۲۶ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۰۸
کد خبر: 82493151
۰ نفر
گام هایی برای اصلاح سبك زندگی

تهران - ایرنا -اصلاح سبك زندگی غلط از جمله كم تحركی و رژیم غذایی نامناسب، ضمن حفظ سلامتی و تندرستی سبب زندگی بانشاط و شاداب می شود.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه علوم پزشكی تهران، چاقی یكی از عارضه های اصلی زندگی ماشینی است و تعداد زیادی از مردم به آن دچار شده اند كه رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی راهكار اصلی درمان آن است.
چاقی عبارت است از یك سری شرایط پزشكی كه چربی اضافی در بدن به صورت وسیعی انباشته شده و می‌ تواند با اثری زیان بار بر سلامتی، موجب كاهش میانگین طول عمر و یا افزایش مشكلات مربوط به سلامتی شود.
لازم است بدانید زمانی كه شاخص جرم بدن (BMI)، شاخصی كه با تقسیم كردن وزن شخص بر حسب كیلوگرم بر توان دوم قد وی بر حسب متر بدست می آید؛ از 30 بیشتر شود، فرد چاق محسوب می‌شود.
چاقی احتمال ابتلا به بیماری‌ های گوناگون، به خصوص بیماری ‌های قلبی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدود كننده خواب، انواع مشخصی از سرطان، آرتروز استخوان و آسم را افزایش می‌دهد.
كیفیت رژیم غذایی را می‌ توان با كاهش مصرف غذاهای پرانرژی مانند غذاهای پرچرب و شیرین و همچنین استفاده بیشتر از غذاهای گیاهی رژیمی افزایش داد.
داروهای ضد چاقی با تجویز پزشك ممكن است برای كاهش اشتها یا جلوگیری از جذب چربی، در كنار یك رژیم غذایی مناسب استفاده شوند. در چاقی های مفرط اگر رژیم غذایی، ورزش و دارو مؤثر نباشند، با صلاحدید پزشك معالج بالن شكمی می‌ تواند به كاهش وزن كمك كند؛ یا ممكن است جراحی برای كاهش حجم شكم و یا طول روده، به جهت ایجاد سیری زودرس و كاهش توانایی جذب مواد مغزی، انجام گیرد.

چند توصیه برای اصلاح تغذیه
- هر روز 5 وعده غذا میل كنید(3 وعده كامل و 2 وعده میان وعده صبح تا ظهر و ظهر تا شب. در این صورت سوخت و ساز بدن افزایش یافته و كالری ها سوخته می شود) .
- وقتی احساس كردید كه اشتهایتان برطرف شده است، از سرمیز بلند شوید، در این صورت شما معده ی خود را آموزش می دهید كه به یك چاه بدون انتها تبدیل نشود.
- از خوردن غذاهای سرخ كردنی اجتناب كنبد، گوشت، مرغ و ماهی باید در كباب پز پخته شوند و با كمی روغن و مواد معطر آب پز شوند.
- از برنامه غذایی تان، مواد غذایی شور را حذف كنید(پنیر، غذاهای كنسرو شده، انواع سس ها و ماهی دودی...).
- در مصرف نمك زیاده روی نكنید، چرا كه نمك آب را در نسوج بدن نگاه می دارد.
- به مقدار زیاد آب بنوشید، زیرا سموم زاید بدن و باقیمانده نمك موجود در بدن را دفع می كند. بهتر است یك لیوان آب قبل از خواب نوشیده شود، زیرا اسید اوریك بدن را رقیق می كند. همچنین هر روز صبح بلافاصله بعد از بیداری، خوردن یك لیوان آب برای مبارزه با یبوست ضروری است.
- یك لیوان آب پرتقال، لیمو، گریپ فروت و... قبل از غذا میل كنید. این موضوع به حفظ اندام كمك می كند، زیرا دستگاه گوارش را آرام كرده اشتها را كاهش می دهد.
- خوردن سبزیجات به صورت خام ضروریست، خصوصاً كاهو، پیاز، رازیانه، مارچوبه، كدوحلوایی، لوبیا، فلفل و قارچ.
- خوردن میوه با پوست، راهی است برای مقابله با یبوست. در این ارتباط می توانید آلبالو، گیلاس، آلو، توت فرنگی، سیب، انگور و هلو بخورید.
- از غذا خوردنتان لذت ببرید و در حین غذا خوردن سعی كنید آرامش داشته و با نشاط غذا بخورید. تلاش كنید بعد از شام چیزی میل نكنید، زیرا زمان لازم جهت هضم غذا قبل از خواب از میان می رود.
- از مصرف انواع شیرینی و نوشابه های گازدار اجتناب كنید و به جای آن از آب یا نوشیدنی بدون شكر استفاده كنید.
- كالری، پروتئین، چربی، شكر و چیزهایی را كه می خورید با هم مقایسه كنید، در این صورت یك رژیم سالم غذایی به دست می آورید.
- از غذاهای اشتهاآور دوری كنید و به جای آن تا می توانید از میوه یا مواد غذایی كم كالری در نیمروز استفاده كنید.

چند توصیه برای ایجاد زندگی پر تحرك
- بعد از خوردن هر غذا یا در هر موقعیتی پیاده روی كنید و بدانید كه پیاده روی تنش و اضطراب را كاهش می دهد.
- از ماشین شخصی تان كمتر استفاده نموده، به جای آن پیاده، طی طریق كنید.
- یك ایستگاه قبل از مقصد و یك ایستگاه بعد از مبدأ از اتوبوس سوار یا پیاده شوید.
- از آسانسور دوری كنید و از پله ها برای رسیدن به خانه یا اداره استفاده كنید. بالا رفتن از پله ها 1100 كالری در ساعت می سوزاند و همچنین عضلات ران ها را تقویت می كند.
- یك روش خوب برای شروع یك روز خوب، انجام حركات ورزشی به مدت 30 دقیقه است.
تنبل نباشید و از راه های میان بر و كوتاه برای رسیدن به مقصد خودداری كنید. بهتر است كه از راه های طولانی تر استفاده كنید و در زمان تردد صرفه جو نباشید.
علمی (1) ** 1201 **1440
دریافت كننده: عبدالكریم جبارپور** انتشار: گلشن