۲۳ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۵۳
کد خبر: 82490119
۰ نفر
خبرهاي كوتاه در استان يزد

يزد- ايرنا- فرمانده ناحيه مقاومت بسيج ابركوه گفت:در راستاي تحقق طرحهاي اقتصاد مقاومتي 70طرح كوچك زود بازده در اين شهرستان اجرا شده است .

سرگرد علي فاتحي، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهاركرد: براي اجراي اين طرحها بيش از 9 ميليارد ريال تسهيلات بانكي پرداخت شده است.
وي بابيان اينكه اين تسهيلات از منابع داخلي بسيج پرداخت مي شود افزود: تسهيلات اقتصادي مقاومتي به 14عرصه شامل عرصه هاي توليد پرورش قارچ، زنبور عسل، آبزيان، شتر مرغ، ساير ماكيان و دام هاي سبك و سنگين و تسهيلات صنايع تبديلي به صنايعي ازقبيل خشك كن و پودر كن ميوه، بسته بندي، ترشيجات و شوريجات، فراوري لبنيات و ديگر صنايع تبديلي پرداخت شده است.
فاتحي بابيان اينكه تسهيلات اشتغالزايي به افرادي كه داراي گواهينامه مهارت، دفترچه دامداري و مجوزهاي لازم هستند، اعطا شده است اضافه كرد: ازسوي اداره فني وحرفه اي و جهاد كشاورزي كلاس هاي آموزشي در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي براي متقاضيان برگزار شد.
فرمانده ناحيه مقاومت بسيج ابركوه بااشاره به نامگذاري امسال و تاكيدات مقام معظم رهبري در راستاي تحقق طرحهاي اقتصاد مقاومتي و اشتغال افزود:ناحيه مقاومت بسيج ابركوه تمام تلاش خود را براي تحقق اين مهم به كار مي گيرد.
ابركوه با 51 هزار نفر جمعيت در140كيلومتري جنوب غربي شهر يزد واقع است.
7540/ خبرنگار: كارگر ابرقوئي
****
رئيس هيات مديره انجمن حمايت از زندانيان خاتم گفت: با توجه به نامگذاري سالجاري توسط مقام معظم رهبري به سال توليد و اشتغال مهمترين و اساسي ترين هدف انجمن حمايت از زندانيان اين شهرستان در سالجاري توليد و اشتغالزايي است.
ابوالفضل توكلي روز چهارشنبه در جمع اعضاي انجمن حمايت از زندانيان شهرستان خاتم با اشاره به اينكه اين انجمن در اولين سالهاي تاسيس خود در يكسال گذشته توانسته براي 70 نفر به صورت مستقيم و غير مستقيم فعاليت شغلي ايجاد كند، افزود: اميد داريم تا با تكميل طرح هايي كه در دست اقدام و اجرا است بتوانيم درچند ماهه آينده تعداد بيشتري را وارد بازار كار كنيم.
وي يادآور شد: خوشبختانه اين انجمن توانسته است با ورود به عرصه هاي گوناگون به غير از كمك به خانواده هاي زندانيان شهرستان خاتم در بخش هاي فرهنگي، اجتماعي و ورزشي نيز فعاليت داشته باشد و با حمايت از تيم هاي فرهنگي و ورزشي و حمايت از ورزشكاران از ايجاد آسيب هاي اجتماعي جلو گيري نمايد.
دادستان عمومي و انقلاب شهرستان خاتم ضمن اشاره به اينكه برخي از خيرين شهرستان تاكنون كمك هاي خوبي را به انجمن داشته اند تاكيد كرد: توسعه، و ،اشتغالزايي و كمك رساني به افراد نيازمند كه مهمترين هدف انجمن است به حمايت و كمك بيشتر خيرين شهرستان نياز دارد.
همچنين مديرعامل انجمن حمايت از زندانيان خاتم ضمن اشاره به بيان مشكلات انجمن افزود: اين انجمن در سالجاري برنامه هاي مهم فرهنگي و ورزشي را با حمايت تيم هاي ورزشي آغاز كرده است و اميد داريم تا پايان سال بتوانيم در اين راستا به اهداف مهمي كه پيش رو داريم دست يابيم.
