۲۳ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۶
کد خبر: 82490244
۰ نفر
شگفتی سفیر هلند از معماری آرامگاه فردوسی

مشهد - ایرنا- سفیر كشور هلند در تهران، در بازدید از آرامگاه حكیم ابوالقاسم فردوسی، این بنا را باشكوه خواند و از معماری آن اظهار شگفتی كرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه میراث فرهنگی توس، 'سوزانا ترسنال' در بازدید از مجموعه فرهنگی و تاریخی آرامگاه فردوسی گفت: آرامگاه فردوسی بخصوص معماری آن بسیار جذاب و دوست داشتنی است.
سفیر هلند در تهران با ابراز خرسندی از سفر به مشهد و بازدید از آرامگاه بزرگترین حماسه سرای جهان افزود: برای نخستین بار است كه به مشهد می آیم ولی در مورد ایران و حكیم فردوسی پیش از این مطالعه كرده بودم.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا هلند شاعری به بزرگی فردوسی دارد؟ گفت: فردوسی حماسه سراست و از نظر سبك و اندیشه با شاعران هلند متفاوت است.
'سوزانا ترسنال' سفیر هلند در ایران و 'استر لاروش' نماینده و مدیر دفتر منطقه ای یونسكو با هدف بازدید و بررسی طرح بازگشایی حریم و بستر رودخانه «كشف رود» به مشهد سفر كرده بودند.
طرح احیا و آزادسازی مسیر رودخانه كشف رود در حاشیه مشهد كه از سال 1394 آغاز شده، اكنون به عنوان یك طرح پایلوت در شورای جهانی آب سازمان یونسكو مطرح شده است.
كشف رود و زمینهای اطراف آن كه از نزدیك مرز تركمنستان در قوچان آغاز شده و تا دشت مشهد ادامه می یابد در سالهای گذشته محل رهاسازی پساب آلوده و نخاله های ساختمانی بود و محصولات كشاورزی تولیدی در حریم این رود نیز با آب آلوده آبیاری می شد.
رهاسازی غیرقانونی فاضلاب خام در كشف رود و آبیاری غیرمجاز زمینهای كشاورزی اطراف آن با فاضلاب تهدید بزرگی برای وضعیت بهداشت و سلامت زائران و مجاوران در مشهد بود.
تاكنون در چهارچوب طرح احیا و آزادسازی كشف رود هزار و 500 هكتار از زمینهای اطراف آن آزادسازی شده و در مرحله احیا قرار گرفته و با هدف تبدیل به فضای سبز به سازمان پاركها و فضای سبز شهرداری مشهد واگذار شده است.
هم اینك مسیر اصلی كشف رود شامل 75 كیلومتر از بستر مورد تجاوز آزادسازی شده و عملیات آزادسازی مسیر فرعی این رودخانه به طول 30 كیلومتر در حال انجام است.
7496/5132
خبرنگار: آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی