حفاظت از طبیعت وظیفه همه است/ اجرای نمایش نوروزخوانی

تهران- ایرنا- بازیگر نقش عبدلی با اشاره به اهمیت عناصر طبیعی نزد ایرانیان باستان می گوید: حفاظت از طبیعت وظیفه همه ایرانی ها است.

جواد انصافی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درمورد فعالیت هنری خود در ایام نوروز گفت: اجرای یك نمایش را به نام «نوروزخوانی» در پردیس تئاتر تهران را تا 25 فروردین ادامه می دهیم.
وی در مورد تجربه بازی در برنامه «محله گل و بلبل» به عنوان یك كار كودك افزود: این كار و نقش من به عنوان نقش عمو نوروز در آن تجربه خاصی بود.
بازیگر نقش عبدلی تاكید كرد: دلیل انتخاب من برای این نقش شاید انتشار یك كتاب پژوهشی سه سال قبل در مورد نوروز با نام «نوید بهار» باشد كه حاصل آن اجرای سه نمایش بوده است.
وی تصریح كرد: نمایش «نوروز و پیروز» كه نوروز 93 اجرا كردیم، «قصه عمو نوروز و ننه سرما» كه سال گذشته نوروز روی صحنه رفت و نوروزخوانی كه امسال اجرا می كنیم.
انصافی یادآور شد: محمد درویش علیپور نویسنده محله گل و بلبل، خط مشی و متن زیبایی در مورد كودكان دارد و با تبادل فكر به این نقش رسیدیم. من در برنامه نوروز 94 برای اولین بار مهمان نوروز محله گل و بلبل بودم، از شهریور 95 هم در فصل دوم این برنامه حضور پیدا كردم و نوروز امسال فصل سوم همكاری ما است.
«احمد درویش علی پور كارگردان این مجموعه نیز كودكان را می شناسد و نظرهای سازنده ای در مورد كار برای آنها دارد».

** به اماكن تاریخی علاقه دارم
كارگردان نمایش «قصه عمو نوروز و ننه سرما» در مورد بهترین مكان برای سفر گفت: برای سفر همه جای ایران زیباست؛ من به موضوعات و اماكن تاریخی علاقه خاصی دارم.
بازیگر سریال «اشك ها و لبخندها» در مورد پویش «نه به ریختن زباله» ایرنا نیز اضافه كرد: حفاظت از طبیعت لازمه زندگی همه است.
وی تصریح كرد: باید به اصالت قدیمی خود برگردیم، از زمان هخامنشیان و بلكه قبل تر احترام به خاك، آب، باد و آتش در این سرزمین مهم بوده و ما هرگز آب و خاك را آلوده نمی كردیم زیرا مقدس بوده اند.
كارگردان نمایش «نوروز و پیروز» یادآور شد: نباید همه جا زباله پرت كنیم؛ در روز طبیعت (سیزده به در) یكی از رسم های زیبای ما كاشت یك درخت بوده است و باید این رسم را ادامه دهیم.
به گزارش ایرنا جواد انصافی كارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر، مدرس نمایش شادی ‌آور، بازیگر سینما و تلویزیون متولد 1330 از شمیران تهران دارای مدرك فوق دیپلم راه و ساختمان از مدرسه عالی فنی است.
وی دوره‌ های مختلف تئاتر و موسیقی را در كلاس‌ های اساتید این رشته از جمله پروز فنی زاده و خجسته كیا گذرانده است.
جواد انصافی كه بیش از یكصد نمایش، سریال، فیلم و تئاتر به ویژه «تئاتر آمیرزا و عبدلی» را در كارنامه هنری ثبت كرده به جز بازیگری، نویسندگی، كارگردانی و تدریس، پژوهش را دنبال كرده است.
فراهنگ**9157**1027**خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: جواد دهقانی