فومنی: در صورت رییس جمهور شدن سرشاخه های فساد مالی را اعدام می كنم/فرمولی برای حل معضل بیكاری در یك سال دارم

تهران- ایرنا- داوطلب انتخابات ریاست جمهوری تاكید كرد : در صورت رییس جمهور شدن، سرشاخه ها و مفسدان مالی را اعدام می كنم تا جلوی فساد گرفته شود.

محمد زارع فومنی دبیركل حزب مردمی اصلاحات پس از ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام كرد معضل بیكاری را در عرض یكسال حل كرده و همه جوانان را صاحب مسكن می كنم.

ایرنا: حدود 40 روز دیگر دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. تحلیل شما از آرایش سیاسی جبهه اصولگرایی چیست؟
فومنی: آنها بیشتر دنبال شكستن رای روحانی هستند. هیچ كدام از نامزدهایشان توانایی رقابت با رییس جمهور فعلی را ندارند و برخی از این افراد قبلا امتحان خود را پس داده اند و سقف رایشان مشخص است. انشعاب درون آنها روز به روز شدیدتر می شود.
تنها شانس و راه نجات آنان اجماع روی ابراهیم رییسی است. وگرنه ممكن است اصولگرایان حتی از معرفی نامزد هم خودداری كنند چرا كه می دانند بختی ندارند.
با این وجود اصلاح طلبان نباید آنان را دست كم بگیرند. یادم هست زمانی به تیم ملی فوتبال مالدیو 15 گل می زدیم ولی شاید الان 3 گل هم نتوانیم بزنیم . چرا كه دیگر آن تیم را به حساب نمی آوریم و همین كار را سخت می كند.

** برخی اصولگرایان درصدد قربانی كردن رییسی هستند

ایرنا: ارزیابی شما از علت تردید رییسی برای حضور در انتخابات چیست؟
فومنی: وی نگران است رای نیاورد. اگر اینطور شود خیلی چیزها را از دست می دهد. برخی اصولگرایان می خواهند رییسی را قربانی كنند.


** اگر من اصلاح طلب بدلی ام چه كسی اصل است؟

ایرنا: چند سالتان است ؟
فومنی: 44 سال. اما از 14 سالگی فعالیت سیاسی می كنم. مرا حاج احمد آقای خمینی به برخی شخصیت های سیاسی معرفی كرد. در سال 76 هم جز اولین گروهی بودیم كه به همراه مرحوم آیت الله عبایی خراسانی از رییس دولت اصلاحات برای شركت در انتخابات دعوت كردیم. تنها طلبه ای هم بودم كه سر درس مراجع برای حمایت از وی امضا جمع می كردم. از همان اول چپ بودم. سال 84 كه رییس ستاد اصلاح طلبان هاشمی در قم بودم خانه ، دفتر و ستادم با گاز اشك آور و سنگ مورد هجوم قرار گرفت و یك شیشه هم سالم نماند.

ایرنا: اما در برخی محافل از شما به عنوان اصلاح طلب بدلی یاد می شود؟
فومنی: آن زمان كه من كتك می خوردم اینان كجا بودند. كمتر طلبه ای مانند من سر هاشمی كتك خورد. اما اصلاح طلب بدلی یعنی چه؟ یعنی كسانی كه این اتهامات را به من می زنند خودشان اصلند ؟ همه شان سابقه كار در برخی دستگاه ها و تشكل ها را دارند. بروند عقبه خود را نگاه كنند و بعد صحبت از بدل و اصل كنند. ای كاش می گفتید چه كسانی این حرف را می زنند تا عقبه خودشان را برایتان بگویم.

** تحریم انتخابات در سال 90 اشتباه بود

ایرنا: میانه تان با سران اصلاحات چطور است؟
فومنی: آن موقع كه آقایان انتخابات را تحریم كردند پیش آیت الله هاشمی رفتم و از ایشان خواستم از علی مطهری حمایت كند. دوستان بعدا خودشان فهمیدند با تحریم آن انتخابات چه مجلسی را تحویل كشور دادند. این آقایان با تندوری هایشان احمدی نژاد را سركار آوردند. ثمره دولت مقام معظم رهبری روی كار آمدن آیت الله هاشمی شد. ثمره ایشان دولت اصلاحات شد. اما ثمره این دولت احمدی نژاد شد كه این به خاطر برخی تندروی اصلاح طلب ها بود. اگر مصطفی معین را علم نمی كردند قطعا هاشمی رییس جمهور بود. من برای رییس دولت اصلاحات احترام زیادی قایلم اما انتقادی هم به ایشان دارم و آن اینكه نتوانستند اصلاحات را نهادینه كنند. متاسفانه هم ایشان كمی ترسید هم اطرافیانشان مانع شدند.

