۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۹
کد خبر 82486310
۰ نفر
پاكسازي منطقه طبيعي گردشگري فندقلوي نمين

اردبيل - ايرنا - جمعي از محيط بانان و مسوولان اداره كل حفاظت محيط زيست استان اردبيل با مشاركت اعضاي هيات كوهنوردي بانوان اردبيل و جمعي از اهالي طبيعت دوست ، منطقه طبيعي - گرشگري فندقلوي نمين را پاكسازي كردند.

رئيس اداره آموزش و پژوهش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اردبيل گفت: اين برنامه با شعار 'طبيعت را دوست بداريم' برگزار شد و هدف از برگزاري اين گونه برنامه ها آگاه سازي و ايجاد حساسيت به حفاظت و حراست از طبيعت و جنگل فندقلو براي گردشگران است.
سيدرضا سيد معصومي روز شنبه افزود: برگزاري اين برنامه گامي در راستاي حساسيت‌ زايي مردم براي طبيعت دوستي است.
او گفت: همزمان با دوم ارديبهشت روز جهاني زمين پاك پاكسازي مناطق تحت مديريت محيط زيست استان و ساير مكان هاي گردشگري و تفريحي با مشاركت شهروندان و سازمان هاي مردم نهاد و ساير دستگاههاي اجرايي در استان برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا از روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان اردبيل، او افزود: هر چند تلاش حافظان محيط زيست و علاقمندان به طبيعت به اين نكته معطوف بوده كه زباله ‌ها از چهره طبيعت پاك شود ولي لطافت و پاكيزگي طبيعت بدون مشاركت شهروندان و گردشگران ميسر نخواهد شد.
در اين برنامه بيش از يك تن زباله در مسير ورودي به تفرجگاه فندقلو جمع آوري شد و در پايان شركت كنندگان در برنامه پاكسازي از سايت احياي مرال در جنگل فندقلو بازديد كردند.
شهرستان نمين با داشتن 16 هزار و 400 هكتار اراضي جنگلي و طبيعي بيشترين مناطق جنگلي را در استان اردبيل به خود اختصاص داده است.
عرصه جنگلي فندقلو بخشي از جنگل هاي شرق استان اردبيل به شمار مي رود كه دنباله جنگل هاي نيمه گرمسيري استان گيلان است. اين جنگل يكي از مناطق مهم گردشگري جنگلي است كه در 10 كيلومتري شهر نمين و 30 كيلومتري شهر اردبيل قرار گرفته است.
مساحت منطقه فندقلو حدود 16 هزار هكتار است كه بيش از چهار هزار هكتار آن تحت پوشش عرصه هاي جنگلي قرار دارد و بقيه را مراتع تشكيل مي دهد.
در مجموع 19 گونه جنگلي متعلق به 8 تيره و 17 جـنس در ايـن منطقه شناسايي شده اند كه از بيـن انواع شناسايي شده گونه هاي نادري نظير فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو و بيدمشك وجود دارد كه به ارزش منطقه مي افزايد. فندقلو بيشتر به فندق و گل هاي بابونه خود شهرت دارد ، ضمن اين كه گونه نادر گياهي سوسن چلچراغ نيز در آن مي رويد ، اين جنگل رويشگاه بيش از 90 گونه گياه مختلف و عمدتا دارويي است.
بابونه كه هر سال جشنواره گل هاي بانونه به خاطر رويش آن در جنگل فندقلو برگزار مي شود گياهي است يك ساله ، معطر و به ارتفاع 20 تا 40 سانتيمتر كه به صورت خودرو در مزارع ، دشت ها ، باغ ها و بيشتر در منطقه جنگلي فندقلو نمين مي رويد. آب و هواي مطبوع ، پرندگان و گونه هاي مختلف جانوري ، وجود آلاچيق و استراحت گاه هاي شبانه روزي ، برقراري ارتباط بين اين منطقه ويژه گردشگري و چشم انداز زيباي گردنه دل انگيز حيران از طريق تله كابين از جمله ويژگي هايي است كه در كنار جاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي و جنگلي اين منطقه را به تفرجگاهي بسيار دلپذير براي مسافران ، ميهمانان و علاقمندان به طبيعت تبديل كرده است.
همين جاذبه ها موجب شده سالانه صدها هزار گردشگر داخلي و خارجي براي آرامش روح و روان خود به دامن اين جنگل سرسبز پناه بياورند.
خبرنگار: گيتي طالبي ** انتشار دهنده: سيفعلي موسي زاده
6018/6016