صادرات پارسال فرش به آمریكا 96.7 درصد رشد كرد

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریكا پارسال بیش از 84 میلیون دلار بود كه در مقایسه با 2 میلیون و 700 هزار دلار سال 1394 از نظر وزنی و ارزشی افزایش چشمگیری داشت.

به گزارش ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمدرضا نعمت زاده» امروز (پنجشنبه) در بازدید از مركز ملی فرش ایران افزود: ظرفیت صادرات فرش به آمریكا بسیار بالاست و باید از این بازار خوب استفاده كرد.
نعمت زاده یادآوری كرد وضعیت صادرات فرش ایران در زمان تحریم ها خوب نبود كه خوشبختانه وضعیت آن پس از برجام رو به بهبود است و باید با همه توان موانع بازدارنده توسعه این صنعت از پیش روی تولیدكنندگان و صادركنندگان برداشته شود.
این مسوول افزود: ایران در حال اتصال به زنجیره صنعت جهانی است كه ثمره آن افزایش تولید و اشتغال در كشور به شمار می رود.
به گفته وی، در یك سال گذشته تلاش های خوبی برای اتصال صنعت ایران به صنعت جهانی در صنایع مختلف صورت گرفته كه از مهمترین آن قراردادهای بین المللی در صنعت خودرو است و این قبیل قراردادها باید در همه صنایع از جمله صنعت فرش منعقد شود.
وی تاكید كرد برای افزایش تولید و اشتغال در صنعت فرش باید بازار داخلی در كنار صادرات تقویت شود و مركز ملی فرش ایران را مكلف كرد تا پانزدهم اردیبهشت ماه با هدف افزایش اشتغال و تولید برنامه عملیاتی برای تحریك بازار داخلی را تدوین و ارایه كند.

** امكان بیمه 700 هزار قالیباف فعال با بودجه هفت هزار و 60 میلیارد ریالی
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری كرد برای بیمه قالیبافان در سال 1396 هفت هزار و 60 میلیارد ریال بودجه تعیین شده است كه این میزان اكنون برای 330 هزار قالیباف هزینه می شود؛ در حالی كه با اصلاح آیین نامه های بیمه قالیبافان و تغییر شیوه كنونی امكان بیمه شدن همه 700 هزار قالیباف فعال در كشور با همین اعتبار وجود دارد.
نعمت زاده منحصر به فرد بودن فرش دستباف ایرانی را فرصتی برای تولید و اشتغال پایدار در این صنعت دانست و بر انتقال دانش تولید فرش دستباف ایرانی به نسل های جدید از راه آموزش های تخصصی، برگزاری دوره های كاربردی برای دانش آموختگان دانشگاهی این رشته، ایجاد كارگاه های قالیبافی در نقاط مختلف كشور با بهره گیری از تجربه های تولیدكنندگان برای اشتغال جوانان تاكید كرد.
وی اضافه كرد: ثبت ملی و جهانی فرش های ایرانی زمانی ارزش دارد كه بتوانیم از آن برای جلوگیری از تقلب و افزایش صادرات فرش اصیل ایرانی بهره بگیریم و باید از فرصت های به وجود آمده در این مسیر برای تجارت بیشتر فرش ایران استفاده كنیم.
به گفته وی، افزایش ارزش افزوده در تولید فرش باید اولویت اصلی كارشناسان این صنعت باشد تا ایران افزون بر ارتقای اقتصاد و افزایش تولید و ایجاد اشتغال، در زمینه حضور در بازارهای بین المللی نیز موفق و پویا ظاهر شود.

** صادرات 350 میلیون دلار فرش دستباف ایرانی در سال 1395
رییس مركز ملی فرش ایران در این دیدار گفت: پارسال حدود 350 میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به كشورهای مختلف صادر شد كه از نظر ارزشی 27 درصد و از نظر وزنی 16.5درصد رشد به ثبت رساند.
حمید كارگر افزود: آمریكا، آلمان، لبنان، امارات، پاكستان، ژاپن، انگلیس، قطر، آفریقای جنوبی و استرالیا 10 مشتری اصلی فرش دستباف ایران در سال 1395 بودند و آمریكا مقام نخست واردات فرش از ایران را دارد.
وی گفت: با هدف افزایش كیفیت فرش ایرانی برنامه های آموزشی زیادی برای قالیبافان برگزار شد كه اهدافی چون استفاده از مواد اولیه خوب، بافت فرش مطلوب، استفاده از نقشه های جذاب، بهداشت محیط كار و افزایش منزلت قالیبافان را دنبال كرده است.
به گزارش ایرنا، رییس مركز ملی فرش ایران پیش از این در گفت و گو با ایرنا گفت: صادرات فرش ایرانی به آمریكا در دوران تحریم به طور كامل متوقف شد اما با اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترك)، درهای بازار این كشور به روی فرش ایرانی باز شد.
پس از اجرای برجام در دی ماه 1394 (ژانویه 2016)، با توجه به قید صریح رفع تحریم صادرات فرش ایرانی به آمریكا در بند 22 توافق، نخستین محموله فرش دستباف ایرانی كه ورود آن از سال 2010 به آمریكا ممنوع شده بود از آلمان به مقصد لس آنجلس آمریكا ارسال شد.
در بهمن ماه همان سال یعنی یك ماه پس از برجام نخستین محموله فرش دستباف نیز از ایران صادر شد و به آمریكا راه پیدا كرد؛ از آن زمان تاكنون روند افزایشی صادرات فرش دستباف به مقصد آمریكا ادامه دارد.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده، در 11 ماهه سال 1395 بیش از پنج هزار و 243 تن فرش دستباف با ارزش بیش از 321 میلیون دلار از ایران به كل بازارهای هدف صادر شد كه ارزش صادرات مستقیم به آمریكا بیش از 80 میلیون دلار بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*9189*1961* تنظیم: اسماعیل داودی* انتشار: مریم مسعود