ایرنا: اگر همین رییس دولت اصلاحات از شما بخواهد به نفع روحانی كنار بكشید ، آیا تبعیت می كنید؟
فومنی: اگر ببینم بودن من به اصلاحات ضربه می زند شاید تصمیم دیگری بگیرم. اما ابتدا باید شرایط را بسنجم. هیچ وقت كاری نكرده ام كه اصلاحات آسیب ببیند. ابراهیم یزدی یكبار به بنده گفت كه ' یا وارد سیاست نشو یا پیه همه چیز را به تنت بمال.' بنابر این می دانم كه باید در مقابل انتقادات مقاوم باشم.


**‌ نیمی از كابینه ام زن خواهد بود.

ایرنا: خود را رجل سیاسی می دانید؟
فومنی: من دبیركل تنها حزبی هستم كه به طور مستمر كار سیاسی تشكیلاتی می كند. بقیه احزاب فصلی هستند و فقط موقع انتخابات فعال می شوند و طبق قانون دبیران كل احزاب رجل سیاسی محسوب می شوند.

ایرنا: فرض را بر این بگیریم كه در انتخابات آتی رییس جمهور شوید. دولت شما دارای چه ویژگی هایی خواهد بود؟
فومنی: جوان ترین دولت تاریخ ایران را تشكیل می دهم. سقف سنی كابینه ام 50 سال است. نیمی از دولتم هم را دست زنان می دهم. در حق آنها خیلی ظلم شده است.

** طی یكسال تمام بیكاران را صاحب شغل می كنم.

ایرنا: احمدی نژاد هم با ادعای جوانگرایی آمد. اما بسیاری از جوانانی را كه بر سركار آورد كارنامه روشنی از خود به جای نگذاشتند؟
فومنی: اشكال وی این بود كه اتاق های فكر دولت از جمله سازمان برنامه و بودجه را از بین برد. من پیرها را در اتاق فكر می گذارم. حتی روسای جمهور سابق باید به ما مشاوره دهند. تجربه پیرها و انرژی و تخصص جوان ها معجونی دلگشاست. اگر قوه مجریه را دست من دهند تا شهریور سال 97 یك جوان بیكار نخواهیم داشت. برای تمام جوان ها مسكن تهیه خواهم كرد.

ایرنا: آیا منظورتان شما اشتغال دایم جوانان است ؟
فومنی: بله. مشاغل كاذب را اصلا شغل نمی دانم.

ایرنا: الان نزدیك 7 میلیون بیكار در كشور وجود دارد كه غالبا از جوانان تشكیل هستند. با چند درصد رشد اقتصادی می خواهید همه آنان را آن هم ظرف یكسال شاغل كنید؟
فومنی: اگر زیرساخت ها را درست كردیم ، مشاغل بسیاری با فوریت ایجاد می شود. ما از آمریكا و كشورهای اروپایی ثروتمندتریم. نفت، گاز و معدن داریم . بهترین كشاورزی و میوه های دنیا را می توانیم داشته باشیم. همه جوانان را سر مشاغلی می برم كه متناسب با تخصص آنان است.

ایرنا: چطور در یكسال می خواهید تمام زیرساخت ها را درست كنید؟
فومنی: برای آن فرمولی دارم.

** سن بازنشستگی را پایین می آورم

ایرنا: چطور این همه جوان را مشغول به كار دایم می كنید؟
فومنی: اولین كارم این است كه افراد با ضریب سنی بالا را بازنشسته می كنم تا جا برای جوانان بیكار باز شود. بعد سن بازنشستگی را پایین می آورم تا باز هم راه برای ورود جوانان به بازار كار بازتر شود.

ایرنا: صندوق های بازنشستگی كشور وضعیت خوبی ندارند. با كدام پول می خواهید صدها هزار و شاید میلیون ها نفر دیگر را بازنشسته و حقوق آنها را پرداخت كنید؟
فومنی: برای این كار فرمولی دارم .

