«خندوانه» پربيننده ترين برنامه تلويزيوني نوروز 96 شد

تهران - ايرنا - برنامه‌هاي «خندوانه» با تقريبا 62 درصد بيننده، «شب كوك» با بيش از 39 درصد و «دورهمي» با بيش از 38 درصد مخاطب، با بيشترين استقبال در نوروز 96 مواجه شدند.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني سيما، براساس برداشت‌ها، شنيده‌ها و ديده‌ها شايد بتوان حدس زد كدام برنامه‌ها با بيشترين استقبال مواجه شده‌اند، اما مركز پژوهش و سنجش افكار صدا وسيما در يك نظرسنجي با بررسي دقيق آمار و ارقام موفق‌ترين برنامه‌هاي نوروزي را معرفي كرده است.

** تصوير جهش مخاطب با چاشني جذابيت
در اين پژوهش، نظر مخاطبان بالاي 12 سال در تهران و 33 شهر ديگر ايران، درباره برخي برنامه‌هاي شبكه‌هاي يك تا پنج و نسيم، بررسي شده است.
در هفته اول نوروز ميزان بيننده برنامه «خندوانه» با نزديك به 60 درصد بيشتر از ساير برنامه‌ها بوده و «دورهمي» با بيش از 55 درصد در رتبه بعدي قرار مي‌گيرد. برنامه «سه ستاره»، سريال‌هاي «علي‌البدل» و «ديوار به ديوار» به ترتيب بعد از «خندوانه» و «دورهمي» بيشترين مخاطب را به خود جلب كرده‌اند.
همچنين در اين پژوهش ميزان رضايت مخاطبان به تفكيك شبكه‌هاي تلويزيوني نيز بررسي شده و نيز نتايج آن نشان مي‌دهد بيش از 60 درصد پاسخگويان به پرسش‌هاي اين نظرسنجي برنامه‌هاي ويژه تحويل سال را از شبكه‌هاي سيما تماشا كرده‌اند و تقريبا 30 درصد پاسخ‌دهندگان، به دلايل مختلف تماشاگر تلويزيون نبوده‌اند.

** سريال «علي البدل» پرمخاطب ترين برنامه شبكه يك
از ميان هشت برنامه پر مخاطب در شبكه يك، سريال «علي‌البدل» بيش از 42 درصد بيننده داشته كه ميزان رضايت آنها بيشتر از 81 درصد بوده است. مسابقه «دستپخت»، انيميشن «شكرستان»، ويژه برنامه «بوي عيدي»، برنامه «جهان ورزش»، «جهان 95» و «گنجنامه» به ترتيب بيشترين مخاطب و بيشترين رضايتمندي را در بين برنامه‌هاي شبكه يك به دست آورده‌اند.

** شبكه دو سيما
در پژوهش انجام شده، از ميان برنامه‌هاي شبكه دو، «محله گل و بلبل» با نزديك 30 درصد مخاطب و رضايت بيشتر از 85 درصدي، بيشترين توجه را از تماشاگران اين شبكه دريافت كرده است.
در ادامه، سريال «مرز خوشبختي» با بيش از 25 درصد مخاطب، ويژه‌برنامه «بهار اينجاست»، «دستپخت‌هاي خودماني»، «مسابقه محله»، «شهر به شهر»، «بهترين شو»، «كام شيرين» و «سفري ديگر» به ترتيب با بيشترين مخاطب و بيشترين ميزان رضايتمندي روبه‌رو شده‌اند.

** شبكه سه سيما
از ميان برنامه‌هاي شبكه سه، هفت برنامه در نظرسنجي مركز پژوهش و سنجش افكار سازمان صدا و سيما بررسي شده و ويژه‌برنامه «سه ستاره» با بيش از 43 درصد بيننده و بيشتر از 88 درصد رضايتمندي، در صدر جاي گرفته است.
پس از آن و در رتبه بعدي سريال «ديوار به ديوار» قرار دارد و در ادامه به ترتيب برنامه‌هاي «آقاي گزارشگر»، «زماني براي خنديدن»، «مهمان ما باشيد»، «بوي بهار» و «اقليم» مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

** شبكه چهار سيما
شبكه چهار با 10 برنامه نوروزي در نظرسنجي سازمان حضور داشته و به ترتيب سريال «دوران كهن»، «طنزپيشگان»، «نغمه‌ها»، «چشم شب روشن»، «ويژه‌برنامه تحويل سال»، «فانوس»، «روزگار»، «نوروز فرحان»، «بوم گرد» و «سبزه نشاني» بيشترين مخاطب و بالاترين ميزان رضايتمندي را به دست آورده‌اند.

** شبكه پنج سيما
هشت برنامه از شبكه پنج در نظرسنجي سازمان صدا و سيما با هم رقابت كرده‌اند كه از ميان آنها طنز «شوخي كردم» با 23 درصد مخاطب با رضايتمندي بالاي 80 درصد، در صدر قرار گرفته است.
در فهرست بهترين‌هاي اين شبكه به ترتيب برنامه‌هايي چون «مسابقه فاميلي»، «همام كيش»، ويژه‌برنامه «نوبهار»، «تهرانگرد»، «يك بار ديگه»، «بادكنك» و مسابقه «آقاي آتش‌نشان» بيشترين مخاطبان را با بالاترين ميزان رضايت داشته‌اند.

** 2 صدرنشين در نسيم
شبكه نسيم كه شبكه نشاط و سرگرمي است به طور طبيعي در ايام نوروز بيشترين مخاطب را داشته است.
برنامه «خندوانه» در ميان برنامه‌هاي اين شبكه و در ميان تمام برنامه‌هاي تلويزيون بيشترين مخاطب و بالاترين ميزان رضايتمندي را داشته و بعد از آن برنامه «دورهمي» در فهرست بهترين‌هاي تلويزيون قرار دارد.
اما بجز اين دو برنامه، مخاطبان، برنامه‌هاي «ويتامين خ»، مسابقه «آب و آتش»، برنامه «كودك شو» و «كلينيك خنده» را بيشتر از ديگر برنامه‌هاي شبكه نسيم ديده و پسنديده‌اند.

** از پارسال تا امسال
مركز پژوهش و سنجش افكار صدا و سيما همچنين برنامه‌هاي نوروز سال 95 را بررسي كرده و بر اساس آن برنامه‌هاي «خندوانه» با تقريبا 62 درصد بيننده، «شب كوك» با بيش از 39 درصد و «دورهمي» با بيش از 38 درصد مخاطب، با بيشترين استقبال مواجه شده بودند.
فراهنگ ** 9157 ** دريافت كننده: منصوره شوشتري * انتشار: اميد غياثوند

سرخط اخبار فرهنگ