سه مركز گذري درمان اعتياد در خوزستان راه اندازي مي شود

اهواز - ايرنا - قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور با اشاره به تصويب 31 مصوبه در خوزستان، گفت: امسال سه مركز گذري درمان اعتياد (DIC) در شهرهاي اهواز، آبادان و انديمشك راه اندازي مي شود.

به گزارش ايرنا، «علي مؤيدي» چهارشنبه در شوراي مبارزه با مواد مخدر خوزستان در سالن شهيد رجايي استانداري، با بيان اينكه اعتياد به عنوان مهمترين آسيب اجتماعي كشور است، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر طبق دستور رهبري تلاش دارد وضعيت مبارزه با اعتياد را در كشور بهبود بخشد، بر همين اساس طرح اجتماعي شدن مساله مقابله با اعتياد در دستوركار قرار گرفته است.
وي اضافه كرد: سازمان ملل، سياست اجتماعي كردن مبارزه با مواد مخدر را تاييد كرده و آن را يك رويكرد علمي و دانش محور دانسته است.
مؤيدي با اشاره به بررسي هاي 48 ساعته از وضعيت اعتياد در خوزستان تصريح كرد: در سال 96 خوزستان به عنوان يك استان اولويت دار در اين زمينه مد نظر خواهد بود و اميدواريم در اين زمينه بتوان اقدامات موثري اجرا كرد.
وي اظهار كرد: در شوراي مبارزه مواد مخدر كه صبح جهارشنبه برگزار شد، 31 مورد به تصويب رسيد كه 14 مصوبه فرهنگي و پيشگيري، 6 مصوبه در زمينه درمان و حمايت هاي اجتماعي، سه مصوبه در زمينه مقابله، پنج مصوبه در زمينه توسعه مشاركت هاي مردمي و سه مصوبه درباره حقوق قضايي است.
مؤيدي با اشاره به مصوبات اين نشست گفت: تفاهم نامه اي ميان ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت علوم منعقد مي شود تا بر اساس آن طرح كار ويژه اي براي پيشگيري از شيوع مواد مخدر در دانشگاه هاي خوزستان اجرا شود.
به گفته وي، اگر چه تعداد دانشجويان مبتلا به اعتياد در دانشگاه هاي خوزستان زياد نيست اما براي كاهش همين تعداد نيز بايد چاره انديشي شود.
قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به بروز اعتياد در برخي محيط هاي كاري خوزستان، افزود: كارگاه هاي آموزشي ويژه اي در محيط هاي كارگري، اداري و نظامي در قالب طرح ويژه در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي برگزار مي شود و اعتبار مورد نياز آن تخصيص مي يابد.
وي با تاكيد بر پاكسازي اطراف محيط هاي آموزشي و مدارس اضافه كرد: مقرر شد به منظور كاهش آسيب هاي اجتماعي در ميان زنان و خانواده ها، كارگاه هايي در محيط هاي صنعتي و اداري براي زنان نيز برگزار شود.
مؤيدي با تاكيد بر شناسايي و ساماندهي معتادان متجاهر گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر آمادگي دارد همه كودكان زير 18 سال و زنان باردار كه در اين استان شناسايي شود را ساماندهي و صيانت كند.
وي با بيان اينكه مراكز درمان اعتياد TC (مركز اجتماع درمان مدار) در حاشيه شهرها بايد افزايش يابد، گفت: پيش از اين يك اردوگاه ويژه معتادان راه اندازي شده بود اما مناسب نبوده، به همين دليل اين ساختمان به زنان معتاد متجاهر و زنان بهبود يافته اختصاص مي يابد و ساختمان ديگري براي مردان معتاد اجاره و يا ساخته مي شود.
مؤيدي با اشاره به شرايط جغرافيايي خوزستان و همجواري با عراق اظهار كرد: اين مساله باعث شده اين استان از شمال به جنوب و از شرق به غرب، مسير ترانزيت مواد مخدر باشد.
وي از تجهيز يكي از مرزهاي شلمچه يا چذابه در خوزستان براي جلوگيري از ترانزيت مواد مخدر خبر داد، افزود: از سوي ديگر خوزستان مسير تردد زوار عتبات عاليات و زائران اربعين است و گزارش هايي داريم كه در اين مسير نيز ترانزيت مواد مخدر انجام مي شود، بنابراين مصوب شد يك ايستگاه ايست و بازرسي درمسير انديمشك تجهيز شود.
مؤيدي تاكيد كرد: پاكسازي محله‌ها به ويژه در حاشيه شهر از معتادان متجاهر بايد انجام شود.
وي همچنين از اختصاص وام بدون بهره به هر نفر از معتادان بهبود يافته خبر داد و تاكيد كرد: هر كدام از كارفرمايان كه معتادان بهبود يافته را استخدام كند نيز مشمول 50 درصد بخشودگي بيمه مي شوند.

*پيش بيني كاهش 25 درصدي اعتياد در برنامه ششم
عضو كميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست گفت: در برنامه ششم توسعه كشور كاهش 25 درصدي اعتياد در كشور پيش بيني شده است.
همايون يوسفي افزود: شايد تحقق اين برنامه دشوار باشد اما اين هدف گذاري، تلاش دستگاه هاي متولي كاهش اعتياد را بيشتر مي كند.
نماينده مردم اهواز، باوي، حميديه و كارون، انباشت قوانين دركشور را يكي از عوامل اجرايي نشدن برنامه ها دانست و اظهار كرد: در زمينه كاهش اعتياد نيز كاهش قوانين دست و پاگير و تصويب قوانين مفيد بايد در دستوركار قرار گيرد.
وي با بيان اينكه رويكردهاي فعلي در مقابله با مواد مخدر موفقيت آميز نيست، گفت: اين مسئله به دولت ها ارتباطي ندارد، بلكه بايد قوانين تغيير يابد.

*تهديد مرزهاي خوزستان از سوي قاچاقچيان مواد
فرمانده مرزباني خوزستان نيز در اين نشست گفت: در سال گذشته چهار هزار و 875 كيلوگرم مواد مخدر در اين استان كشف شده است.
سردار «عبدالله نظرپور» با اشاره به وجود پنج گلوگاه در مسيرهاي ترانزيت مواد مخدر در استان افزود: اين گلوگاه ها از نظر تجهيزات و امكانات در شرايط مناسبي نيستند و بخش اعظم موارد مخدر از اين نقاط وارد استان مي شود.
وي مرزهاي دريايي خوزستان را نيز يادآور شد و اضافه كرد: از استان هاي هرمزگان و سيستان نيز از طريق دريايي امكان ورود مواد مخدر به خوزستان وجود دارد.
نظرپور تصريح كرد: پنج هزار شناور در سواحل خوزستان و روزانه 2 هزار تريلي در مرزهاي شلمچه و چذابه تردد مي كنند و مبادي ورودي به اين استان بايد تجهيز شوند.
نشست شوراي مبارزه با مواد مخدر خوزستان نيز صبح چهارشنبه با حضور مؤيدي قائم مقام وزير كشور برگزار شد كه مصوبات آن براي نهايي شدن، در اين جلسه ارائه شد.
عبدالرضا رحماني فضلي عصر چهارشنبه براي شركت در چند جلسه به خوزستان سفر كرده است. وي روز پنجشنبه براي حضور در شوراي اداري با رويكرد اقتصاد مقاومتي به شادگان مي رود. معاونان وزارت كشور، رحماني فضلي را در اين سفر همراهي مي كنند.
7151/6002*شبس*1613*
خبرنگار: نادره وائلي زاده**انتشار دهنده: عبدالله غفاري

سرخط اخبار استان‌ها