور نیروهای فوریت های پزشكی به ما بدهند .
وی یادآور شد: سازمان های غذا و دارو و انتقال خون نیز اقدامات خوبی در حوزه پدافند غیرعامل داشتند .
به گفته كولیوند، مراكز ثقل حوزه سلامت براساس ضوابط جدید ابلاغی ، بازنگری شده است.

**امكان آسیب جدی به بیمارستان ها در صورت بی توجهی به پدافند غیرعامل
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: نگاه ما در پدافند غیرعامل از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب كه پدافندغیرعامل را به مصونیت بخشی بدن تشبیه كرده ، نشات گرفته است.
وی با اشاره به تاكیدات رهبری به دائمی بودن پدافند غیرعامل گفت: باید بطور مستمر برای پدافند غیرعامل برنامه ریزی داشته و نگاه علمی و ویژه ای به آن داشته باشیم و خیلی راحت نباید از این مساله بگذریم.
كولیوند افزود: اگر از پدافند غیرعامل محافظت نشود ممكن است صدمات جدی در سرمایه ملی ، مراكز درمانی و بیمارستان ببینیم.
وی ادامه داد: مناطق دارای كاركرد ملی ، ادارات متمركز و نقاط تاثیر گذار روی سلامت، امنیت و اقتصاد و باورهای دینی جزو سرمایه های ملی هستند و ممكن است در این موارد با تهدیداتی مواجه شویم.
وی با تشریح اصول پدافند غیرعامل گفت: باید ابتدا تهدیدات را شناسایی كنیم ، سپس ادبیات علمی را در آن حوزه مبنا قرار داده و در گام بعدی نیز باید به مفاهیم كلی پدافندغیرعامل در حوزه های تخصصی عینیت بخشیم.

**تعریف پدافندغیرعامل در حوزه سلامت
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، گفت: پدافند غیرعامل در حوزه سلامت معمولا به معنای استمرار خدمات بهداشتی و درمانی است.
كولیوند افزود: تا اتفاقی پیش نیاید اهمیت آن را درك نمی كنیم بنابراین باید تهدیدات سلامت را پیشی بینی و از آنها جلوگیری كنیم.
وی ادامه داد: امروز با توسعه عظیم علوم و فناوری نوین ، چهره تهدیدات در حال تغییر است. اكنون مدل های جنگ و حتی ترورها مانند عملیات روانی داعش خود را به شكل های دیگری نشان می دهند بنابراین برای تهدیدهای جدی باید برنامه ریزی كنیم.
وی اضافه كرد: وزارت بهداشت در این راستا بیش از سایر دستگاه ها كار كرده است و اگرچه خیلی جلو نرفته ایم اما از بقیه دستگاه ها كارهای بیشتری انجام داده ایم. برخی مواقع ، مسائل پدافند غیرعامل را كه مطرح می كنیم حتی برای مسئولان تازگی دارد. این تازگی ها باید به عمل دانش تبدیل شود.

**اقدامات حوزه آموزش پدافند غیرعامل
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، گفت: وزارت بهداشت در محورهای افزایش پتانسیل علمی ، ارتقای تجهیزات و سیستم و ایجاد و توسعه زیرساخت های فیزیكی پدافند غیرعامل كارهای زیادی انجام داده و در بخش آموزش پدافندغیرعامل در نظام سلامت نیز فعالیت داشته است.
كولیوند افزود: دو رشته پدافند غیرعامل در مقطع تحصیلات تكمیلی تصویب شده و كارگاه های آموزشی و جلسات منظمی در بحث سی . بی . آر. ان. ای (دفاع شیمیایی، میكروبی، پرتوزاینده، هسته‌ای CBRNE) برگزار شده است.
وی خاطرنشان كرد: مركز مهارت آموزش سلامت در حوزه سی . بی . آر. ان. ای (تهدیدات شیمیایی، میكروبی، پرتوزاینده، هسته‌ای و زیستی CBRNE) سال گذشته با همكاری سازمان پدافند غیرعامل در یزد افتتاح شد كه همه دستگاه ها آنجا می توانند آموزش ببینند.
به گفته وی، این مركز با تكمیل مراحل بعدی می تواند با مراكز بین المللی این حوزه رقابت كند.
كولیوند یادآور شد: در مدیریت دانش ، كتاب های پدافند غیرعامل در سلامت الكترونیك تدوین و كتاب تهدیدات زیستی نیز تالیف شد.
وی اضافه كرد: پروتكل علمی و مدیریت در حوزه زیستی هسته ای تدوین شده و به زودی ابلاغ می شود.

**اهمیت برگزاری مانورهای پدافند غیرعامل
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، گفت: مانورهای ویژه سی . بی . آر. ان. ای (تهدیدات شیمیایی، میكروبی، پرتوزاینده، هسته‌ای و زیستی CBRNE) نیز برگزار شده است و باید اهمیت زیادی برای این مانورها قائل شد چون در تمرین ها است كه خود را آماده می كنیم.
كولیوند افزود: با وجود اینكه در تمرین ها ، همه شرایط مهیا است اما مشكلاتی به وجود می آید كه در این مانورها می توانیم با آنها آشنا شویم و آنها را برطرف كنیم.

**لزوم گسترش تیم های واكنش سریع تهدیدات هسته ای
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، اظهار داشت: یكی از كارهای جدیدی كه وزارت بهداشت اواخر سال گذشته انجام داده تشكیل تیم های واكنش سریع سی . بی . آر. ان. ای (تهدیدات شیمیایی، میكروبی، پرتوزاینده، هسته‌ای و زیستی CBRNE) است كه تیم ها در برخی دانشگاه های علوم پزشكی از جمله دانشگاه های علوم پزشكی مشهد، شیراز ، اصفهان و اورژانس تهران تشكیل شده است.
كولویند افزود: این تیم ها امكانات ویژه ای دارند كه باید آن را گسترش دهیم.
وی خاطرنشان كرد: اگر آمادگی این تیم ها در مراسمی مانند مراسم اربعین نبود نمی توانستیم مجروحان حادثه سامرا را كمتر از 12 ساعت به ایران منتقل كنیم.

**دستورالعمل آماده باش پدافند غیرعامل برای اعیاد مذهبی
مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، گفت: دستورالعمل آماده باش برای ایام اعیاد مذهبی و اربعین و تجمعاتی مانند 22 بهمن آماده شده تا در زوایای مختلف مانند نظارت بر بهداشت محیط و تریاژ و تخلیه مجروحان و بیماران از آن استفاده شود.
كولیوند افزود: پدافند غیرعامل را باید جدی بگیریم؛ نباید منتظر بمانیم اتفاقی بیفتد و سپس علامت درمانی كنیم چراكه هزینه های پیشگیری كمتر است.
اجتمام**9185**1569**خبرنگار: سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej