كنفرانس خبری ظریف، لاوروف و ولیدالمعلم در مسكو/ مبارزه با تروریسم و رد توطئه شیمیایی ضدسوری

مسكو - ایرنا - محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و ولیدالمعلم وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه در پایان نشست سه جانبه در مسكو، حل سیاسی بحران این كشور، مبارزه با تروریسم و همچنین لزوم كمك به سوری ها را مورد تاكید قرار دادند.

نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و ولیدالمعلم وزیران امور خارجه ایران، روسیه و سوریه امروز (جمعه) در ساختمان وزارت خارجه در مسكو در چارچوب راهبرد حل سیاسی بحران این كشور پشت درهای بسته برگزار شد.
پس از این نشست، لاوروف در نشست خبری كه پس از مذاكرات سه جانبه برگزار شد، گفت: سه كشور برای حل سیاسی بحران سوریه هماهنگ و همگرا هستند.
ظریف نیز گفت: بارها از سلاح شیمیایی علیه جمهوری اسلامی استفاده شده است و امروز هم از این بهانه علیه سوریه بهره می گیرند.
وی گفت: همسو با تاكید بر لزوم بررسی این اقدام، بر مبارزه با تروریسم تاكید می كنیم كه امروز نه تنها در سوریه كه در سن پترزبورگ و آلمان هم قربانی می گیرد.
ظریف با هشدار خطاب به آمریكا و گروه كشورهای ضدسوری گفت: نتایج اقدام های یكجانبه در دهه گذشته مشخص شده كه زیان های زیادی در منطقه ایجاد كرده است.
ولیدالمعلم وزیر خارجه سوریه نیز با محكوم كردن دشمنی علیه این كشور و محكوم كردن تجاوزگری موشكی جمعه هفته گذشته آمریكا به پایگاه عملیات هوایی ضدتروریستی الشعیرات در استان حمص، بر موافقت دمشق با انجام تحقیقات مستقل و فوری در این زمینه تاكید كرد.
به گزارش ایرنا، براساس محورهای اعلام شده در این گفت وگوها كه دومین نشست مشترك سه جانبه از بهمن ماه سال گذشته در پایتخت روسیه بود، آخرین اوضاع سوریه بررسی شد.
در این مذاكرات كه با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در مسكو و اعضای هیات های سه كشور انجام شد، دستاوردهای سیاسی و تدابیر لازم برای كمك به سوریه برای حل سیاسی بحران این كشورمورد بررسی قرار گرفت.
همچنین لزوم انجام تحقیقات مستقل و بی طرف برای روشن شدن عامل واقعه شیمیایی سه شنبه هفته گذشته در شهرك خان شیخون سوریه نیز یكی از محورهای مذاكره بود.
مبارزه علیه تروریسم با گسترش همكاری های منطقه ای و بین المللی، پایان حمایت خارجی از تروریست ها، ادامه مذاكرات سوری-سوری، حفظ یكپارچگی سوریه و تعیین سرنوشت آینده این كشور به عنوان حق انحصاری سوری ها بدون مداخله خارجی از مهم ترین دستاوردهای همگرایی مواضع سه كشور است.
هفتم آبان ماه سال گذشته نیز مسكو میزبان نشست وزیران خارجه سه كشور بود كه در آن همگرایی ها برای حل بحران سوریه تقویت شد، بگونه ای كه یكی از دستاوردهای آن زمینه سازی برای آغاز مذاكرات سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان به ابتكار تهران، مسكو و آنكارا است و تاكنون هم چند دور آن برگزار شده است.
مبارزه بی اغماض با تروریسم و تلاش فراگیر برای از سرگیری مذاكرات سوری ژنو كه آن زمان به دلیل كارشكنی برخی كشورهای غربی-عربی حامی گروههای مسلح و تروریستی ضدسوری متوقف شده بود، تاكیدهای سه كشور در این مذاكرات را تشكیل می داد.
نتیجه این نشست، همكاری تهران، مسكو و دمشق در مبارزه با تروریسم در منطقه به ویژه همكاری با سوریه علیه تروریست ها بود.
ظریف وزیر امور خارجه ایران كه امروز در راس یك هیات در چارچوب سفر یك روزه بنا به دعوت لاوروف همتای خود وارد مسكو شد، پیش از آغاز نشست سه جانبه در دیدار با وی و همچنین همتای سوری، مسائل مختلف از جمله اوضاع خاورمیانه به ویژه سوریه را بررسی كرد.
اروپام 1516 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا