بهره برداری رسمی مگا پروژه های پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری

عسلویه - ایرنا- آیین بهره برداری رسمی فازهای 21،20،19،18،17 و فاز 1 طرح توسعه لایه نفتی میدان مشترك گازی پارس جنوبی ظهر یكشنبه با حضور رئیس جمهوری در سالن همایش افتتاح فازهای 20 و 21 در عسلویه استان بوشهر آغاز شد.

به گزارش ایرنا، برای اجرای فازهای 17 و 18، 19 و 20و 21 و طرح توسعه لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است.
هم اكنون تولید گاز در پارس جنوبی نسبت به سال 92 به بیش از 2 برابر افزایش یافته و از 250 میلیون مترمكعب در روز به 540 میلیون مترمكعب رسیده است.
با افتتاح پنج فاز پارس جنوبی 150 میلیون متر مكعب گاز ، 200 هزار بشكه میعانات گازی، سه میلیون تن گاز اتان و سه میلیون تن گاز ال. پی. جی (گاز مایع ) به تولید ایران افزوده شده است.
با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی، میزان برداشت گاز ایران از میدان مشترك پارس جنوبی با كشور قطر برابر خواهد شد.
همچنین چهار طرح مجتمع های پتروشیمی كاویان 2، مروارید، انتخاب و تخت جمشید در منطقه پارس جنوبی كه بدست فعالان بخش خصوصی ساخته شده است افتتاح خواهد شد.
با راه اندازی این طرح های پتروشیمی در مجموع سالانه 2 میلیون تن به محصولات پتروشیمی و پلیمری كشور به ارزش 2 میلیارد دلار افزوده می شود كه این امر سبب تحولی عظیم در زمینه تولید و اشتغال در منطقه ویژه پارس خواهد شد.
هر 2 فاز پارس جنوبی سالیانه 3،5 تا چهار میلیارد دلار در آمد ارزی ایران را افزایش می دهد و در كمتر از 2 سال تمام سرمایه گذاری ها در این پنج فاز (21،20،19،18،17) به اقتصاد ملی باز می گردد.
رئیس جمهوری را در این سفر محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، فخرالدین دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری و نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری همراهی می كنند.
7212/6043** خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشاردهنده: خدانظرخواجه