۲۳ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۵۵
کد خبر: 82490791
T T
۰ نفر
بخش فارسی كتابخانه مركزی تاجیكستان فعال شد

تهران - ایرنا - بخش ادبیات فارسی یك كتابخانه دولتی تاجیكستان موسوم به «ابوالقاسم لاهوتی» در شهر دوشنبه پایتخت این كشور فعال شد.

به گزارش ایرنا «عبدالقادر عبدالقهار» مدیر این كتابخانه روز چهارشنبه به خبرگزاری آزادگان تاجیكستان گفت كه این شعبه با اهدا كتابهای متنوعی به خط فارسی از ایران و افغانستان تاسیس شده است.
به گفته وی هم اكنون نسخ كتابهای گوناگونی به خط فارسی در این شعبه موجود بوده و قرار است در چند روز آینده حدود 500 كتاب معروف از حوزه فرهنگی افغانستان نیز به این كتابخانه اهدا شود.
وی با بیان اینكه دوستداران خط نیاكان (فارسی) می‌توانند از این شعبه استفاده كنند، گفت: از شهروندان درخواست داریم كه در غنی گرداندن این شعبه مشاركت كنند و اگر كتابهایی با خط فارسی داشته باشند به این شعبه تحویل دهند.
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران سال گذشته چهار هزار جلد كتاب به زبان فارسی به كتابخانه لاهوتی تاجیكستان اهدا كرده بود.
سه سال پیش نیز از سوی انجمن دوستی ایران و تاجیكستان 20 هزار جلد كتاب در قالب چند محموله از سوی ایران به كتابخانه ملی تاجیكستان اهدا شد.
مجلس نمایندگان تاجیكستان سال 2009 میلادی برای حفظ و بزرگداشت زبان فارسی طرح جدید قانون زبان را تصویب كرد و پنجم اكتبر ( 13 مهر ) را به عنوان روز زبان رسمی یا زبان مادری اعلام كرد. تاجیكستان از جمله كشورهایی است كه فارسی ( با گویش تاجیكی ) از دیر باز در آن رواج دارد ولی تحت حاكمیت اتحاد جماهیر شوروی برای مدتی این جمهوری ناگزیر به جایگزینی زبان فارسی با زبان روسی شد. نخستین قانون زبان فارسی ( با گویش تاجیكی) كه در تاجیكستان اصطلاحا زبان تاجیكی خوانده می شود در پی پافشاری و تلاش های روشنفكران تاجیك روز 22 ژوئیه سال 1989 در زمان شوروی به تصویب رسید.
تاجیكان متون فارسی را هم اكنون با خط روسی سیریلیك خوانده و می نویسند.
تاجیكی زبان رسمی كشور تاجیكستان است ولی زبان روسی نیز به عنوان زبان معاشرت بین خلق هایی كه در قلمرو جمهوری تاجیكستان زندگی می كنند، رواج دارد.
آساق**1663**خسرو حسینی** انتشار دهنده**حسن حسین زاده

سرخط اخبار جهان