سردار جلالي: بايد با هدفمندي دقيق طرح هاي پدافند غيرعامل در استان خوزستان اجرايي شود

اهواز - ايرنا - رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور با تبيين نقش و موقعيت راهبردي استان خوزستان در اقتصاد ملي، گفت: طرح هاي پدافند غيرعامل در استان بايد با هوشمندي و هدفمندي دقيق اجرايي شود.

به گزارش ايرنا؛ سردار غلامرضا جلالي بعدازظهر يكشنبه در شوراي پدافند غيرعامل خوزستان در استانداري افزود: استان در همه شاخص هاي اقتصاد ملي رتبه اول تا سوم كشوري را دارد بنابراين بايد آمادگي خود را براي پيشگيري و تقويت مولفه هاي مهم پدافند غيرعامل ارتقا دهيم.
وي به بروز پديده گرد و غبار در بهمن پارسال كه منجر به قطع شريان هاي اقتصادي و اجتماعي اهواز و 13شهرستان استان خوزستان شد اشاره كرد و افزود: بايد آمادگي دستگاههاي اجرايي در سه حوزه پدافند زيستي ، آلودگي هاي شيميايي و گرد و خاك را تقويت كرد.
رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور با بيان اينكه در حادثه گرد و خاك بهمن ماه سال گذشته خوزستان از وضعيت زرد وارد فاز نارنجي شد گفت:اين حادثه بايد به عنوان پايلوت مورد توجه دستگاه‌‌هاي مرتبط با پدافند غيرعامل قرار گيرد و اين دستگاهها خود را براي پيشگيري و مقابله با چنين شرايطي كه مي تواند بخش هاي مختلف اين استان را تحت تاثير قرار دهد، آماده كنند.
جلالي با تاكيد بر لزوم تقويت ابزارهاي كنترلي و نظارتي در خوزستان با هدف كاهش تاثيرات عوامل مخرب، اظهار كرد: در نيمه دوم خرداد ماه امسال تمرين آمادگي مجموعه برق در استان با هدف شناسايي نقاط ضعف و قوت برگزار مي شود.
رئيس سازمان پدافند غيرعامل گفت: در اين تمرين، قطع برق با منشاء سايبري كه از اهداف دشمنان براي مختل كردن مولفه هاي قدرت جمهوري اسلامي ايران است نيز مورد بازبيني قرار مي گيرد.
وي گفت: بايد سطح آمادگي را به گونه اي ارتقا دهيم تا با مسايل جديد و حاد درگير نشويم ،لازمه حفظ آمادگي و ارتقاي آن نيز در گرو پيوستگي و هماهنگي عوامل زيرساختي استان است.
جلالي با بيان اينكه استان خوزستان در ايام اربعين حسيني در سه مرز زميني و دريايي پذيراي زائران است گفت: در اين ارتباط نيز موضوع پدافند غيرعامل بايد بيش از پيش براي پيشگيري از خطرات و سوانح احتمالي، مد نظر مسئولان اجرايي استان قرار گيرد.
وي با اشاره به آمادگي اين سازمان براي تهيه طرح جامع در ايام اربعين حسيني در استان ياد آور شد: در اين ارتباط اقدام هاي خوبي در گذشته انجام شده ولي با توجه به افزايش جمعيت زائر و احتمال بروز بيماري هاي خاص و برخي مسايل ديگر بايد آمادگي خود را افزايش دهيم.
در اين نشست مديران شركت هاي برق و آب و فاصلاب و دانشگاه علوم پزشگي اهواز گزارشي از پيامدهاي پديده گرد و خاك بهمن ماه گذشته و بيماران تنفسي پائيز استان ارائه كردند.
اسماعيل ايدني رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز گفت: با تقويت عناصر تاثيرگذار در پيشگيري از ابتلا به بيماري تنفسي و اطلاع رساني عمومي، تعداد بيماران تنفسي در پائيز سال گذشته در استان در مقايسه با سال ماقبل آن 83درصد كاهش داشته است.
6065/ 6002 **شبس*1488 *خبرنگار:محمدرضا بنوره*انتشاردهنده: بهمن بامداد**

سرخط اخبار استان‌ها