تابش:فرايندهاي توسعه بايد در تعامل با طبيعت و محيط زيست انجام گيرد

يزد - ايرنا - رئيس فراكسيون محيط زيست و توسعه پايدار مجلس شوراي اسلامي گفت : فرايندهاي رشد و توسعه بايد در تعامل با طبيعت و محيط زيست انجام گيرد تا مانع از بهره جويي غير اصولي برخي ها از اين ثروت خدادادي شود.

به گزارش ايرنا محمدرضا تابش روز چهارشنبه در نشست بررسي مسائل و نيازهاي زيست محيط زيستي شهرستان اردكان افزود: مسأله محيط زيست موضوعي جهاني است كه برخي بهره جويي هاي غيراصولي و منفعت طلبانه، موجب بروز ناهنجاري هاي زيادي در سطح دنيا گرديده است.
وي اضافه كرد: معضلات جدي زيست محيطي و رشد آگاهي‌هاي جهاني در مورد منابع طبيعي و محيط زيست موجب حساسيت مسئولان و فشار افكار عمومي در اين بخش شده است .
وي اظهار داشت: استفاده گسترده و بي ضابطه از منابع طبيعي ما را در دستيابي به اهداف توسعه پايدار بازخواهد داشت و زمينه ساز بروز مشكلات حاد مي‌شود.
نماينده مردم اردكان همچنين ضمن تشريح ويژگي ها، مزيت ها و چالش هاي اين شهرستان در 2 بخش محيط طبيعي و انساني عنوان داشت: مناطق حفاظت شده و پارك ملي سياهكوه اردكان يك سرمايه گرانسنگ براي نسل حاضر و آينده است كه با پيگيري و مشقات زياد بدست آمده است ولي به لحاظ امكانات و نيازهاي اوليه در تنگناي جدي قرار دارد.
تابش با انتقاد شديد از بي توجهي مسئولان و تذكرات مكرر در اين خصوص گفت: در جريان مشكلات اعتباري و كمبود نيروي انساني سازمان حفاظت محيط زيست هستم ولي به هيچ وجه اين كاستي ها پذيرفتني نيست و بايد در اسرع وقت جبران گردد.
وي همچنين با اشاره به متناسب نبودن توسعه اقتصادي و صنعتي با بحث حمايت از مولفه هاي زيست محيطي شهرستان تاكيد كرد: رعايت مسائل زيست محيطي و انجام تعهدات اجتماعي صنايع موضوعي قانوني و يك مطالبه عمومي است كه هيچ اغماضي براي آن پذيرفتني نيست.
رئيس مجمع نمايندگان استان يزد در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به برخي اقدامات صورت گرفته در چند هفته اخير از جمله نصب و راه اندازي مركز پايش آلايندگي، پيش بيني سه ميليارد تومان براي مركز تحقيقات زيست محيطي شهرستان و تخصيص اعتبار براي اداره محيط زيست اردكان، آن را مناسب اما ناكافي دانست .
تابش در ادامه نيز بر جمع بندي نيازهاي شهرستان در بخش زيست محيطي و پيگيري آن طي نشست با رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور تاكيد كرد.
وي همچنين بر افزايش آموزش عمومي براي شناخت بيشتر مردم، مديران و برنامه ريزان از حقوق و وظايف شان در قبال محيط زيست و انجام همكاري هاي علمي بين مراكز آموزش عالي شهرستان و بخش هاي سلامت و محيط زيست تاكيد كرد و خواستار تهيه و اجرايي شدن طرح هاي پژوهشي در اين زمينه شد.
در اين نشست كه مديركل حفاظت محيط زيست استان، فرماندار و بخشداران شهرستان، روساي ادارت، فعالان و متخصصان دانشگاهي و محيط زيست نيز حضور داشتند پيرامون برخي چالش هاي زيست محيطي شهرستان گفت و گو و تصميم گيري شد.
اردكان با 98 هزار نفر جمعيت در 60 كيلومتري شمال شهر يزد واقع شده است.
7544/ 5054 / خبرنگار: مژگان دشتي** انتشار: بهنام احمدي *
irnayazdd@