مقام بلندپایه اندونزی: برای توسعه همكاری های علمی با ایران هیچ محدودیتی قائل نیستیم

كوالالامپور – ایرنا - قائم مقام وزیر تحقیقات، فناوری و آموزش عالی اندونزی در دیدار با رایزن علمی ایران در شرق آسیا با تاكید بر توسعه بیش از پیش همكاری های علمی، تحقیقاتی و فناوری بین دو كشور، گفت كه جاكارتا در زمینه همكاری های علمی و دانشگاهی با ایران هیچ محدودیتی قایل نیست.

به گزارش ایرنا، 'عین النعیم' قائم مقام وزیر تحقیقات، فناوری و آموزش عالی اندونزی روز پنجشنبه در دیدار با 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا با اشاره به اینكه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی روند پیشرفت علمی - تحقیقاتی دانشگاه ها و مراكز علمی ایران را پیگیر بوده است، این پیشرفت ها را 'مایه افتخار و مباهات كشورهای اسلامی' دانست.
وی در این دیدار كه 'ولی الله محمدی نصرآبادی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی نیز حضور داشت به سوابق همكاری های علمی و دانشگاهی دو كشور اشاره كرد و گفت كه با وجود امضای تفاهم نامه همكاری بین تهران و جاكارتا و برگزاری چهار دور نشست كمیته مشترك همكاری علمی و فناوری، در حال حاضر روابط علمی دو كشور با توجه به ظرفیت ها اندونزی و ایران ایده آل نیست .
این مقام بلندپایه وزارت آموزش عالی اندونزی اظهار امیدواری كرد با تغییرات اخیر در ساختار این وزارتخانه، ساماندهی خوبی در زمینه همكاری های علمی و دانشگاهی ایران و اندونزی انجام شود.
'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا نیز در این دیدار سیاست 'دیپلماسی علمی' را به عنوان اولویت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران تشریح كرد و خواستار توسعه همكاری های دو كشور در زمینه تحقیقات و فناوری شد.
وی اندونزی را به لحاظ جایگاه برجسته اش در بین كشورهای اسلامی دارای اهمیت ویژه دانست و گفت كه ایران خواستار توسعه بیش از پیش همكاری های علمی و دانشگاهی با این كشور جنوب شرق آسیا است.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا با اشاره به فعالیت بیش از 2 هزار و 500 مركز دانشگاهی، 800 مركز تحقیقاتی و 50 پارك فناوری و انتشار بیش از یكهزار مجله علمی در ایران، آمادگی ایران را با توجه رتبه 16 جهانی دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی كشورمان در تولید علم برای انتقال تجربیات به دانشگاه های اندونزیایی اعلام كرد.
وی در ادامه با معرفی پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) به عنوان سومین پایگاه استنادی علمی جهان، توانمندی ها و ظرفیت های این پایگاه را تشریح و به قائم مقام وزیر آموزش عالی اندونزی پیشنهاد كرد تمامی دانشگاه های این كشور 250 میلیون نفری جنوب شرق آسیا در این پایگاه فعال شوند.
این مقام اندونزیایی پس از آشنایی با پایگاه استنادی جهان اسلام، از اینكه تاكنون دانشگاه های این كشور به عضویت این پایگاه در نیامده اند ابراز تاسف كرد و به مقامات وزارت تحقیقات، فناوری و آموزش عالی كشورش دستور داد اقدامات لازم را برای عضویت در این پایگاه كه مقر آن در شیراز است، انجام دهند.
قنبری باغستان همچنین با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای برگزاری پنجمین كمیته مشترك همكاری های علمی و فناوری ایران و اندونزی، به این مقام بلندپایه اندونزی پیشنهاد كرد در سطح هیات عالیرتبه از وزارت تحقیقات، فناوری و آموزش عالی و نیز روسای دانشگاه های برجسته اندونزی در این نشست شركت كنند.
پنجمین كمیته مشترك همكاری های علمی و فناوری ایران و اندونزی قرار است مهر ماه امسال در تهران برگزار شود.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا كه به منظور بازدید از دانشگاه های اندونزی به جاكارتا سفر كرده بود، روز گذشته همچنین از دانشگاه ملی اندونزی، دانشگاه تكنولوژی باندونگ، دانشگاه ملی اسلامی شریف هدایت اندونزی نیز دیدار و با مقامات این دانشگاه ها در مورد راه های توسعه همكاری های علمی و دانشگاهی از جمله راه اندازی و برگزاری دوره های مشترك در مقاطع تحصیلات تكمیلی، اعطای بورس متقابل، تاسیس كرسی های علمی و مطالعاتی ایران و اندونزی شناسی و تبادل استاد و دانشجو بحث و تبادل نظر كرد.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان