بارش كم سابقه باران در آذربایجان شرقی/ استاندار پیگیر مسایل سیل زدگان است

تبریز - ایرنا - معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی اعلام كرد: بر اساس اعلام هواشناسی استان در دو روز اخیر به طور متوسط 40 میلی متر باران در استان باریده كه در 15 سال اخیر بی سابقه بوده و استاندار نیز شخصا پیگیر مسایل سیلزدگان است.

محمدصادق پورمهدی جمعه شب در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: اداره كل هواشناسی استان از دو سه روز قبل نسبت به بارش باران و احتمال وقوع سیل هشدار داده بود و جای خوشحالی است كه این میزان بارندگی در سطح استان رخ داد، هر چند وقوع سیل در برخی از شهرستان های استان جای تاسف دارد.
وی افزود: خوشبختانه از چند روز قبل برای همه فرمانداری ها، بخشداری های، شهرداری ها و دهیارها و سایر نهادهای ذیربط استان، بارش باران و احتمال وقوع سیل اعلام و بر ضرورت آمادگی برای امدادرسانی در مواقع لازم تاكید شده بود.
وی اضافه كرد: متاسفانه برخی ساخت وسازهای غیرمجاز انجام شده در حاشیه برخی از رودخانه های آذربایجان شرقی و تجاوز به بستر رودخانه ها موجب می شود كه مسیر جریان آب مسدود شود و آب طغیان كند كه بدیهی است این امر نیز خسارتهایی خواهد داشت.
پورمهدی ادامه داد: هر چند سازمان آب منطقه ای مكلف به مسیرگشایی در حریم رودخانه هاست و اقدامات لازم را در این زمینه انجام می دهد، بارش 40 میلی متر موجب خساراتی شد، اما خوشبختانه میزان خسارات بسیار كمتر از میزان پیش بینی شده بود.
وی اضافه كرد: متاسفانه در شهرستان های آذرشهر و عجب شیر برخی از مردم برای گرفتن عكس یادگاری كنار رودخانه ها جمع شده و سیل خودروی برخی از این افراد را با خود برده است.
وی ادامه داد: متاسفانه همچنین سیل در روستای 'چنار' شهرستانعجب شیر از بالای كوه به پایین سرازیر شده و تعدادی از مردم جان خود را از دست داده و مفقود شده اند و ما از همه نیروهای امدادی از جمله ارتش برای كمك به سیلزدگان كمك خواسته ایم و آنها مشغول امدادرسانی هستند.
وی تشریح كرد: فرماندار شهرستان عحب شیر و مدیركل مدیریت بحران را با دستور استاندار به محل اعزام كرده ایم و اگر لازم باشد خود اینجانب نیز در محل حضور خواهم یافت.
وی با اشاره به مشاركت همه جانبه همه نیروهای امدادی و انتظامی در سیل امروز گفت: خوشبختانه با وجود بارش فراوان در تبریز در این شهرستان تلفات جانی نداشتیم.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: در رروستاهای هروی، بیرق و كندرود شهرستان تبریز نیز شاهد جاری شدن سیل بودیم كه خوشبختانه خسارت جانی نداشت.
وی افزود: بر اساس پیش بینی هواشناسی، بارش باران در استان از شنبه قطع و از پس فردا دوباره آغاز خواهد شد و بر این اساس دستگاه های مسوول باید همیشه آماده باشند.
وی اضافه كرد: پس از پایان عملیات امدادرسانی در سطح استان به ویژه شهرستان های عجب شیر و ملكان، از فردا برآورد خسارت برای ارایه به نهادهای مسوول انجام خواهد شد و تلاش خواهیم كرد خسارتهای مادی جبران شود.
وی از مردم خواست نسبت به خطرات ناشی از سیل حساس و هشیار باشند و از توقف در كنار رودخانه ها خودداری كنند.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: از یك سو این بارش با در نظر گرفتن اینكه امروز فقط از سمت تبریز در هر ثانیه 70 مترمكعب آب به سمت دریاچه ارومیه می رفت، باعث خوشحالی است و از سوی دیگر خسارات جانی و مالی ناشی از ان جای تاسف دارد.
مناطق مختلف آذررباییجان شرقی از روز گذشته تا امشب شاهد بارش باران و به تبع آن وقوع سیل و آبگرفتگی بودند.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
6120/518