عملیات ریل گذاری خط آهن میانه - بستان آباد آغاز شد

تبریز- ایرنا - عملیات ریل گذاری فاز نخست راه آهن میانه - تبریز در محدوده میانه - بستان آباد به طول 158 كیلومتر با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، عباس آخوندی روز جمعه در مراسم آغاز عملیات این طرح با اشاره به اینكه در زمان حاضر برای سفر ریلی در مسیر تبریز - تهران 714 كیلومتر طی می شود، گفت: با بهره برداری از راه آهن دو خطه در این مسیر سفر ریلی به 600 كیلومتر كاهش می یابد.
وی با یادآوری اینكه اجرای این طرح به طول 205 كیلومتر در مسیر میانه - تبریز نقش مهمی در ارتقای حمل و نقل ریلی منطقه خواهد داشت، اظهاركرد: این طرح در سه فاز اجرا می شود كه امیدوارم فاز نخست در مسیر میانه - بستان آباد تا هفته دولت امسال بهره برداری شود.
آخوندی با بیان اینكه همزمان ایستگاه های قره چمن و تیكمه داش در این مسیر هم احداث می شود، خاطرنشان كرد: با اجرای این طرح امكان سفر با سرعت 160 كیلومتر در ساعت برای ناوگان ریلی كشور در مسیر فوق ممكن و موجب سرعت بخشی در سفرهای ریلی این مسیر می شود.
وی با اشاره به اجرایی شدن مسیر خط آهن زنجان - تهران اظهار امیدواری كرد: تا پایان فصل بهار فاز قزوین - تهران بهره برداری شود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه بهره برداری از كل طرح دو خطه راه آهن تبریز- تهران شاهد ارتقای حمل و نقل ریلی منطقه خواهیم بود، گفت: پیش بینی می كنیم جابجایی 9 میلیون مسافر در سال در مسیر تهران و تبریز از طریق ناوگان ریلی ممكن شود.
وی با اشاره به ایمنی حمل و نقل ریلی و كاهش مصرف انرژِی در این گونه از حمل و نقل گفت: تقویت حمل و نقل ریلی در راستای اقتصاد مقاومتی است.
آخوندی پس از این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینكه هوشمندسازی جاده ها به منظور كاهش تصادفات در دستور كار است به بهره برداری بیش از 600 دوربین كنترل سرعت در جاده های كشور در آستانه نوروز امسال اشاره كرد و گفت: تا بهار سال آینده تعداد دوربین های كنترل سرعت در جاده های كشور به یكهزار و 800 دوربین افزایش می یابد.
وی افزایش ایمنی در سفرهای جاده ای را از اهداف استفاده از دوربین های كنترل سرعت عنوان كرد و با تاكید بر ضرورت ارتقای افزایش آگاهی عمومی از طریق آموزش، نقش رسانه های را در این زمینه بارز دانست.
راه‌آهن میانه- بستان‌آباد- تبریز به صورت دوخطه طراحی شده كه هم‌اكنون در دست ساخت است.
این طرح فاصله بین تهران تبریز را از نظر مسافت114كیلومتر و از لحاظ زمانی 5/5ساعت كاهش می‌دهد و در صورت تكمیل ‌این طرح،‌ ترانزیت ریلی ‌ایران برای اولین بار به ‌اروپا متصل می‌شود.
عملیات ساخت راه‌آهن میانه- بستان‌آباد-تبریز از سال 1380 آغاز شده و با توجه ویژه دولت یازدهم اجرای آن سرعت گرفته است.
خبرنگار: نعمت مرادپور ** انتشار دهنده:محمد رستگار
6132/6183

سرخط اخبار اقتصاد