۲۶ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۲۰
کد خبر: 82493428
۰ نفر
انتخاب درمان مناسب افسردگی با اسكن مغزی

تهران - ایرنا - مطالعات جدید نشان می‌دهد افسردگی روی شبكه‌های مغز تاثیر می‌گذارد و با استفاده از اسكن مغزی به راحتی قابل تشخیص است؛ از طرفی با استفاده از این روش می‌توان درمان مناسب با حداكثر كارایی و اثربخشی اتخاذ كرد.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، معمولا پزشكان برای تشخیص افسردگی از بیمار می خواهند كه احساسات مختلف خود را توصیف كند و از طریق این مشاوره‌های بالینی افسردگی را تشخیص می‌دهند. با استفاده از این روش های متداول، افسردگی به دلیل اینكه هیچ نشانگر بیولوژیكی خاصی ندارد، در اكثر مواقع تشخیص داده نمی‌شود و در تمام اركان زندگی بیمار تاثیر می‌گذارد. افسردگی در صورت عدم تشخیص یكی از مهمترین علل خودكشی در سراسر جهان است. گاهی اوقات عواملی مانند كاهش اشتها و كاهش وزن نیز در افراد مبتلا به افسردگی دیده می‌شود. از طرفی محققان به دنبال ژن های دخیل در این عارضه هستند. اختلال خواب، كاهش تمركز، بی علاقه بودن به انجام كارهای مختلف و زندگی نیز از علایم مهم افسردگی هستند.
مطالعات جدید محققان دانشگاه لندن شرقی نشان می‌دهد افسردگی مغز بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ماده خاكستری در لوب لیمبیك مغز بیماران مبتلا به افسردگی كمتر از افراد عادی است. محققان با استفاده از الگوریتم های توسعه یافته توسط هوش مصنوعی دریافتند الگوی مغزی بیماران مبتلا به افسردگی با افرادی كه به این بیماری مبتلا نیستند، متفاوت است. علاوه بر ماده خاكستری، حجم ماده سفید مغز نیز تحت تاثیر افسردگی قرار دارد. محققان معتقدند اسكن MRI مغز قادر به تشخیص قطعی افسردگی است، از طرفی با استفاده از این روش می‌توان كارایی داروهای مختلف و روند درمان بیماری را بررسی كرد.
محققان در تلاشند با استفاده از اسكن، الگوی مغزی بیماری های عصبی دیگر از جمله اختلال دوقطبی و اسكیزوفرنی را نیز بررسی كنند.
حدود 350 میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می شود. نتایج این تحقیقات در نشریه Psychiatry منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن