۲۵ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۴۸
کد خبر: 82492517
۰ نفر
بیماری قلبی سبب مرگ سالانه18میلیون نفر

تهران- ایرنا- مسئول محور بیوماركرهای بیماریهای قلبی عروقی دهمین كنگره بین المللی و پانزدهمین كنگره ارتقای كیفیت خدمات آزمایشگاهی و تشخیص پزشكی، از مرگ سالانه 18 میلیون نفر در جهان در اثر بیماری های قلبی عروقی خبر داد.

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی انجمن دكترای علوم آزمایشگاهی ایران، دكتر ناصر الماسی گفت: هر سال بیش از 18 میلیون نفر در اثر بیماری قلبی عروقی در جهان می میرند كه تخمین زده می شود 31 درصد كل مرگ و میرها را شامل می شود.
وی اظهار داشت: بیش از 75 درصد مرگ و میر بیماری های قلبی عروقی در كشورهای با درآمد كم و متوسط اتفاق می افتد و بیش از 80 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در اثر حمله قلبی و سكته قلبی رخ می دهد.
مسئول محور بیوماركرهای بیماری های قلبی عروقی دهمین كنگره بین المللی و پانزدهمین كنگره ارتقای كیفیت خدمات آزمایشگاهی و تشخیص پزشكی، افزود: مصرف سیگار و رژیم ناسالم غذایی و نداشتن فعالیت فیزیكی ریسك حمله قلبی را افزایش می دهد.
وی ادامه داد: مصرف روزانه سبزی و میوه و محدود كردن استفاده از نمك در غذا، به جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی كمك می كند.
الماسی، علائم بیماری های قلبی و عروقی مانند حمله قلبی و سكته قلبی را درد یا احساس ناراحتی در مركز قفسه سینه، درد یا احساس ناراحتی در بازو، شانه چپ، ساعد و فك یا پشت، تنگی نفس یا كوتاهی تنفس، احساس ناخوشی یا استفراغ و تهوع و احساس ضعف و عرق سرد و رنگ پریدگی دانست.
وی درباره اهمیت آزمایشات تشخیص پزشكی نیز، اظهار داشت: امروزه با وجود بیوماركرهای قلبی كه حساسیت و ویژگی بالایی دارند، بیمارانی كه به اورژانس مراجعه می كنند با تشخیص سریع تر بیماری قلبی بستری و یا ترخیص می شوند.
دهمین كنگره بین المللی و پانزدهمین كنگره ارتقاء كیفیت خدمات آزمایشگاهی و تشخیص پزشكی ایران، از 31 فروردین تا سوم اردیبهشت 96 در برج میلاد تهران برگزار می شود.
علمی ** 1836 **1561
دریافت: یوسف درویشی** انتشار: مژگان توانا