۲۴ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۱۲
کد خبر: 82491698
۰ نفر
جذب 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در كرمان

كرمان - ایرنا - دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان كرمان گفت: این استان در سه سال گذشته بیش از سه میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری خارجی داشته است.

به گزارش ایرنا جعفر رودری روز پنجشنبه در نشست مشترك ستاد اقتصاد مقاومتی و كارگروه اشتغال استان كرمان كه با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، كار و رفاه اجتماعی در استانداری برگزار شد افزود: سرمایه گذاری داخلی و خارجی مورد توجه قرار گرفته و حدود 76 هزار میلیارد تومان تفاهمنامه در این مدت فقط در بخش داخلی به امضا رسیده است.
وی بیان كرد: با اجرای 21 هزار میلیارد تومان از این تفاهمنامه های سرمایه گذاری 20 هزار شغل جدید در استان ایجاد شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان كرمان گفت: 500 میلیون دلار تفاهمنامه با بانك كشاورزی و صندوق توسعه ملی منعقد شده كه قرار است برای راه اندازی 750 هكتار گلخانه در استان مورد استفاده قرار بگیرد.
وی با اشاره به تاكید مدیریت استان بر مردمی كردن اقتصاد مقاومتی افزود: نخستین بار در استان كرمان طرح شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در منطقه محروم قلعه گنج كلید خورد و امروز در این منطقه بیش از 70 درصد جرائم خشن كاهش و امید به زندگی افزایش یافته است.
رودری اظهار كرد: امروز 21 موسسه اقتصادی كمك كننده توسعه استان در بخش های مختلف هستند، صادرات غیر نفتی در استان كرمان 71 درصد رشد داشته و كرمان از نرخ تورم كشوری پایین تر است.
وی گفت: متوسط اشتغال استان كرمان در سال 85، 12 هزار و 700 نفر بود در حالی كه سال گذشته برای 32 هزار و 802 نفر اشتغال جدید فراهم شده است.
وی با بیان اینكه تعداد شاغلان استان كرمان 792 هزار و 295 نفر است اظهار كرد: امروز اشتغال ناقص استان 74 هزار نفر است در حالی كه سال 93 این اشتغال 115 هزار نفر بوده است.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان كرمان با اشاره به احداث نیروگاه های برق و گازرسانی به برخی مناطق استان خاطرنشان كرد: طی سه سال گذشته در استان كرمان بیش از 297 میلیارد تومان در بخش گازرسانی هزینه شد كه افزایش 45 هزار مشترك جدید را به همراه داشت.
وی با اشاره به ظرفیت بالای استان كرمان در حوزه گردشگری اظهار كرد: در این راستا تعداد یكصد اقامتگاه سنتی و بوم گردی برای استان كرمان پیش بینی شد كه تاكنون با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان برای 500 نفر اشتغال ایجاد كرده است.
رودری به واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی اشاره كرد و گفت: در این راستا 323 پروژه شناسایی شد كه برای تكمیل آنها سه هزار و 500 میلیارد تومان نیاز داشتیم و در دولت یازدهم یكهزار و 300 میلیارد تومان از این پروژه ها واگذار شده است.
وی با اشاره به جلسات كمیته رفع موانع تولید افزود: از محل پرداختی مربوط در سامانه حدود چهار میلیارد تومان پرداخت شده و منابع داخلی بانك ها در این طرح 563 میلیارد تومان بوده كه در مجموع یكهزار و 218 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانك های استان پرداخت شده است.
وی گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان كرمان 225 مصوبه داشته و در كمیته های ذیل این ستاد 429 پروژه به تصویب رسیده كه 73.6 درصد پیشرفت فیزیكی داشته اند.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان كرمان خاطرنشان كرد: 156 پروژه ملی، 141 پروژه استانی و 132 پروژه مربوط به بخش خصوصی بوده كه در سطح استان توزیع شد و مجموعا یكهزار و 612 پروژه در سطح شهرستانها تعریف شده است.
وی افزود: مسئله آب همواره یكی از تنگناهای اساسی استان كرمان بود و بر این اساس یك طرح ابتكاری تحت عنوان همیاران آب در كرمان اجرا شد كه در این حوزه بیش از 560 میلیارد تومان جذب سرمایه داشتیم و همچنین با اجرای این طرح، صرفه جویی مطلوبی در مصرف آب استان رقم خورده است.
در این نشست 17 تفاهم نامه طرح تكاپو (توسعه كسب و كار و اشتغال پایدار) در حوزه ICT با 64 پروژه به ارزش سه هزار میلیارد ریال امضا شد.
خبرنگار: كمیل بهشتیان ** انتشار دهنده: رسول محمدحسنی
7429/3028