شرايط براي بيمه اتباع خارجي مجاز در كشور فراهم مي شود

اهواز – ايرنا - مدير كل امور اتباع خارجي سازمان تامين اجتماعي گفت: در طرح آمايش 12شرايط براي بهره مندي اتباع خارجي مجاز در كشور از بيمه تامين اجتماعي فراهم مي شود.

به گزارش ايرنا دكتر حسين جودكي دوشنبه در نشست با مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري خوزستان در اهواز بيان كرد: براين اساس هرتبعه خارجي زير پوشش بيمه تأمين اجتماعي علاوه بر بحث هزينه درمان، از مزاياي ديگر مانند حق بازنشستگي، پرداخت ديه و خسارات ناشي از كار و از كار افتادگي و غيره بهره مند خواهد شد.
وي افزود: يكي از مشكلات و معضلات جدي به كار گيري خارج از ضوابط و اشتغال غيرقانوني اتباع خارجي توسط كارفرمايان داخلي ، بحث صدمات و حوادث در حين فعاليت و كار است كه منجر به محكوميت كارفرمايان در محاكم قضائي به واسطه شكايت اتباع خارجي متضرر مي شود.
مدير كل اتباع خارجي سازمان تأمين اجتماعي گفت: اكثر اتباع خارجي كه بيش از 20 سال در كشورمان اقامت دارند و تاكنون نيز به كشورشان باز نگشته اند و سابقه كار دارند به علت بيمه نبودن ، مشمول هيچ گونه حقوقي نشده اند.
وي اضافه كرد: با توجه به مزاياي زير پوشش قرار گرفتن شاغلان و براي جلوگيري از ضرر و زيان دو طرفه كارفرما و كاركنان، با همكاري ادارات كل امور اتباع و مهاجران خارجي استان ها، زمينه پوشش بيمه تأمين اجتماعي را براي اين افراد گسترش خواهيم داد.
همچنين در ادامه اين نشست مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري خوزستان بيان كرد: با وجود گذشت بيش از سه دهه از حضور اتباع خارجي در ايران متأسفانه نتوانستيم نگاه اقتصادي و استفاده اقتصادي از اتباع خارجي را در جهت منافع ملي بطور كامل داشته باشيم.
حميد سيلاوي گفت: وجود اتباع خارجي در كشورمان فرصتي است تا با مشاركت آنان در توليد ملي و استفاده بهينه ازتوانمندي آنها در راستاي منافع ملي گام برداريم وبراي تحقق شعار سال 1396 مقام معظم رهبري يعني اقتصاد مقاومتي، توليد – اشتغال، برنامه ريزي و آينده نگري نمائيم و بر توليد ناخالص ملي بيفزائيم.
مدير كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري خوزستان افزود: بايد حضور اتباع خارجي شامل پناهندگان و مهاجران، شاغلان در واحدهاي توليدي و صنعتي ،گردشگران و زائران و اتباع خارجي كه به صورت غيرقانوني در كشورمان اقامت دارند،راتبديل به فرصت كرده و در كنار رصد و كنترل فعاليتهايشان ، از آنان درراستاي پيشبرد اهداف اقتصادي، سياسي، اجتماعي و عمراني جمهوري اسلامي ايران نهايت استفاده را داشته باشيم.
وي افزود: تلاش ما براين است كه اتباع خارجي مقيم استان سربار جامعه نباشند بلكه در حوزه اشتغال، توليد فعال باشند.
سيلاوي گفت: براي نخستين بار در طرح آمايش 11 اتباع خارجي، براي پناهندگان و مهاجران خارجي كه در سطح استان اشتغال و فعاليت مي كنند، كارت كار صادر شده و ضمن شناسايي كارفرمايان، اقدام به بيمه كردن آنان از طريق بيمه سلامت نموده ايم.
سيلاوي عنوان كرد: در برنامه بعدي براي ساماندهي اتباع خارجي مقيم خوزستان ضمن فعال نگه داشتن هيات فني اشتغال اتباع خارجي و شناسنامه دار كردن اتباع خارجي شاغل در واحدهاي توليدي و صنعتي، براي اين افراد پناهنده و مهاجر پروانه و كارت اشتغال صادر خواهد شد.
وي همچنين به فراهم كردن بستر و زمينه لازم براي امكان استفاده اين افراداز پوشش بيمه تأمين اجتماعي اشاره كرد و گفت: اين افراد درصورت تمايل مي توانند دراين زمينه اقدام كنند.
در حال حاضر بيش از 32 هزار نفر اتباع خارجي پناهنده در استان خوزستان وجود دارد كه بيش از 3 هزار از اتباع خارجي شاغل در واحدهاي توليدي و صنعتي تحت پوشش انواع بيمه هاي سلامت، تأمين اجتماعي و غيره هستند.
7158/6002
خبرنگار: زينب فرحاني**انتشاردهنده : كبري آقازري

سرخط اخبار استان‌ها