۲۱ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۹:۱۹
کد خبر: 82488032
۰ نفر
نقش سیگار و آلودگی هوا در بروز سرطان ریه

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران بر نقش موثر سیگار و آلودگی هوا در ابتلا به سرطان ریه تاكید كرد و گفت: عوامل دیگری مانند آلودگی های صنعتی، آزبست ها و موادافزودنی مضر غذایی نیز در بروز این سرطان تاثیرگذار هستند.

سیدعلی جوادموسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا روند مصرف سیگار در ایران را رو به افزایش دانست و گفت: برای جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری باید اقدامات جدی به منظور كاهش مصرف این ماده دخانی صورت گیرد.
وی در مورد آزبست ها نیز اظهار كرد: هنوز از آزبست در ساخت محصولاتی همچون لنت خودروها استفاده می شود؛ این ماده در ایجاد سرطان ریه نقش مهمی دارد و باید مصرف آن متوقف شود.
جوادموسوی به افزایش میزان ابتلا به سرطان ریه اشاره كرد و گفت: سرطان ریه، دومین سرطان شایع در جهان به شمار می رود و تقریبا در بیشتر نقاط دنیا از جمله ایران، شمار مبتلایان به آن رو به افزایش است.

** ضرورت پاك بودن هوای منزل و محل كار
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران بر لزوم پاكیزه نگه داشتن هوای داخل منزل و محل كار به خصوص از دود سیگار تاكید كرد و افزود: ما بیشترین وقت خود را در منزل یا محل كار سپری می كنیم؛ بنابراین نباید هوای این مكان ها آلوده باشد.
جوادموسوی به مردم توصیه كرد كه از مصرف سیگار در منزل به شدت خودداری كنند و گفت: مصرف سیگار در فضای بسته خطرات بیشتری برای فرد سیگاری و اطرافیان ایجاد می كند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران بیان كرد: آشپزخانه های باز در منازل رواج پیدا كرده و همین مساله سبب شده است دود ناشی از پخت و پز به داخل اتاق ها نفوذ كند؛ روندی كه می تواند سلامت و تندرستی خانواده ها را به خطر اندازد.
جوادموسوی با اشاره به اینكه اقدامات تشخیصی سرطان ریه در كشور افزایش یافته است، افزود: در بیشتر شهرها تجهیزات تشخیصی این بیماری وجود دارد و به همین دلیل این بیماری زودتر تشخیص داده می شود.
فوق تخصص ریه اظهار كرد: امروزه رسانه ها نیز بیشتر به این موضوع می پردازند و به مردم هشدار می دهند كه در صورت مشاهده علائم این بیماری مانند سرفه های طولانی و خلط خونی حتما به پزشك مراجعه كنند.
جوادموسوی با اشاره به اینكه پیشرفت های زیادی در تشخیص و درمان این بیماری حاصل شده است، گفت: بهترین روش درمان سرطان ریه عمل جراحی است، اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، جراحی موفقیت آمیز خواهد بود و بیمار طول عمر بیشتری خواهد داشت.
علمی** 1201 **1834
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور ** انتشار: ناهید شفیعی