سئول: آمریكا برای برخورد با پیونگ یانگ از كره جنوبی عبور نمی‌كند

پكن - ایرنا - بلند پایه ترین مقام دیپلماسی كره جنوبی گفت كه آمریكا برای برخورد با كره شمالی طرح عبور از كره جنوبی را اجرا نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا، «یون بیونگ سه» وزیر امور خارجه كره جنوبی روز پنجشنبه در سخنانی خاطر نشان كرد كه آمریكا در ارتباط با كره شمالی رایزنی نزدیكی با سئول دارد.
وی موضوع حمله پیشدستانه آمریكا به كره شمالی در رسانه ها را تكذیب كرد و گفت كه چنین موضوعی صحت ندارد و هر اقدامی در این ارتباط میان طرفین مورد رایزنی قرار خواهد گرفت.
پیش از وزیر امور خارجه كره جنوبی نیز شمار دیگری از مسئولان این كشور و وزارتخانه های خارجه و دفاع با انتشار بیانیه هایی حمله آمریكا به كره شمالی را تكذیب كرده اند.
این در شرایطی است كه ناو گروه تهاجمی و ناو هسته ای آمریكا در حال حركت به طرف شبه جزیره كره است و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در تازه ترین اظهارات جنجالی خود گفته است كه زیردریایی های اتمی این كشور حتی از ناوهای هسته ای قوی تر هستند.
وزیر خارجه كره جنوبی در نشستی در این كشور گفت كه اگر قرار باشد حركتی صورت گیرد در این باره بین دو كشور مشورت های ضروری صورت خواهد گرفت.
وی بر اساس اعلام امروز خبرگزاری یونهاپ، این سخنان را هنگام ارائه گزارش به كمیته روابط خارجی پارلمان كشورش بیان و تصریح كرد كه آمریكا هر گونه برنامه برای حمله پیشدستانه را رد كرده و در این باره به كره جنوبی تضمین داده است كه یكجانبه اقدام نمی كند.
كمیته پارلمانی امور خارجی كره جنوبی امروز در شرایطی تشكیل جلسه می دهد كه این كشور به شدت نگران اقدامات خودسرانه آمریكا در قبال كره شمالی است.
شماری از اعضای این كمیته امروز در نشست خود ابراز نگرانی كردند كه مبادا آمریكا برای حل مساله هسته ای شبه جزیره كره طرح عبور از كره جنوبی را اجرا كند.
وزیر امور خارجه كره جنوبی همچنین گفت كه سئول با واشنگتن در ارتباط نزدیك بوده و قبل از این نشست به او گفته شده است اقدام یكجانبه در دستور كار نیست و در روزهای آینده «مایك پنس» معاون رئیس جمهوری آمریكا با سفر به كره جنوبی با مقام های این كشور در این باره بحث و تبادل نظر خواهد كرد.
آمریكا به تازگی بار دیگر مدعی شده است كه بر اساس تصاویر ماهواره ای، كره شمالی فعالیت های خود را در سایت هسته ای «پونگ گیه ری» تشدید كرده و این موضوع احتمال آزمایش اتمی دیگری توسط این كشور را قوت بخشیده است.
آساق 231 **انتشار دهنده:فرهاد راستی