پیدا شدن سازه پایاب قنات در شهر تاریخی تون فردوس خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس گفت: پس از بارندگی های اخیر در محدوده شهر تاریخی تون این شهرستان و فرونشست زمین در بخشی از محدوده محله تاریخی سادات از محله های پنجگانه تون ، سازه های زیرزمینی پایاب قنات در این منطقه نمایان شده است.

اقدس كرم پور روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این سازه های منحصر به فرد از مهم ترین سازه های معماری بومی و تاریخی شهرتون است كه به پایاب معروف است.
وی گفت: پایاب محل دسترسی به آب قنات در حیاط خانه ها و مسجدهاست و نمونه عمومی آن در شهرهای بیابانی ایران از جمله در خراسان جنوبی به چشم می خورد.
به گزارش ایرنا، خانم كرم پور اظهار كرد: الگوی معمول پایاب ها هشتی است كه با اتاق تركی یا كلمبه پوشانده شده است و در مسیر قنات در مركز آن یك حوض ساخته می شود.
وی ادامه داد: نكته مهم اقلیمی پایاب هوای بسیار خنك آن در تابستان است كه علاوه بر استفاده به عنوان یخچال برای نگهداری مواد غذایی، در مواردی برای خواب نیم روزی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.
وی یادآور شد: در حال حاضر اقداماتی از جمله آواربرداری و پاكسازی پایاب ظاهر شده برای انجام عملیات مرمتی و حفاظتی آن آغاز شده است.
مدیر پایگاه شهر تاریخی تون در ادامه افزود: با توجه به قدمت تاریخی این شهر و سابقه سكونت پنج هزار ساله در منطقه، انجام مطالعات و كاوش های باستان شناسی برای روشن شدن زوایای ناشناخته تمدن تاریخی تون فردوس از مهمترین برنامه های پژوهشی پایگاه شهر تاریخی تون است.
شهر فردوس در فاصله 195 كیلومتری شمال غربی بیرجند مركز خراسان جنوبی قرار دارد، این شهرستان از شمال با شهرستان بردسكن از شرق با شهرستان گناباد، از جنوب با شهرستان سرایان و از غرب با شهرستان طبس و بشرویه محدود است.
شهر تاریخی تون نیز با توجه به قدمت و آثار شاخصی كه در خود جای داده است پتانسیل بسیار مناسبی برای جذب گردشگری محسوب می شود.
این شهر ۳۰ اثر تاریخی دارد كه تسریع در مرمت و بازسازی آن می تواند در رونق صنعت گردشگری شهرستان فردوس و منطقه سهم به سزایی داشته باشد.
7557*2047* خبرنگار- رقیه محمدی* انتشار دهنده- عباسقلی اشكورجیری