فعال محيط زيست: حفظ محيط زيست بسيج همگاني امكانات كشور را مي طلبد

كرمانشاه- ايرنا- يك كارشناس و فعال محيط زيست معتقد است براي حفظ محيط زيست بايد همه دستگاه هاي كشور امكانات خود را بسيج كنند و با جلوگيري از تخريب محيط زيست به حفظ آن كمك نمايند.

اسرافيل صالحي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، آموزش را يكي از نيازهاي اساسي و مهم در حفظ محيط زيست دانست و گفت: در اين آموزش عامه مردم بايد در سطح كلان ديده شوند و توسط قوه مجريه (نه فقط محيط زيست) اجرا شود، ضمن اينكه بسيج همگاني تمام امكانات كشور را نيز مي طلبد.
وي همچنين تاكيد كرد كه در مجموع برنامه ريزي، در سطح كلان مي خواهد تا سرعت تخريب محيط زيست در سطح فعلي بماند و بيشتر از اين نشود.
وي در ادامه اظهار كرد كه براي دستيابي به هر هدفي بايد هزينه كرد و اين هزينه شامل مطالعه، برنامه ريزي و اجراي آن توسط تيم علاقه مند و كاردان به امور است و نبايد انتظار داشته باشيم براي محيط زيست كه از بسياري از استانداردها عقب است انتظار زياد داشته باشيم.
اين كارشناس ارشد محيط زيست در ادامه گفت كه به هيچ وجه حجم مشكلات فعلي محيط زيست با اقدام هاي انجام شده يا در حال انجام همخواني ندارد و از اين رو بهترين و البته ديربازده ترين برنامه براي حفظ محيط زيست، نهادينه كردن فرهنگ زيست محيطي در كشور و از دوران آغاز تحصيل كودكان بايد صورت پذيرد.
صالحي افزود: به موازات آن آموزش عام در سطح جامعه نيز بايد انجام شود و براي نهادينه كردن فرهنگ محيط زيست با توجه به تجربياتم در صنايع و پروژه هاي عمراني، حتي در ميان تحصيل كردگان دانشگاه هاي معتبر و مقالات اجرايي كشور ضعف دانش محيط زيستي داريم، ضمن اينكه به دلايل متعدد تاكنون مقوله محيط زيست از اولويت‌ها براي مسئولان نبوده است.
او بازرسي سخت گيرانه از صنايع، كارخانه ها و پروژه هاي عمراني در خصوص مقوله محيط زيست را در راستاي حفظ آن پيشنهاد كرد و گفت: نبود دانش و فهم محيط زيستي در ميان عامه مردم، همچنين زياده خواهي برخي مسئولان و سازمان ها و نظارت نكردن به عملكرد برخي وزارتخانه ها باعث شده كه انسان عملاً به جنگ با طبيعت رفته است.
اين فعال حوزه محيط زيست در ادامه گفت: متاسفانه نديدم كه از رسانه ها بويژه رسانه ملي و سازمان هاي اجرايي مانند استانداري ها، سازمان ميراث فرهنگي، وزارت ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و حتي سازمان حفاظت محيط زيست و منابع طبيعي كه به نحوي درگير مراسم سال نو و خدمت رساني به گردشگران هستند اطلاع رساني و برنامه آموزشي در مقياس قابل توجه داشته باشند و به نحوي هنوز اهميت مقوله محيط زيست براي برخي مسئولان اجرايي جا نيفتاده است.
وي اضافه كرد كه در سال هاي اخير تعدادي از سازمان هاي مردم نهاد (سمن هاي محيط زيست) به صورت خود جوش فعاليت‌هايي داشته اند و بسيار قابل توجه بوده از جمله سمن باينگان كه در سال هاي اخير در فرهنگ سازي مردم و نهايتا جمع آوري زباله ها از مسير باينگان تا منطقه حفاظت شده 'بوزين و مره خيل' اقدام شايسته اي انجام داده است.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نويدي **انتشار دهنده:علي مولوي