۱۸ فروردین ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۵
کد خبر: 82484736
۰ نفر
دودی كه بیشتربه چشم زنان می رود

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: عوارض ناشی ازمصرف سیگار در زنان بیشتر از مردان است و آنان استعداد بیشتری برای ابتلا به عوارض منفی ناشی از مصرف سیگار دارند.

به گزارش ایرنا،‌ بیماری های قلبی و عروقی، سكته مغزی، بیماریهای قفسه سینه و ریه، سرطان دهان، حلق، حنجره، مری، لوزالمعده، مثانه، كلیه، خون، سینه و دهانه رحم از جمله عوارض مصرف دخانیات از جمله سیگار به شمار می روند اما شواهد نشان می دهند كه ابتلا به این بیماری ها، رابطه معناداری با جنسیت دارند.
به گفته كارشناسان، حتی اگر زنان كمتر از مردان در معرض دود سیگار باشند، اما بیشتر از آنها بیمار می شوند؛ بطور مثال زنان در سطوح تماس پایین تری با دود سیگار به سرطان ریه مبتلا می شوند و این سرطان در زنان سیگاری شایع تر از مردان سیگاری است، وضعیتی كه می تواند ناشی از رفتارهای جنسیتی باشد.
سرطان گردن رحم، پوكی استخوان، افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه از دیگر عوارض كشیدن سیگار در زنان به شمار می رود.
زنان سیگاری باردار نیز به عوارض متعددی از جمله مرگ ناگهانی نوزاد و مشكلات حین زایمان دچار می شوند.
همچنین گفته می شود نسبت زنان سیگاری به مردان در حال افزایش است به طوری كه از نسبت یك به 9 به حدود یك به شش رسیده است، یعنی در حال حاضر به ازای هر شش مرد سیگاری یك زن سیگاری وجود دارد.
براساس اعلام مسوولان، حدود 3 درصد زنان ایرانی سیگار مصرف می كنند كه در سال های اخیر این روند افزایش یافته است.
سیدعلی جواد موسوی روزچهارشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به این كه مصرف این ماده دخانی آسیب جدی تری به ارگان های بدن زنان می رساند، افزود: زنان دارای هورمون های جنسی هستند كه این هورمون ها گیرندگی بیشتری دارند و به همین دلیل سلول ها ذرات مخرب سیگار را بیشتر به خود جذب می كنند.
وی با اشاره به تعدد مضرات مصرف سیگار از جمله بروز سرطان ها، اظهار كرد: بیماری هایی كه براثر سیگار ایجاد می شوند، در زنان می تواند بیشتر از مردان باشد.
موسوی از رسانه ها خواست كه نسبت به این موضوع اطلاع رسانی بیشتری كنند تا زنان با آگاهی كامل از آسیب های ناشی از مصرف سیگار، از مصرف احتمالی دخانیات دست بردارند و زندگی را با سلامتی و تندرستی سپری كنند.
این فوق تخصص ریه یادآور شد: متاسفانه تعداد زنان سیگاری در جامعه ما در حال افزایش است و مصرف سیگار در سال های اخیر در بین این قشر بیشتر مشاهده می شود.
وی بیان كرد: هرچند این موضوع منحصر به ایران نیست و در تمام كشورها این روند وجود دارد اما زنان ایرانی در سال های اخیر به دلایل متعدد بیشتر به مصرف سیگار روی آورده اند.

** كودكان والدین سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند
موسوی با اشاره به اینكه گودكان دارای والدین سیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری ها قرار دارند، افزود: این افراد بیشتر از سایر كودكان در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند انواع آلرژی، آسم و سرطان ریه هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران اظهار كرد: احتمال ابتلا به بیماری برونشیت نیز در این افراد بیشتر از سایر كودكان است و لازم است كه والدین سیگاری دستكم در خانه و فضاهای بسته از مصرف سیگار خودداری كنند.
وی همچنین طول مدت قرار گرفتن كودكان در معرض دود سیگار اطرافیان را در میزان خطر ابتلای انها به بیماری ها بسیار مهم دانست و گفت: هر چه كودكان مدت طولانی تری در معرض دود سیگار قرار بگیرند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری ها خواهند بود.
در مطالعه ای كه محققان دانشگاه روچستر نیویورك انجام داده اند مشخص شده كه این ماده دخانی برای اطرافیان فرد سیگاری هم به همان اندازه می ‌تواند زیان‌ آور است.
علمی *1724* 1201 **
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور* انتشار: حسین فتح الهی

سرخط اخبار جامعه