آمریكا با یكجانبه گرایی كم سابقه به سوریه تجاوز كرد

تهران-ایرنا- سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: معاون اروپا و آمریكای وزارت خارجه در نشست امروز این كمیسیون بیان كرد كه آمریكا با یك یكجانبه گرایی كم سابقه به سوریه تجاوز كرد.

«سیدحسین نقوی حسینی» در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در تشریح نشست فوق العاده امروز -دوشنبه- كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب به حضور «مجید تخت روانچی» معاون وزیر امور خارجه اشاره كرد و افزود: در نشست امروز مسئله حمله موشكی آمریكا به كشور سوریه بررسی شد.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جلسه امروز كمیسیون كه قرار بود در وزارت خارجه برگزار شود و اعضای كمیسیون میهمان وزارت خارجه باشند، به علت دیدار نوروزی و همچنین ابلاغ ماموریت به كمیسیون از طرف رئیس مجلس تبدیل به جلسه فوق العاده با هدف بررسی تجاوزگری های آمریكا در منطقه شد.
نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه كه حسن قشقاوی معاون كنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه حضور داشت، موضع تجاوزگری و دخالت های خارج از موازین و قوانین بین المللی آمریكا در سوریه به بهانه استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی مورد بررسی دقیق قرار گرفت.
وی اظهار داشت: شلیك 59 موشك به فرودگاهی در سوریه از سوی آمریكایی ها یك تجاوز آشكار به یك كشور مستقل محسوب می شود و وجود یا استفاده از سلاح شیمیایی یك ادعای واهی است.
وی ادامه داد: واقعیت این است كه آمریكایی ها و برخی كشورهای منطقه حامی تروریسم و گروه های تروریستی در میدان سوریه شكست خورده اند و دولت سوریه داشت در میدان عمل سرزمین سوریه را پاكسازی می كردند و در گفت وگوهای بین المللی هم راه حل سیاسی با محوریت روسیه، ایران و كشورهای حامی راه حل سیاسی سوریه در حال موفق شدن بودند و راه حل نظامی مورد حمایت آمریكایی ها و رژیم صهیونیستی و برخی دیگر كشورهای منطقه در حال شكست خوردن بودند و آمریكایی ها وارد شدند تا مجدد تروریست ها را احیا كنند و چتر حمایتی برای آن ها ایجاد كنند.
نقوی حسینی با اشاره به اینكه در این جلسه تخت روانچی به مسائل و مشكلات و بحران های داخلی آمریكا اشاره كرد، گفت كه معاون وزیر امور خارجه تأكید كرد كه موضوعاتی مثل بحران اقتصادی، نظام مالیاتی، مراودات اقتصادی با سایر كشورها تاثیر زیادی بر تصمیم گیری های دولت ترامپ می گذارد.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی گفت: معاون اروپا و آمریكای وزیر امور خارجه تصریح كرد كه دولت جدید آمریكا از یك تیم سیاست خارجی منسجمی برخوردار نیست و لذا تصمیمات دولت جدید در حوزه سیاست خارجی حاصل یك برنامه دقیق مبتنی بر قوانین و موازین بین المللی نیست ولی مطالبات داخلی آمریكا دولت را وادار به اقدامات موثری می كند.
وی افزود: تخت روانچی گفت كه آمریكا با یك یكجانبه گرایی كم سابقه و بدون تصمیم گیری نهاد یا مرجع رسمی بین المللی اقدام به دخالت و تجاوز به یك كشور عضو رسمی سازمان ملل كرده است.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: تخت روانچی افزود كه اگر آمریكایی ها ریگی در كفش نداشتند و هدفشان حمایت از تروریست ها نبود، چرا صبر نكردند كه تحقیقات بین المللی صورت بگیرد و صحت یا عدم صحت دولت سوریه از سلاح شیمیایی مشخص شود.
نقوی حسینی با اشاره به اینكه پس از توضیحات قشقاوی و تخت روانچی اعضای كمیسیون اظهار نظر كردند گفت: نانواكناری، حسن بیگی، رضایی، ذوالنوری، رحیمی، صفاری نطنزی، دهقانی، جمالی نقطه نظرات خود را مطرح كردند.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به این كه قرار شد این كمیسیون جمع بندی دقیقی همراه با بیانیه ای تهیه و ارائه كند گفت: كمیسیون انتظار دارد دولت و به ویژه دستگاه دیپلماسی اقدام تجاوزگرایانه آمریكا را از طریق نهادها و مراجع بین المللی پیگیری كند.
سیام**3070**1449**تنظیم كننده: داود نخ كوب نیاسر**انتشار دهنده: امیر كاردان راد