راهكارهای بازار سرمایه برای پشتیبانی از شركت های نوپا و فناوری های نوین مالی

تهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس گفت: از شركت های مختلف فعال در بازار مالی و بازار سرمایه درخواست كرده ایم چالش های خود در بخش فناوری را مطرح كنند تا موارد را برای یافتن راه حل به شركت های نوپا و دانش بنیان و ایده پردازان ارجاع دهیم.

به گزارش ایرنا، با توجه به حمایت ناكافی بانك ها و شركت ها از ایده های جدید، طرح های نوپا در تامین منابع مالی و نقدینگی دچار مشكل اند. بر این اساس تلاش شده است با پذیرش این شركت ها یا طرح پیشنهادهای آنها در بازار سرمایه و فرابورس، امكان حمایت از این ایده ها و طرح های نوپا كه بیشتر از سوی جوانان ارایه می شود، فراهم آید.
پیش از این با راه اندازی صندوق های جسورانه در بازار سرمایه و بورس تلاش شده است از شركت های دانش بنیان و نوپا حمایت شود.
از پارسال نیز بازار سرمایه و فرابورس برای حمایت از طرح های جدید در بخش فناوری مالی، برگزاری جشنواره ای با نام «فین‌‌استارز» را آغاز كرده است.
بر این اساس قرار است «فین‌‌استارز 2017» به عنوان بزرگ ‌ترین رویداد استارتاپ‌های مالی (شركت های دانش بنیان و نوپا) در حوزه ایران، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا برگزار شود.
مدیرعامل فرابورس درباره برگزاری این جشنواره برای جذب ایده ها و طرح های شركت های دانش بنیان و نوپا در بازار سرمایه و بازار مالی گفت: ورود شركت های دانش بنیان به عرضه فناوری های مالی، با توجه به نیاز بازار سرمایه انجام می شود.
«امیر هامونی» افزود: فعالیت شركت های دانش بنیان در فناوری های مالی بازار سرمایه، از موضوع های جدید به شمار می رود كه به سرعت در حال توسعه است.
به گفته وی، توسعه بازار سرمایه و بازار مالی از مسیر فناوری اطلاعات می گذرد و به هر میزان فناوری های جدید اطلاعاتی گسترش یابد، به همان میزان نیز بازارهای كارآمدتری خواهیم داشت.
هامونی یادآوری كرد: پارسال نخستین نمایشگاه «فین استارز» در حاشیه نمایشگاه بین المللی بانك، بیمه و بورس برگزار شد و امسال تلاش شده است این بخش توسعه بیشتری یابد و به طور هدفمند برگزار شود.
به گفته وی، پیش از این نیز چندین جشنواره مربوط به فین استارزها در بخش های مختلف مانند تجهیزات پزشكی، تجهیزات خودرو و بهداشت با حمایت فرابورس و معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شده است.
هامونی اعلام كرد از برنامه های دوره كنونی فین استارز، چالش محور بودن آن است و گفت: این جشنواره به صورت هدفمند برگزار می شود تا در نهایت، به رفع یك مشكل و چالش در بخش فناوری اطلاعاتی بازار سرمایه كمك كند.
وی بیان داشت: تاكنون 72 گروه برای حضور در این بخش و ارایه ایده های خود در بخش فناوری های اطلاعاتی جدید بازار سرمایه مراجعه و ثبت نام كرده اند كه شامل برخی دانشگاه ها، شركت های تامین سرمایه، صندوق های جسورانه و شركت های دانش بنیان می شود.
مدیرعامل فرابورس اضافه كرد: شمار شركت كنندگان در این دوره از جشنواره فین استارز نسبت به دوره گذشته، رشد 100 درصدی را نشان می دهد.
به گزارش ایرنا، فرابورس ایران با هدف شناسایی و معرفی نوآوری‌‌ها در بخش فناوری ‌های مالی از بیست و ششم تا بیست و نهم فروردین‌ماه همزمان با دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانك و بیمه «فین‌‌استارز 2017» را در محل دائمی نمایشگاه ‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌ كند.
معرفی نیازهای بازارهای سرمایه و مالی به فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباط شركت های دانش بنیان و نوپا با موسسه های مالی و پولی از اهداف برگزاری جشنواره استارتاپی و فین استارز به شمار می رود.
بر اساس گزارش ها تاكنون نزدیك به 155 شركت دانش بنیان و كوچك و متوسط (اس.ام.ایی) برای ورود به فرابورس درخواست داده اند كه روند پذیرش آنها در حال انجام است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022*1961* خبرنگار: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعود