۱۹ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۱۵
کد خبر: 82485619
T T
۰ نفر
بازسازي استخوان جمجمه با فوم زيست فعال

تهران- ايرنا- محققان در حال كار روي يك فوم جديد زيست فعال هستند كه مي تواند جايگزين استخوان از دست رفته جمجمه در پي جراحت ها، جراحي ها و يا نقص هاي مادرزادي شود.

به گزارش روز شنبه گروه علمي ايرنا از خبرگزاري يونايتدپرس، اين فوم زيست سازگار كه پروژه محققان موسسه پلي تكنيك Rensselaer در ايالت كانكتيكات آمريكا است، زماني كه در معرض محلول نمكي گرم قرار مي گيرد، قابل انعطاف مي شود و به جراحان اجازه مي دهد تا به آساني آن را شكل دهند و بتوانند شكستگي هاي نامنظم در جمجمعه را پر كنند.
با اين حال، اين ماده نمي تواند به عنوان يك جايگزين دائمي براي استخوان جمجمه به كار رود، بلكه به عنوان داربست عمل مي كند تا استخوان جديد روي آن رشد كند.
پس از قرار گرفتن اين فوم در جمجمه، منافذي كه به طور خاص آن را پوشانده اند، سلول هاي استخواني را جذب مي كنند و استخوان هايي كه به طور طبيعي توليد مي شوند، جايگزين اين فوم شده و فوم هم در طول زمان تجزيه مي شود.
زيست سازگار بودن اين فوم در آزمايش روي الگوهاي حيواني ثابت شده است.
محققان مي خواهند فرمولاسيون هاي مختلف اين فوم را در شرايط آزمايشگاهي آزمايش كنند تا موفق ترين آنها را براي آزمايش هاي پيش باليني بيشتر ارائه دهند و چرايي موفقيت كمتر و يا بيشتر برخي فوم ها در تحريك رشد استخوان را دريابند.
محققان خاطرنشان كردند كه در صورت حصول نتايج موفقيت آميز، يك داربست قابل انعطاف استخواني مي تواند مصارف گسترده اي داشته باشد و از توانايي خودترميمي بدن بهره ببرد.
در حال حاضر جراحان براي پر كردن شكاف هاي استخوان در جمجمه و فك و صورت، معمولا از پيوند استخوان لگن بيمار استفاده مي كنند.
علمي**2038**
مترجم: درنا محمديان* انتشار: زهره محتشمي پور
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@
https://telegram.me