شهید صیاد شیرازی یك افسر تمام عیار بود

تهران - ایرنا - فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران (دافوس آجا) گفت: سپهبد شهید علی صیاد شیرازی یك افسر رشید ارتش اسلام و یك ژنرال تمام عیار نظامی بود.

امیر سرتیپ دوم ستاد «حسین ولی وند زمانی» روز شنبه در آستانه هجدهمین سالروز شهادت امیرسپهبد علی صیاد شیرازی در گفت و گو با خبرنگار دفاعی ایرنا، افزود: در تمامی كشورهای دنیا برای رتبه ‌بندی و تمایز افسران رده بالا و ژنرال‌ها، معیارها و ملاك‌هایی را در نظر می‌ گیرند و بر اساس آن قضاوت كرده و مشاغل و مناصب سطوح بالا را واگذار می ‌نمایند كه معمولاً این ملاك‌ها شامل نظم و انضباط ، دانش و بینش نظامی بالا، درك عمیق راهبردی، روحیه اطاعت ‌پذیری، شجاعت و دلاوری، فیزیك بدنی مناسب، ورزیدگی جسمانی، رعایت آداب معاشرت، رفتار اجتماعی خوب و بسیاری موارد دیگر است.
وی ادامه داد: معمولاً برای این دسته از نظامیان؛ اهداف روشنی در زندگی متصور نیست، ارزش‌های اخلاقی وجود ندارد و باورهای دینی و اعتقادی نیز مطرح نیست. چنین افرادی با ابزار و ادوات نظامی و سلاح‌های دفاعی، انواع تهاجم نظامی را پدید می‌آورند، می‌كشند، می‌سوزانند، نابود می ‌كنند و در واقع اسیر سیاست‌های انسان مادی می‌ شوند.
فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس) اضافه كرد: در مكتب اسلام و جهان ‌بینی توحیدی علاوه بر معیارها و ملاك ‌های مثبت اشاره شده، یك امیر، سردار و ژنرال باید هدف دار بوده و به صفات و اخلاق اسلامی شامل ترس از خدا در جهاد، از خودگذشتگی و ایثار، شهادت طلبی، خدانگری در جهاد، توجه به پاداش اخروی، حفظ آرامش روحی، تواضع و فروتنی، ولایتمداری، بی‌ ریایی و اخلاص، و موارد متعدد دیگر پایبند باشد و در غیر این صورت با ژنرال‌های دنیای غرب تفاوتی نخواهد داشت.
امیر سرتیپ دوم ولی وند زمانی با اشاره به زندگی سراسر افتخار سپهبد شهید علی صیاد شیرازی اظهار كرد: این شهید والامقام ارتش اسلام متولد 1323 شهرستان درگز، تربیت شده خانواده ‌ای مذهبی، دانش‌آموخته دانشكده افسری(دانشگاه افسری امام علی(ع))، از جمله افسران و فرماندهان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است كه علاوه بر داشتن ویژگی‌های یك ژنرال عالی ‌رتبه و عالی ‌مقام از نگاه كشورهای پیشرفته مادی، تمامی صفات یك سرباز راستین اسلام را نیز دارا بوده است.
وی افزود: شهید صیاد، در فراگیری علم و دانش بسیار مستعد، جدی و پرتلاش بود به نحوی كه به هنگام گذراندن دوره‌های مختلف اعم از دوران دانشجویی در دانشكده افسری، دوره مقدماتی توپخانه، دوره زبان انگلیسی و دوره هواسنجی بالستیك در كشور آمریكا، همیشه جزو نفرات اول بود و به تعلیم و تعلم اهتمام خاصی داشت. در دورانی كه به عنوان استاد در مركز آموزش توپخانه و موشك‌ها تدریس می‌كرد، بهترین بود.
فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس) اظهاركرد: شهید صیاد شیرازی، در شجاعت انسان بی ‌نظیری بود و این خصوصیت در وجودش موج می ‌زد و به هیچ عنوان از مرگ وحشت و هراس نداشت و در صحنه‌ های بحرانی كه انواع گلوله شلیك می‌شود؛ به نیت اتخاذ تصمیم صحیح، رفع مشكل و همراهی با سایر رزمندگان حضور می‌یافت و در طول هشت سال دفاع مقدس، پنج مرتبه زخمی شده و بیست و دو تركش در بدن داشت و حتی یك بار تركش، گلویش را دریده بود. او جانباز هفتاد درصد بود.
امیر سرتیپ دوم ولی وند زمانی اظهار كرد: این شهید والامقام ارتش اسلام و رزمنده عارف دوران پر شكوه و حماسه دفاع مقدس دارای ورزیدگی جسمانی و فیزیك بسیار مناسبی بود به گونه ‌ای كه در دوره تكاور(رنجر) كه از مشكل ‌ترین دوره‌های موجود در ارتش است، نفر اول شد.
وی تصریح كرد: شهید صیاد، در نظم و انضباط شهره خاص و عام بود به طوری كه در سخت ‌ترین شرایط و در معركه جنگ، با لباس تمیز و اتو كرده، منظم، قبراق و آماده حضور می‌یافت و برای كوچك ترین كار شخصی تا بزرگترین كار مسئولیتی، برنامه ‌ریزی و نظم دقیق داشت.
فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس) گفت: شهید صیاد شیرازی یك طراح جنگ و نظامی خوش فكر بود و با درك عمیق تاكتیكی، عملیاتی و راهبردی، در دوران هشت سال دفاع مقدس، هم دیدگاه‌های بسیار ارزشمند ارائه می‌ كرد و هم از اساتید خبره و زبر دست دانشگاه جنگ در مسیر طراحی عملیات بهره می‌گرفت.
امیر سرتیپ دوم ولی وند زمانی یادآورشد،سپهبد شهید علی صیاد شیرازی وقتی در هفتم مهر 1360 توسط حضرت امام خمینی(ره) به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد، با هماهنگی كامل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هدایت عملیات‌های بزرگی مانند طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان و نظایر آن را عهده ‌دار گردید و پیروزی‌های بزرگی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد به گونه ای كه سردار سرلشكر پاسدار غلامعلی رشید در خصوص عملیات بیت‌المقدس بیان داشته ‌اند كه: «فتح خرمشهر، یادگار تدبیر عالی شهید صیاد شیرازی بود».
ژنرال آجودان رئیس جمهور یادآور شد، شهید صیاد، در سال 1367 در عملیات مرصاد كه مرزهای غربی جمهوری اسلامی ایران مورد هجوم منافقین كوردل قرار گرفته بود، داوطلبانه شركت كرد و با روحیه ‌ای بسیجی، تدبیری ستودنی و شجاعتی بی‌نظیر، ضربات محكمی را بر پیكر مزدوران منافق وارد كرد.
فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس) خاطرنشان كرد: شهید صیاد شیرازی شاگرد مكتب علوی و امام حسین(ع) بود و قبل از انجام هر كاری دعای فرج امام زمان (ع) می ‌خواند و توسلش به ائمه اطهار و اهل بیت علیه‌السلام در شب‌های عملیات مستمر بود.
امیر سرتیپ دوم ولی وند زمانی ادامه داد: این مجاهد دلیر علاوه بر ویژگی‌های یك افسر و امیر سرافراز ارتش، بسیار متقی، متواضع، ولایتمدار، صبور، ساده‌ زیست، دلسوز و عامل به احكام اسلام بود و توجه فوق‌العاده به نماز اول وقت داشت و در هر شرایطی نماز را اول وقت و به جماعت به جا می‌آورد به گونه ای كه مقام معظم رهبری و فرمانده معزز كل قوا در خصوص شهید صیاد شیرازی می ‌فرمایند: «صیاد شیرازی مانند دیگر مردان حق، از روزی كه قدم در راه انقلاب نهادند، همواره سر و جان خود را برای نثار در راه خدا بر روی دست داشتند».