اكبر رسولي افزود: اشتغالزايي مهمترين هدفي است كه انجمن سرلوحه كار خود قرار داده است و با برنامه هاي پيش رو اميد داريم تا در ماه هاي آينده بتوانيم افراد بيشتري را وارد بازار كار كنيم.
انجمن حمايت از زندانيان خاتم با گذشت دو سال از تاسيس خود توانسته است ضمن حمايت از 37 خانواده زنداني با اجراي طرح هايي براي 70 نفر اشتتغالزايي به صورت مستقيم و غير مستقيم به وجود آورد.
خاتم با 40 هزار نفر جمعيت در فاصله 240 ككيلومتري شهر يزد واقع شده است.
7534/ خبرنگار: شهلا حيدري**
****
رئيس اداره ثبت و احوال اردكان گفت: در سال گذشته تعداد 2هزار و پنج واقعه ولادت در اين شهرستان به ثبت رسيده كه در مقايسه با سال 94 تقريبا نيم درصد رشد داشته است.
جمال موتاب روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: از اين تعداد هزار و 74 نوزاد پسر و 931 نوزاد آن دختر بوده است.
وي اضافه كرد: بنابراين نسبت جنسيتي ولادت در اردكان 115 مي باشد بدين معنا كه به ازاي هر 100 نوزاد دختر 115 نوزاد پسر در شهرستان اردكان متولد شده اند، اين نسبت بالاترين در سطح استان مي باشد.
اين مسئول با بيان اينكه 3 نوزاد متولد شده مربوط به مادراني است كه در گروه سني كمتر از 15 سال قرار داشته اند تصريح كرد: بيشترين فراواني نوزادان متولد شده با تعداد 631 نوزاد مربوط به مادراني است كه در گروه سني 25 تا 29 سال بوده اند. همچنين در گروه سني مادران بالاي 50 سال نيز 6 نوزاد در شهرستان اردكان متولد شده اند.
موتاب اظهار كرد: در اين مدت 23 مورد دوقلوزائي و يك مورد سه قلوزائي هم در اردكان به ثبت رسيده است.
وي با بيان اينكه بيشترين فراواني نام هاي انتخاب شده شهرستان اردكان به ترتيب در گروه پسران نام ابوالفضل با 66 بار انتخاب بوده است چهار نام بعدي به ترتيب اميرعلي با 51 ، اميرحسين50، محمد45 و حسين 34 بار مي باشد گفت: در گروه دختران نام فاطمه با 113 بار و با فاصله زياد با نام بعدي بيشترين فراواني را به خود اختصاص داده است، چهار نام برتر بعدي به ترتيب زينب با 56 بار انتخاب ، زهرا 47، نازنين زهرا 26 و فاطمه زهرا 24 بار انتخاب شده اند.
رئيس اداره ثبت و احوال اردكان افزود: در سال 95 تعداد 299 واقعه فوت در شهرستان اردكان به ثبت رسيده كه در مقايسه با سال 94 تقريبا 3.3 درصد كاهش نشان مي دهد.
موتاب ادامه داد: از اين تعداد 164 واقعه مربوط به مردان و 135 فوت مربوط به زنان بوده است بنابراين نسبت جنسي وفات در شهرستان اردكان121 مي باشد بدين معنا كه به ازاي هر 100 زن 121 مرد در شهرستان اردكان فوت نموده اند.
وي با بيان اينكه 6 واقعه فوت ثبت شده مربوط به گروه سني كمتر از يك سال و 3 مورد نيز مربوط به گروه سني 1 تا 4 سال بوده است اظهار كرد: بيشترين فراواني با 170 واقعه مربوط به فوت كساني بوده كه در گروه سني 75 سال و بيشتر قرار داشته اند
موتاب تصريح كرد: در سال 95 تعداد 624 واقعه ازدواج در شهرستان اردكان به ثبت رسيده كه در مقايسه با سال قبل از آن 10.5 درصد كاهش نشان مي دهد .
وي گفت: تعداد طلاق ثبت شده در شهرستان اردكان 55 واقعه بوده كه در مقايسه با سال 94 تقريبا 7.8 درصد رشد نشان مي دهد.
اردكان با 98 هزار نفر جمعيت در 60 كيلومتري شمال شهر يزد واقع شده است.
7544// خبرنگار: مژگان دشتي** انتشار: بهنام احمدي *
irnayazdd@

سرخط اخبار استان‌ها