۲۷ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 82494512
T T
۰ نفر
آلودگی هوا باعث كاهش كلسترول خوب می شود

تهران- ایرنا- محققان دریافتند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای ناشی از تردد وسایل نقلیه سطح كلسترول خوب را كاهش می دهد.

به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیكال نیوز تودی، مطالعات متعدد نشان داده اند كه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی ارتباط دارد، حال یك مطالعه جدید از تاثیر چنین آلودگی هایی بر كاهش سطح كلسترول خوب حكایت می كند.
این مطالعه كه در مجله Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology منتشر شد، نشان می دهد ساكنان مناطق با آلودگی شدید هوا به خصوص مناطقی كه آلاینده ها حاصل از تردد وسایل نقلیه هستند، به احتمال زیاد سطح كلسترول HDL پایین تری دارند.
كلسترول HDL معروف به كلسترول خوب است زیرا به حذف لیپوپروتئین با چگالی كم (LDL) یا كلسترول بد كمك می كند.
كلسترول از چربی ساخته می شود و در خون و تمامی سلول های بدن وجود دارد؛ تفاوت كلسترول با سایر چربی های موجود در خون این است كه در خون حل نمی شود. این ماده توسط لیپوپروتئین ها بین سلول ها جابجا می شود. لیپوپروتئین های با چگالی كم یا LDL از انواع بد كلسترول به شمار می روند. در مقابل، لیپوپروتئین های با چگالی بالا یا HDL به عنوان كلسترول خوب شناخته شده اند.
برای مطالعه جدید، دكتر گریفیث بل از دانشگاه واشنگتن و همكارانش داده های 6هزار و 645 بزرگسال میانسال یا مسن تر را بررسی كردند و با استفاه از داده های كمپین های نظارتی كوهورت اثرات سوء ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را در هر یك از شركت كنندگان تخمین زدند.
آنها همچنین سطح كل كلسترول خوب و نیز تعداد ذرات (HDL) را در هر یك از شركت كنندگان بررسی كردند.
بل و تیم تحقیق دریافتند افرادی كه در میانگین سه ماهه بیش از دیگران در معرض ذرات معلق قرار داشتند، تعداد ذرات HDL كمتری داشتند.
بر اساس این مطالعه، افرادی كه در بیش از یك دوره یك ساله بیشتر از دیگران در معرض كربن سیاه قرار داشتند، بطور قابل توجهی سطح كلسترول HDL كمتری داشتند.
كربن سیاه (Black Carbon) یكی از اجزاء مهم ذرات ریز معلق در هوا (PM2.5) است و از انواع فرآیندهای احتراق و بیشتر از احتراق ناقص سوخت های فسیلی، سوخت های زیستی، و زیست توده ساطع می‌شود.
محققان با بیان این كه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا باعث كاهش كلسترول خوب در مردان و زنان می شود، متذكر شدند كه در عین حال این تاثیر روی زنان بیشتر است.
به اعتقاد پژوهشگران، پایین بودن میزان كلسترول خوب به علاوه قرار گرفتن در معرض آلودگی شدید هوا می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی شود.
علمی **1311**
مترجم:محمدعلی صنایعی**انتشار: زهره محتشمی پور