دي ميستورا: آمريكا و روسيه بايد بدنبال راه حل سياسي براي حل بحران سوريه باشند

تهران- ايرنا- 'استفان دي ميستورا' نماينده سازمان ملل در امور سوريه، از واشنگتن و مسكو خواست براي حل بحران سوريه به دنبال همكاري براي يافتن راه حل سياسي باشند.

خبرگزاري فرانسه روز پنجشنبه گزارش داد، دي ميستورا نماينده سازمان ملل در امور سوريه روز گذشته (چهارشنبه) از آمريكا و روسيه خواست براي پايان دادن به جنگ در سوريه و زمينه سازي راهي براي انجام مذاكرات واقعي، به توافق برسند.
وي در جلسه شوراي امنيت گفت كه آماده انجام دور جديدي از مذاكرات در ماه مي است.
نماينده سازمان ملل در امور سوريه بر ضرورت همكاري بين مسكو و واشنگتن تاكيد كرد.
به گزارش روز پنجشنبه ايرنا، درخواست توافق نظر از آمريكا و روسيه توسط دي ميستورا در حالي بيان مي شود كه ركس تيلرسون وزير خارجه آمريكا هم اكنون براي ديدار و گفت و گو با سرگئي لاوروف همتاي روسي خود در مسكو بسر مي برد.
دي ميستورا با اشاره به وجود اختلافات جدي بين دو كشور گفت كه آمريكا و روسيه براي پايان دادن به جنگ 6 ساله در سوريه، منافع مشترك دارند.
جنگ 6 ساله سوريه تاكنون منجر به كشته شدن بيش از 320 هزار تن شده است.
نماينده سازمان ملل در امور سوريه تاكيد كرد، دو كشور بايد راه هايي را براي دستيابي به ثبات به شكل واقعي و حمايت از اقدامات سياسي انجام دهند.
دي ميستورا همچنين در نشست شوراي امنيت اعلام كرد كه پس از حمله موشكي آمريكا به پايگاه هوايي الشعيرات، خشونت در سوريه افزايش يافته است.
شوراي امنيت روز گذشته (چهارشنبه) قصد داشت قطعنامه اي را به تصويب برساند كه در آن از دولت سوريه بخواهد در باره حمله هوايي به خان شيخون در شمال غربي سوريه كه آمريكا مدعي شده دمشق از سلاح هاي شيميايي در اين حملات استفاده كرده است، همكاري كند.
اما روسيه قطعنامه ارائه شده از جانب انگليس، آمريكا و فرانسه به شوراي امنيت سازمان ملل براي تحقيق درباره حادثه شيميايي شهر «خان شيخون» سوريه را وتو كرد.
آمريكا جمعه گذشته به بهانه حمله به خان شيخون، 59 موشك تام هاوك به پايگاه هوايي الشعيرات شليك كرد.
خاورم**1408**
مترجم: اكرم كرمي**ناشر: مدني