استاد دانشگاه هند:اتصال بندر چابهار به گوادر پاكستان آینده منطقه را متحول می كند

دهلی نو-ایرنا- استاد بخش مطالعات بین الملل دانشگاه جواهر لعل نهرو دهلی نو با اشاره به آینده بندر چابهار و تاثیر آن در گسترش مبادلات تجاری تصریح كرد اتصال این بندر به 'گوادر پاكستان ' آینده منطقه را متحول می كند.

دكتر گلشن ساچدوا روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ،ناآرامی دربلوچستان پاكستان را مهمترین عامل تهدید كننده كریدور اقتصادی چین – پاكستان دانست و تصریح كرد بندر چابهار ایران به دلیل داشتن امنیت مطلوب از جذابیت بیشتری نسبت به بندر گوادر برخوردار است.
وی،اتصال طرحهای ارتباطی در منطقه را باعث تضمین موفقیت آنها دانست و تصریح كرد ممكن است اهمیت بندر راهبردی چابهار، چین و پاكستان را به تجدید نظر در كریدور اقتصادی چین – پاكستان و جاده ابریشم محبور كند.
این كارشناس ارشد مسائل بین الملل، سودمندی و مقرون به صرفه بودن را از مهمترین ویژگی های طرحهای ارتباطی دانست و تصریح كرد موفقیت كریدور اقتصادی چین وپاكستان مشروط به اتصال آن به بازار هند است.
وی خاطرنشان كرد اجرای موفقیت آمیز طرح توسعه بندر چابهار می تواند هند را به كشورهای آسیای میانه نزدیكتر كند.
استاد بخش مطالعات بین الملل دانشگاه جواهر لعل نهرو با اشاره به اهمیت پیوستن ایران ،هند وپاكستان به سازمان همكاری های شانگهای تصریح كرد این تحولات باعث می شود كه پاكستان به تجدید نظردر سیاست های تجاری و ترابری خود در برابر هند ترغیب شود.
وی اظهار كرد پاكستان ممكن است به پیمان ترابری و تجاری افغانستان و هند برای كاهش اهمیت بندر چابهار ملحق شود.
این كارشناس مسائل بین الملل در ادامه با اشاره به روابط فرهنگی و تمدنی ایران و هند اظهار كرد هند هم اكنون پس از ایران بیشترین تعداد شیعه را در خود جای داده است.
وی با اشاره به وجود منابع غنی نفت و گاز در ایران تصریح كرد هند علاوه بر خرید نفت وگاز از ایران علاقه مند به سرمایه گذاری در توسعه میادین گازی ایران است.
این كارشناس راهبردی هند خاطرنشان كرد ظهور ایران به عنوان یك بازیگر اقتصادی مهم در منطقه و جهان به نفع هند است.
وی با اشاره به سفر سال گذشته نخست وزیر هند به ایران تصریح كرد در این سفر با امضای توافقنامه سه جانبه بین ایران ،هند و افغانستان گام مهمی برای توسعه همكاری های منطقه ای برداشته شد.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد