شيب اعتياد در خوزستان تند است

اهواز ـ ايرنا ـ قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور گفت: شيب اعتياد در خوزستان تند است بنابراين بايد اقدامات جدي كه براي مقابله با مواد مخدر در خوزستان شروع كرده‌ايم را به پايان برسانيم.

به گزارش ايرنا علي مؤيدي چهارشنبه در شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر خوزستان در اهواز گفت: شيب اعتياد در خوزستان نگراني را در ميان اعضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر و شوراي اجتماعي كشور و وزير كشور ايجاد كرده است.
وي با بيان اين كه وزير كشور خواستار توجه به خوزستان در زمينه اعتياد است افزود: نشست هاي شوراي هماهنگي مبارزه كشور با مواد مخدر استاني از اهداف سفرهاي استاني وزير كشور است و او در هر استان مساله اعتياد و مواد مخدر را به شكل كارشناسي دنبال مي‌كند كه به نظرم فرصتي براي خوزستان تلقي مي‌شود.
قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور توضيح داد: امروزه اعتياد در دنيا به عنوان تهديدي جهاني مطرح است و همچنان جهانيان نگران اين تهديد جدي هستند و تنها راه پيشگيري از اعتياد رويكرد علمي و كاملا دانش محور نسبت به آن است.
وي افزود: با جمع آوري مواد يا چند معتاد متجاهر شايد فقط بخشي از اين معضل برطرف شود اما مبناي مقابله با مواد مخدر كار علمي و دانشگاهي است.
مويدي رويكرد كشور نسبت به مواد مخدر را اجتماعي كردن مبارزه با آن و پيشگيري از اعتياد دانست و اظهار كرد: كنترل اعتياد فقط با اعتبار و پول امكان‌پذير نيست بلكه اين مشكل با فكر و انديشه كم و مهار مي‌شود هرچند تخصيص اعتبار نيز مي‌تواند محركي در اين زمينه باشد.

***كشت خشخاش در خوزستان به صفر رسيد
همچنين در ادامه اين نشست دبير ستاد مبارزه با مواد مخدر خوزستان اظهار كرد: در حال حاضر اصلا كشت خشخاش در خوزستان نداريم و با همكاري منابع طبيعي كشت آن را در سطح استان به صفر رسيده است.
حسين لامي‌زاده گفت:از 20 اسفند سال گذشته جمع آوري معتادين متجاهر را آغاز كرديم كه در حدود 255 معتاد متجاهر در اهواز و 455 معتاد متجاهر نيز در كل استان جمع‌آوري شده است و در ميان آن‌ها زنان معتاد متجاهر نيز داشتيم.
وي با بيان اين كه در زمينه جمع آوري زنان معتاد مشكلاتي وجود دارد ادامه داد: براي ايجاد كمپ زنان از ماده 16 مي توان استفاده كرد چراكه فقط يك كمپ اعتياد بانوان در اهواز داريم كه ظرفيت آن هم تكميل شده است.
دبير ستاد مبارزه با مواد مخدر خوزستان توضيح داد : 180 معلم خوزستاني براي مبارزه فرهنگي با مواد مخدر آموزش ديدند و در 27 شهرستان خوزستان جلسات متعددي براي مبارزه با مواد مخدر و پيشگيري از سوئ مصرف آن برگزار شده است همچنين طرح‌هايي به منظور اجتماعي كردن مبارزه با مواد مخدر براي مقاطع دبستان، پيش دبستاني و شبانه روزي تهيه شده است.
در پايان اين نشست راه اندازي يك مركز اقامتي ميان‌مدت بانوان در خوزستان، يك مركز IC با همكاري بهزيستي خوزستان و يك مركز DIC بانوان در خوزستان مصوب شد.
7164/6002
خبرنگار: عاطفه جوادي**انتشاردهنده : كبري آقازري

سرخط اخبار استان‌ها