ایرنا : چه فرمولی دارید ؟
فومنی : به وقتش آن را می گویم.

ایرنا : ما چه روزی خدمت شما برسیم تا فرمول خود را تشریح بفرمایید ؟
فومنی : در زمان اعلام برنامه های خود آن را برای همه خواهم گفت .

** از بابك زنجانی بزرگ ترها باید اعدام شوند

ایرنا: جایی دولت خود را ضد فساد نامیده بودید. این دولت ضد فساد چطور شكل می گیرد؟
فومنی: ابتدا از خودم شروع می كنم. به هیچ كدام از اطرافیانم پست نمی دهم. استراتژی و منشور انتخاباتی من نامه علی(ع) به مالك اشتر است.

ایرنا: چطور؟
فومنی: با برخوردهای بسیار شدید با اختلاس گران. اگر چند تا از آنان را اعدام می كردند دیگر كسی جرات دزدیدن اموال بیت المال را نمی كرد.

ایرنا: فاضل خداداد و امیر منصور آریا اعدام شدند. آیا فساد ریشه كن شد؟
فومنی: باید بزرگ تر از اینها و سرمنشاها را اعدام كنند. چون آنان را كه اعدام نكردند به همین خاطر هنوز فساد برقرار است. بابك زنجانی از كجا آمده است؟ بیخ و بن او در كدام دولت بوده است؟ دولت نباید مسامحه كند. باید شفاف باشد ولو اینكه به ضررش تمام شود.
متاسفانه خانه از بیخ ویران است و نیاز به تغییری اساسی در نظام اجرایی داریم. اگر بیایم خیلی چیزها را تغییر می دهم. تمام قوانینی را كه تا كنون در مجلس تصویب شده است ، بررسی و آنهایی را كه ضد مردم است، باطل اعلام می كنم. اخیرا قانونی در مجلس تصویب شده است كه كسی حق حرف زدن و انتقاد كردن را ندارد. این دیگر چه مصوبه ای است؟
امیر المومنین (ع) به مالك می گفت بدون محافظ پیش مردم برو و بگذار حرفشان را بزنند. شما به عنوان یك ایرانی آیا برخی مقام های كشور را از نزدیك دیده اید؟

** حرف های من پوپولیستی نیست

ایرنا: روزهای اول انقلاب هم همین طور بود ولی به ترور شهید مطهری و غیره ختم شد؟
فومنی: چه كسی می خواهد ترور كند؟ مردم ما تشنه خدمت هستند. اگر از بابت منافقین و داعش هم نگرانند از دور شرایط را كنترل كنند. ضمن اینكه شرایط با اول انقلاب فرق كرده است. ما به ثبات امنیتی رسیده ایم. مگر نمی گوییم كه امن ترین كشور دنیا هستیم ، پس چطور نمی توانیم مقام های خود را میان مردم بیاوریم. یك خیابان را ببندند و رییس جمهور به آنجا بیاید و به طور رودرو پای حرف ها و دردل های مردم بنشیند.
اصلا رییس جمهور نه ؟ چرا حتی یك وزیر یا حتی یك فرماندار بین مردم نمی آید و سراغ مردم كوچه و پس كوچه ها را نمی گیرد تا ببیند چه فقری در آنها موج می زند. ما ثروتمندترین كشور دنیا هستیم اما فقیرترین مردم را داریم.

ایرنا: این حرف های شما پوپولیستی نیست؟
فومنی: اتفاقا با پوپولیسم شدیدا مخالفم. اما با این كه رییس جمهور در بین مردم باشد ، كاملا موافق هستم.

ایرنا: كجای دنیا این طور است؟
فومنی: دین اسلام این را می گوید. ما به دنیا چه كار داریم؟ علی(ع) در مسجد می نشست و می گفت هر كس با من كاری دارد پیشم بیاید.

** قوانین ضد مردم را باطل می كنم

ایرنا: اشاره كردید لایحه ای را به مجلس می دهید كه در آن قوانین ضد مردم را باطل اعلام می كنید ؟
فومنی: بله ضرورت دارد تا مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تایید كند. یكی از وظایف شورای نگهبان طبق قانون اساسی، دفاع از حقوق مردم است.

