۱۸ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۲۲:۰۰
کد خبر: 82485216
۰ نفر
سد ارداك مشهد لبريز شد

مشهد- ايرنا- سخنگوي شوراي حفظ حقوق بيت المال خراسان رضوي گفت: سد ارداك در غرب مشهد پر و از آب لبريز شده است.

محمد بخشي محبي عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: هم اكنون حجم ذخيره آب در پشت اين سد به 30 ميليون متر مكعب رسيده است.
وي بيان كرد: اين ميزان در مدت مشابه پارسال 19 ميليون متر مكعب بود كه امسال اين ميزان حدود 70 درصد افزايش يافته است.
وي خاطرنشان كرد: اين افزايش نتيجه انجام اقدامات بازگشايي و رفع تصرف رودخانه هاي بالادست سد است كه در يكسال گذشته با جديت دنبال شده است.
بخشي محبي با بيان اينكه باغداران اين منطقه و سمن هاي دوستدار طبيعت نقش مهمي در اين اقدامات داشتند، افزود: ورودي آب به اين سد هم اكنون هزار ليتر بر ثانيه است درحالي كه اين ميزان در بازه زماني مشابه سال گذشته تنها 300 ليتر بود.
وي افزود: اين سد كه بخشي از آب شرب مشهد را تامين مي كند در غرب مشهد واقع شده و بر اساس مصوبات شوراي حفظ حقوق بيت المال و قانون توزيع عادلانه آب، عمليات رفع تصرف از بستر آن صورت گرفته است.
معاون دادستان عمومي و انقلاب مشهد ادامه داد: روستاهاي بالادست سد ارداك داراي مشكلات بهداشتي است و از آنجا كه آب ورودي به سد ارداك از اين روستاها عبور مي كند چنانچه مشكلات بهداشتي ناشي از نگهداري دام و دفع غير اصولي زباله توسط نهادهاي متولي و كميسيون سلامت و امنيت غذايي رفع نشود، آب موجود در سد استانداردهاي لازم بهداشتي را نخواهد داشت.
ارداك، يك سد خاكي با هستهٔ رسي است كه در 70 كيلومتري شمال غرب مشهد قرار دارد و در چهاردهم فروردين سال 1392 به بهره‌برداري رسيده است.
اين سد با هدف مهار، كنترل، ذخيره و تنظيم جريان‌هاي دايم و فصلي رودخانهٔ ارداك در محل تلاقي دو آبراههٔ اصلي ˈآبقدˈ و ˈميانمرغˈ به نام دوآبي ايجاد شده است.
خبرنگار : ندا جواهرفر ** منتشر كننده: علي اصغر ايزدي
7505/5132