چین خواستار همكاری بیشتر آمریكا و روسیه درباره سوریه شد

پكن - ایرنا - چین از همه طرف های ذیربط بخصوص از آمریكا و روسیه خواست تا همكاری ها و ارتباطات خود را در باره سوریه و حل و فصل بحران این كشور بیشتر و تقویت كنند.

به گزارش ایرنا، این درخواست در شرایطی مطرح می شود كه بر اساس برخی تحلیل ها؛ آمریكا در كنار بهبود روابط با چین در حال كاستن از سطح مناسبات خود با روسیه است.
پس از آنكه روسیه برای هشتمین بار از رای وتو خود برای رد قطعنامه مطروحه در شورای امنیت استفاده كرد، «وانگ یی» وزیر خارجه چین گفت كه آمریكا و روسیه باید در بحران سوریه همكاری نزدیكتری داشته باشند.
وزیر خارجه چین كه روز پنجشنبه در نشست خبری مشترك با «ریاض المالكی» همتای فلسطینی خود در پكن سخن می گفت، خاطر نشان كرد كه تنها راه برای پایان دادن به بحران سوریه یافتن راه حل سیاسی است.
وی گفت كه پكن از جامعه بین المللی می خواهد انسجام و همبستگی خود را در ارتباط با موضوع سوریه و مسایل مختلف دنیا حفظ كرده و تنها سازمان ملل را مجرای اصلی میانجیگری قرار دهند.
رئیس دستگاه دیپلماسی چین تایید كرد كه كشورش قصد دارد «شیه شیائویان» فرستاده خود در امور سوریه را به چند كشور اعزام كند تا با آنها به طور مشروح در باره مساله سوریه و تحولات اخیر بحث و تبادل نظر كند.
وی بر اساس گزارش خبرگزاری شین هوا، بار دیگر با محكوم كردن استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه گفت كه چین می خواهد بررسی های مستقل و جامعی در باره اینكه چه مرجعی از این تسلیحات استفاده كرده است، صورت گیرد.
وزیر خارجه چین تاكید كرد كه چنین اقدامی باید در چارچوب سازمان ملل و پایبندی بر منشور این سازمان و همه نرم ها و مقررات بین المللی انجام شود.
«وانگ» افزود كه چین برای رسیدن به نظرهای مشترك در شورای امنیت سازمان ملل تا آخرین لحظه تلاش های خود را متوقف نخواهد كرد.
وزیر خارجه چین تصریح كرد كه حق حاكمیت و تمامیت ارضی سوریه باید مورد احترام قرار گیرد و مسایل این كشور باید بدست ملت سوریه حل و فصل شود.
آساق**۲۳۱**انتشاردهنده:فرهاد راستی