ایرنا: اگر شورای نگهبان تایید نكرد؟
فومنی: مجمع تشخیص مصلحت.

ایرنا: اگر آن هم تایید نكرد؟
فومنی: مقام معظم رهبری. هر آنچه منافع مردم را تامین می كند ایشان مدافع آن هستند و حتی اگر قانونی به ضرر مردم باشد از لغو آن حمایت می كنند.

**‌كسی در دولت من شر به پا نمی كند

ایرنا: اشاره كردید شما در صورت پیروزی در انتخابات در دولت خود از تمام اندیشه ها و گروه ها استفاده می كنید؟
فومنی: بله از همه گروه ها استفاده می كنم.

ایرنا: از كدام اندیشه ها و گروه ها ؟ لطفا نام ببرید؟
فومنی: در اصل و راس دولت من اصلاح طلب ها خواهند بود و در بقیه پست ها از نیروهای معتدل دو جریان استفاده می شود.

ایرنا: روزنامه نگاری در ایتالیا كه به داشتن دولت های ائتلافی بسیار شهره است از تعبیر كشتی نوح استفاده كرده بود و گفته بود كابینه ای كه از طیف های مختلف سیاسی تشكیل شده باشد فقط تنوع دارد و فاقد انسجام و كارآیی است. این تعبیر البته درباره آنان صادق است. حضرت علی(ع) هم به مالك اشتر توصیه می كند كارگزاران خود را از افرادی قرار ده كه با تو همفكر بوده و برنامه های تو را اجرا كنند. آیا بلا تشبیه در دولت شما وجود همه تفكرات وحدت رویه و عمل آن را از بین نمی برد؟
فومنی: من پیرو خط هاشمی هستم. ایشان سنگ صبور چپ و راست بود. باید همه را دور هم جمع كنیم.

ایرنا: تندروهای دو طرف را در كابینه خود جای می دهید؟
فومنی: خیر. فقط معتدل ها و افرادی كه فكرشان به نفع مردم و نظام باشد. من افراطی ها را همان ابتدای كار كنار می زنم.

ایرنا: دولت خود را دولت وحدت ملی هم نام داده اید؟
فومنی: بله. اما دولت وحدت ملی به معنای حضور همه تفكرات در كابینه نیست. بلكه منظور كابینه ای است كه اعضای آن در جهت وحدت ملی عمل كنند. فقط كسانی كه خدمت می كنند نه آنانی كه بیایند شر به پا كنند.

** ورود كالای خارجی را ممنوع می كنم

ایرنا: از ایجاد نشاط برای جامعه هم صحبت كرده اید؟
فومنی: نخستین قانون من ایجاد نشاط ملی در كشور خواهد بود. باید امكانی برای شادی مردم فراهم شود. اماكنی باید برای شادی مردم ایجاد شود.

ایرنا: این همه كار را با كدام بودجه انجام می دهید؟
فومنی: با همان پول هایی كه صرف حقوق های چند صد میلیونی برخی آقایان و یا برای وارد كردن دسته بیل و سنگ پا و گوجه فرنگی از كشور خارج می شود. من همان ابتدا ورود تمام كالاهای خارجی را ممنوع می كنم. نیازهایمان باید در داخل كشور با ارتقاء كیفیت و متناسب استانداردهای جهانی تولید شود .

**جلسات كابینه ام در اتاق شیشه ای خواهد بود.

ایرنا: شما جایی اشاره كردید دولت شیشه ای تشكیل خواهید داد و همه چیز را شفاف بیان می كنید. چطور هنوز كه نامزد هستید آمار اعضای حزب خود را اعلام نمی كنید؟
فومنی: من تمام جلسات دولت خود را در ساختمانی شیشه ای برگزار می كنم. طوری كه همه مردم ببینند چه بحث هایی در آن مطرح می شود.

ایرنا: باعث سوء استفاده بیگانگان نمی شود؟
فومنی: منظور من در این ارتباط بحث های كاری و نه مباحث استراتژیك است .

ایرنا: چند شغل در كشور ایجاد كرده اید؟
فومنی: خیلی زیاد. جوان های بسیاری بوده اند كه برایشان كارآفرینی كرده ام. من ایده های زیادی برای كار جوانان دارم.

ایرنا: گفته می شود شما در زمینه ساخت و ساز فعال هستید؟
فومنی: اگر این طور بود اول یك دفتر كار خوب برای خودم می ساختم. اگر كسی چیزی در این باره دارد، رو كند. تامین ما فقط از بخش كمك های مردمی است.

ایرنا: شایعات دیگری درباره شما در سایت ها وجود دارد؟
فومنی: بله. مثلا كانالی تلگرامی نوشته است، فومنی كه فردی امنیتی است یك خبرنگار را با اسلحه كتك زد. البته می دانم آبشخور اینها كجاست. اینها بی انصافی است. من نه اسلحه دارم نه در تمام سوابق كاری یك روز سابقه همكاری با نهادهای امنیتی را دارم. اصلا مگر امنیتی بودن نشانه بد بودن فرد است. با این وجود من امنیتی نیستم. با این انگ ها قصد تخریب مرا دارند. چقدر تهمت به هاشمی زدند. مگر نگفتند كاخ دارد. پس از وفات ایشان زندگی شان را دیدید. هاشمی از مال دنیا چه داشت؟ جز خدمت چه كار كرده بود؟

ایرنا: برای رسانه ها چه برنامه ای دارید؟
فومنی: مظلوم ترین قشر اهالی رسانه اند. امنیت شغلی ندارند. چون كارم رسانه است این فضا و آسیب هایش را می شناسم. چرا حقوقشان پایین است؟ چرا آقایانی كه در وزارتخانه های می نشینند ، چند برابر یك خبرنگار درآمد دارند؟ لایحه جامعی را به مجلس می دهم تا مشكلات رسانه ها را حل كنند. من مثل امیركبیر روی فرهنگ كار ویژه خواهم كردم.

ایرنا: چطور؟
فومنی: انقلاب فرهنگی كه وی انجام داد را سرلوحه كارم قرار می دهم. توسعه فرهنگی بالاتر از توسعه اجتماعی و اقتصادی است. با اختلاس مبارزه شدید می كنم. مگر ما چقدر ثروت داریم كه این مقدارش اختلاس شود؟!

** مردم دیگر كشورها نصف ضریب هوشی ملت ما را ندارند

ایرنا: صحبت دیگری هم دارید؟
فومنی: روحانی اجازه دهد كسان دیگری غیر از او هم از جبهه اصلاحات نامزد شوند. او احتیاج به یكی دو ضربه گیر دارد تا مانع از رفتن آرای خاكستری به سمت نامزد اصولگرایان شود.
به عنوان یك جوان ایرانی توانایی اداره قوه مجریه را در خود می بینم. هر چقدر هم بیشتر تخریبم كنند انگیزه ام برای نامزدی بیشتر می شود. اگر تایید صلاحیت هم نشوم مشكلی نیست. اصلا آمده ام تا صلاحیتم رد شود.
شعار زنده باد مخالف من را تحقق خواهم بخشید. شادی را به جامعه و جوان ها برمی گردانم و دولت نشاط ملی تشكیل خواهم داد. درمان را مجانی می كنم. مناطق آزاد را به طور رایگان برای تفریح در اختیار مردم قرار می دهم. مكان های زیادی برای شادی مردم می سازم. نصف ضریب هوشی كه ایرانی ها دارند را مردم كشورهای دیگر ندارند. جوانی را دیدم كه چوب بستنی خوراكی اختراع كرده بود آن وقت ما می رویم و چوب بستنی معمولی و دسته بیل و سنگ پا وارد می كنیم. محیط زیست را احیا می كنم. مردم تهران و خوزستان دارند خفه می شوند. ولی در هیچ دولتی تا به حال كاری برای آنها نكرده اند. اصلا كدام دولت تا كنون محیط زیست را مورد توجه قرار داده است؟

ایرنا: تا كنون برای مجلس نامزد شده اید؟
فومنی: كاندیدایی مجلس را اصلا دوست ندارم. دوست دارم رییس جمهور شوم. اگر این دوره هم نشود دوره های بعد خواهم شد. اما یك رییس جمهور دوست داشتنی می شوم. دفتر كارم در خیابان مردم است و بین من و آنها فاصله ای نخواهد بود.
سیام*3081*1058*1436* خبرنگار: ناصر غضنفری/ محمد افضلی*انتشار: داود پورصحت**

سرخط اخبار سیاست