سفير عراق در ايران: رواديد شش ماهه براي بازرگانان  ايراني  صادر مي شود

آبادان - ايرنا - سفير عراق در ايران گفت: بازرگانان ايراني در عراق مي توانند رواديد 6 ماهه اين كشور را دريافت كنند.

به گزارش ايرنا 'راجح صابر عبود الموسوي' پنجشنبه در نشست با بازرگانان و تاجران ايراني در محل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خرمشهر با بيان اينكه موضوع صدور رواديد متعدده، افزايش ساعات اداري عراق در مرز شلمچه و توسعه بارانداز از اولويت كاري كشور عراق است، گفت: با توجه به روابط حسنه بين ايران و عراق نبايد صدور رواديد ويژه بازرگانان مانع كارشان شود.
وي اظهار داشت: يك بخشنامه در ايام اربعين حسيني صادر شد كه برمبناي آن هيچ رواديدي صادر نمي شود مگر با هماهنگي و نامه رسمي از سوي وزارت خارجه كه شخصا مخالف اين بخشنامه هستم و براي گرفتن رواديد بازرگانان ايراني پافشاري كردم چون براي توسعه اقتصادي دو كشور لازم و ضروري است.
الموسوي با بيان اينكه مشكلات مربوط به تبادل كالاي تجاري بازرگانان ايران از مرز شلمچه، با هماهنگي دولت مركزي عراق در بغداد پيگيري و رفع مي شود، گفت: براي گرفتن رواديد متعدده هر بازرگان 100 دلار پرداخت مي كند و پرداخت بيش از اين غيرقانوني است.
وي صدور رواديد در سه ماه گذشته را يكهزار و 190 فقره عنوان كرد و گفت: در سه ماهه گذشته يكهزار و 190 فقره رواديد براي بازرگانان ايراني صادر شد.
سفير عراق در ايران كنترل و نظارت بر دفاتر صدور رواديد در كشور ايران را خواستار شد و گفت: بعضي دفاتر، رواديد جعلي با مبالغ بيش از 200 دلار براي زائران و يا تجار صادر مي كنند و اين خلاف قانون است چرا كه مبلغ رواديد براي زائران 40 دلار و بازرگانان و تاجران 100دلار مي باشد.
'راجح صابر عبود الموسوي ' با بيان اينكه نبايد از صدور رواديد متعدده سوء استفاده شود، گفت: رشد دفاتر غيررسمي افزايش يافته و كنترل دفاتر صدور رواديد براي حفظ امنيت زائران ايراني لازم و ضروري است.
وي در بخش ديگري در خصوص افزايش ساعات اداري گمرك شلمچه عراق يادآور شد: براي افزايش ساعات اداري گمرك از سمت عراق به صورت 24 ساعته از بغداد پي گيري خواهيم كرد و اگر نياز به افزايش نيروي انساني بود، نيرو نيز اضافه خواهد شد.

** دو ميليون و 500 هزار زائر ايراني در اربعين حسيني به عتبات عاليات عراق مشرف شدند
سفير عراق در ايران گفت: در چند سال اخير 300 هزار نفر براي زيارت اربعين از كشور ايران وارد عراق مي شدند و در اربعين حسيني اخير دو ميليون و 500 هزار نفر از مرزهاي ايران به عتبات عاليات عراق مشرف شدند.
'راجح صابر عبود الموسوي ' با بيان اينكه دشمنان مشترك جمهوري اسلامي ايران و عراق به مسئله پياده روي اربعين اعتراض دارند، گفت: استكبار جهاني هدف مشخصي براي براندازي حكومت اسلامي در ايران و عراق را دارد و تحريم ها را در ايران و تروريست ها را در عراق وارد كرده است.
وي ادامه داد: همه اطلاع دارند نقشه هاي شوم استكبار جهاني براي برقراري امنيت كامل اسرائيل ، اقدام به برهم زدن روابط حسنه بين ايران و عراق، سوريه و لبنان بوده و اين امر در روابط اين كشورها تاثير به سزايي دارد.
الموسوي، شعار امسال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال از سوي مقام معظم رهبري را مطلوب خواند و گفت: اين شعار نه تنها در كشور ايران بلكه براي جمهوري عراق نيز مفيد و مورد تاييد است.
رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خرمشهر در اين نشست گفت: توسعه و رونق اقتصادي بين دو كشور ايران و عراق ميسر نخواهد شد مگر با همت، درايت و جهاد مرتبط با امور تجاري و اقتصادي.
هاني فيصلي مشكلات عمده فراروي تاجران و فعالان اقتصادي را صادر نشدن رواديد متعدده بازرگانان عنوان كرد و گفت: اكثر اوقات رواديد با مدت زمان سه ماهه براي تاجران و بازرگانان صادر مي شود كه اين امر مشكلاتي را براي آنان به وجود مي آورد.
وي با بيان اينكه متاسفانه قوانيني كه براي صدور رواديد افرادي كه مي خواهند مقيم شوند و تاجران يكسان است، گفت: با توجه به اينكه تاجران قصد اقامت ندارند و براي كار تجاري چند روزه به عراق سفر مي كنند اميدواريم نسبت به افرادي كه مي خواهند مقيم شوند استثنائي براي آنان قايل شوند.
فيصلي در بخش ديگري افزايش ساعات كاري گمرك عراق را خواستار شد و گفت: با توجه به اهميت و حجم بالاي صادرات كالا و توقف طولاني كاميون هاي كالاها، تعامل بين دو گمرك ايران و عراق براي افزايش ساعات كاري لازم است.
به گزارش ايرنا نشست هماهنگي سفير عراق در ايران با مديران مرز شلمچه، تاجران، بازرگانان و مسئولان مرزي شلمچه روز پنجشنبه با محور افزايش ساعات كاري گمرك صادراتي شلمچه و گسترش مساحت بارانداز اين گمرك در سالن جلسات اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خرمشهر برگزار شد.
در پايان اين نشست مقرر شد سفير عراق در ايران، موانع پيش روي صادرات كالاي ايراني در مرز شلمچه را با هماهنگي وزارت اقتصاد و دارايي در بغداد پيگيري كند.
اين نشست با حضور هاني فيصلي رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي خرمشهر، سيداحمد اوالي مدير گمرك تجاري مرز شلمچه ، هنگ مرزي و تني چند از مسئولان محلي خرمشهر برگزار شد.
مرز بين المللي شلمچه از مرزهاي مشترك ايران و عراق است كه به گفته مسئولان روزانه تا 800 كاميون ايراني از اين مرز، كالاي توليدكنندگان را به عراق صادر مي كنند.
7100/6064
خبرنگار:كميله حجازي ** انتشار دهنده: محسن بهاروند
كانال خبري ايرنا خوزستان:irnaahvaz@
براي دريافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به كانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپيونديد.

سرخط اخبار استان‌ها