وی گفت: شهید صیاد،اهتمام زیادی به انس با روحانیت و علما و بزرگان دین داشت و همیشه از پندها و نصایح علما و فضلا بهره می‌ جست و آنها را به كار می‌گرفت و در این مسیر با مرحوم حضرت آیت‌الله العظمی بهاءالدینی كه از بزرگان علم و معرفت بود، رابطه مرید و مراد داشت و همچنین در كلاس‌های درس اخلاق مرحوم حضرت آیت‌الله مجتبی تهرانی شركت می‌كرد.
فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس) با بیان خاطره ای از امیر سرتیپ ناصر آراسته گفت: این وصی و همرزم شهید، اوصاف او را چنین برشمرده است: «با بالا دستش امین، صریح و با صداقت بود. با زیر دستش كریم، دلسوز و با قاطعیت بود. با رقیبش جوانمرد، مشفق و با صمیمیت بود. با مردم متواضع، مهربان و با سخاوت بود. نسبت به امام و رهبرش عاشق، مطیع و یاور بود. نسبت به خدایش با تقوا، اخلاص و با عبودیت بود. نسبت به انقلاب اسلامی، قانع، پرثمر و مدیون بود و خود را مدیون آن می‌دانست. نسبت به دشمن خود زیرك، با مروت، و در مقابل او شجاع بود. با نفس خود سخت‌گیر، حساب‌گر و بادقت بود. بسیار به نفسش سخت می‌گرفت و از او حساب می‌كشید و در آمورش دقت می‌كرد. در زندگی‌اش با برنامه، منظم، پرتلاش، با دقت و پشتكار بود. و قرآن با گوشت و خونش آمیخته بود.»
وی با اشاره به كلام این شهید سرافراز ارتش اسلام گفت: هرگاه رزمندگان و همرزمان و همكاران سپهبد شهید علی صیاد شیرازی از وی توصیه و پند و نصیحتی می‌خواستند بر روی تكه كاغذی می‌نوشت «مَن كانَ لله، كانَ الله لَه» و به آنان می‌داد.
امیر سرتیپ دوم ولی وند زمانی یادآور شد، دست ‌نوشته‌های بسیاری از سپهبد شهید علی صیاد شیرازی به جای مانده كه از جمله آن نوشته ‌ها، این عبارات است: «خدایا تو را شكر و سپاس كه به ما توفیق دادی كه در جبهه‌های نور حضور یابیم. خدایا در این تلاطم امواج روزگار، خود را متصل به لنگری می‌بینم كه با لطف و رحمت تو، مرا در آرامش و سكینت قلبی محفوظ داشته است. تو را شكر و سپاس. خدایا رمز پیروزی و توفیق بر دشمنان را بر حسب تقدیر تو آموخته‌ام، لیكن تو خود به من الهام كرده‌ای كه جمعی مخلصین بایستی از این رمز بهره برند تا نصرت و امدادت نازل گردد. خدایا بر صبر و شكیبائیم بیافزا تا صلاحیت اصلاح شدن و اصلاح كردن داشته باشم.»
وی در پایان اظهار كرد: در 16 فروردین 1378 مصادف با روز عید سعید غدیر، درجه سرلشكری شهید صیاد شیرازی از سوی مقام معظم رهبری و فرماندهی كل قوا به ایشان اعطاء گردید و در سحرگاه 21 فروردین 1378، پس از عمری مجاهدت و تلاش خستگی‌ناپذیر، به دست همان منافقین كوردلی كه در عملیات مرصاد، شكست سختی را نصیبشان كرده بود و همانگونه كه آرزوی قلبی‌اش بود، به درجه رفیع شهادت و درجه سپهبدی نائل آمد و شهادت افتخارآمیزش، چون حیات پرثمرش؛ موجی از دین‌خواهی را برانگیخت.
اجتمام** 7029**1569
خبرنگار: فرهاد شرف پور ** انتشار: علی حبیبی
آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej